Austria – zaglądamy za kulisy największych sal koncertowych na świecie
Austria Europa Miejsca

Austria – zaglądamy za kulisy największych sal koncertowych na świecie

Gdzie przebiera się dyrygent przed koncertem? Jak muzycy stroją swoje instrumenty i jakie historyczne osobistości odwiedziły już to miejsce? Austriackie sale koncertowe zaskakują nie tylko tym, co dzieje się przed kurtyną, lecz również za jej kulisami. Od Wiedeńskiego Stowarzyszenia Muzycznego (Wiener Musikverein) po Festiwale Bregenckie (Bregenzer Festspiele) : zerkając za kulisy wielkich scen, zwiedzający odkrywają ukryte zakamarki obiektów kultury i ich tajemnice.

Sala koncertowa Wiener Musikverein, fot. Sebastian Sstiphout, OW

Z warsztatu do kostiumerii

Teatr Muzyczny w Linz zaprasza na 90-minutową podróż do wnętrza machiny teatralnej. Ten otwarty w 2013 roku obiekt kultury z innowacyjnym teatrem studyjnym i wysokiej jakości instalacjami dźwiękowymi uznawany jest za jedną z najnowocześniejszych oper w Europie. Oprócz oglądania sceny i orkiestronu (miejsca dla orkiestry), program zwiedzania przewiduje również wgląd w warsztaty. Obiekt czynny jest dla zwiedzających przez cały rok – w każdą sobotę o godz. 14.00 i 16.00. Jeśli natomiast w danym dniu o godz. 17.00 rozpoczyna się spektakl, zwiedzanie o godz. 16.00 jest niemożliwe.

Wejście dla artystów, Wiener musikverein, fot. Sebastian Stiphout, OW

Podczas zwiedzania kostiumerii i rekwizytorni turyści podziwiać mogą około 107 000 kostiumów teatralnych. Przewodnik prowadzi gości przez pomieszczenia, zdradzając najciekawsze tajemnice dotyczące tych nadzwyczajnych skarbów. Zwiedzanie odbywa się zawsze w środy o godz. 16.00. Kolejne terminy to: 15 lutego, 15 marca, 19 kwietnia, 17 maja oraz 21 czerwca. Koszt zwiedzania z przewodnikiem wynosi 7 euro. Spacer po teatrze trwa około półtorej godziny. Punkt zbiórki znajduje się we foyer teatru. Zgłoszenia przyjmowane są bezpośrednio w kasie biletowej Teatru Muzycznego przy Volksgarten lub w Teatrze przy ulicy Promenade.

Próby muzyków przed koncertem, Wiener Musikverein, fot. Sebastian Stiphout, OW

Złota Sala

Wiedeńskie Stowarzyszenie Muzyczne, znane jako siedziba Filharmoników Wiedeńskich, zaprasza na wędrówkę po okazałych salach koncertowych. Wiener Musikverein uznawane jest na świecie jako jeden z najpiękniejszych gmachów koncertowych ze wspaniałą, wciąż nieosiągalną do odtworzenia akustyką. W tym zaprojektowanym przez klasycystycznego architekta Teofila von Hansen obiekcie od 146 lat grana jest światowej klasy muzyka klasyczna. Międzynarodowy rozgłos zdobyła w szczególności Złota Sala (der Goldene Saal), którą miłośnicy muzyki na całym świecie zobaczyć podczas corocznego Koncertu Noworocznego transmitowanego przez telewizję. W trakcie zwiedzania można nie tylko obejrzeć pomieszczenia budynku, lecz również dowiedzieć się, gdzie muzycy przechowują instrumenty czy gdzie dyrygent przebiera się w swój frak.

Widok ze sceny Wiedeńskiego Stowarzyszenia Muzycznego, fot. Sebastian Stiphout, OW

 

Otwarte zwiedzanie odbywa się codziennie z wyjątkiem niedziel. Stowarzyszenie Muzyczne jest działającym obiektem koncertowym, toteż może się zdarzyć, że z powodu prób bądź przebudowy technicznej zwiedzanie może zostać przeniesione na inny termin lub odwołane. Aktualna oferta dostępna jest na stronie www.musikverein.at. Cena biletu za zwiedzanie wynosi 6,50 euro.

Wyprawa odkrywcza nad brzegiem jeziora

W trakcie 50-minutowego spaceru po obszarze, na którym odbywa się Festiwal Bregencki w Vorarlbergu, zwiedzający mogą odkryć tajemnice największej pływającej sceny na świecie. Pierwszy Festiwal Bregencki odbył się rok po zakończeniu drugiej wojny światowej na dwóch barkach żwirowych – jednej służącej jako scena i drugiej dla orkiestry. Dziś Festiwal przyciąga rocznie nad Jezioro Bodeńskie niemal 228 000 miłośników kultury z całego świata.

Widok z okien Stowarzyszenia, Wiener Musikverein, fot. Sebastian Stiphout, OW

Od 29 maja do 17 lipca – w każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 16.00 (punkt zbiórki przy głównym wejściu) – goście mogą wybrać się za kulisy festiwalu. Od 19 lipca do 20 sierpnia zwiedzanie odbywa się między godz. 10.30 a 15.30 (punkt zbiórki przy głównym wejściu). Cena biletu wynosi 7,50 euro, dzieci do 10. roku życia wchodzą za darmo. Ze względu na próby, przebudowę lub czynniki pogodowe program zwiedzania może ulec zmianie. Dwudziestominutowa prezentacja umożliwia zapoznanie się z fascynującymi rozwiązaniami technicznymi sceny oraz pozwala podejrzeć próby muzyczne (terminy: 17 i 24 czerwca oraz 1 i 8 lipca 2017 r. o godz. 14.00). Wstęp wolny.

Nuty, fot. Sebastian Sstiphout, OW

Kulisy Konzerthaus

Konzerthaus, czyli Wiedeńska Sala KoncertowaWiedeńska Sala Koncertowa zachwyca bogatą tradycją i nowoczesnością wyznaczając tym samym nowe ścieżki w architekturze teatralnej. Imponująca sala koncertowa, zbudowana przez słynnych architektów teatralnych Ferdinanda Fellner i Hermanna Helmer Gottlieb we współpracy z Ludwigiem Baumannem, od ponad wieku kształtuje życie kulturalne Wiednia. Wspaniała budowla jest nie tylko popularnym miejscem spotkań słynnych artystów z całego świata, ale także licznych artystów austriackich: swoją siedzibę mają tutaj Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna, Wiedeńska Orkiestra Kameralna i Klangforum Wiedeń. Na scenie sali koncertowej w sezonie granych jest ponad 800 koncertów.

Instrumenty Filharmoników Wiedeńskich, fot. Sebastian Stiphout, OW

Program zwiedzania prowadzi od backstagu poprzez pomieszczenia solistów aż do pomieszczeń garderoby. Najczęściej zwiedzający mają możliwość uczestniczyć także w próbach i posłuchać przygotowujących się do koncertu muzyków. Zwiedzanie trwa około godziny. Miejsce spotkania – wejście główne Konzerthaus w Wiedniu (foyer przy wejściu) na ulicy Lothringestraße. (TC)

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcie tytułowe: Muzycy na scenie Wiener Musikverein, fot. Sebastian Sstiphout, OW

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics