Malta, zwiedzaj teraz online, przyjedź później
Malta Miejsca podróże

Malta, zwiedzaj teraz online, przyjedź później

Wyspy Maltańskie zapraszają do wirtualnego odkrywania ich kultury i 7 tysięcy lat niezwykle bogatej historii! Wszystkie zbiory udostępnia Heritage Malta czyli narodowa agencja zajmująca się ochroną, konserwacją i udostępnianiem dziedzictwa kulturowego kraju. Współpracując z Google i wykorzystując jej internetową platformę Google Arts & Culture, agencja udostępniła maltańskie dziedzictwo online.


Wirtualne wycieczki Heritage Malta

Heritage Malta obecnie udostępniło 25 wirtualnych wycieczek po największych atrakcjach turystycznych kraju. Są to muzea, świątynie, forty i stanowiska archeologiczne. Online można także zwiedzać trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Vallettę, Ħal Saflieni Hypogeum  oraz Megalityczne Świątynie.

Grandmaster’s Palace


Pałac Wielkiego Mistrza

Nie wychodząc z domu można odwiedzić Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie, w którym dzisiaj mieści się urząd prezydenta. Budynek dawnego Pałacu jest jednym z pierwszych budynków założonych przez Wielkiego Mistrza Jeana de Valette’a w 1566 roku. Pałacowa Zbrojownia prezentuje jedną z największych na świecie kolekcji broni i zbroi.


Fort Saint Elmo

Narodowe Muzeum Wojny (National War Museum) znajdujące się w Forcie St. Elmo w Valletcie również online udostępniło swoje zbiory. Wszystkie przedmioty są wyświetlane w porządku chronologicznym, zaczynając od wczesnych lat epoki brązu (około 2500 r.p.n.e.). Dwie sale poświęcone są roli Malty podczas I i II wojny światowej oraz okresowi międzywojennemu. W Muzeum można zobaczyć m.in. kadłub samolotu Gloster Sea Gladiator N5520 FAITH, Jeep Roosevelta „Husky” oraz krzyż George Cross, którym Malta została odznaczona przez króla Jerzego VI w 1942 roku.

Hypogeum


Hypogeum Hal-Saflieni

Hypogeum Ħal-Saflieni to podziemna budowla powstała około 2500 roku p.n.e. w miejscowości Paola. Jej dokładne przeznaczenie pozostaje do dziś nieznane. Początkowo prawdopodobnie pełniło funkcję sanktuarium, później – podziemnej nekropolii. Zostało odkryte w 1902 roku. Wirtualnie można zwiedzać podziemny prehistoryczny cmentarz, galerię zdjęć i jedno muzeum.

Ggantija Temples


Świątynie Ggantija

Na wyspach Malta i Gozo znajduje się siedem megalitycznych świątyń, z których pięć zostało udostępnionych do wirtualnego zwiedzania. Świątynia Ġgantija na Gozo jest najstarszą wolnostojącą budowlą na świecie. Jest świadectwem na to, że Wyspy były zamieszkałe co najmniej 1000 lat wcześniej niż powstały egipskie piramidy w Gizie.

Aby skorzystać ze wszystkich możliwości zwiedzania online należy pobrać aplikację Google Arts&Culture.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: