Spektakularne efekty specjalne i wielki rozmach realizacyjny – „Kurier” nowy film Władysława Pasikowskiego
LIFESTYLE

Spektakularne efekty specjalne i wielki rozmach realizacyjny – „Kurier” nowy film Władysława Pasikowskiego

Kultowy reżyser, autor takich filmów jak „Psy”, „Kroll” i „Jack Strong”, powrócił na wielkie ekrany. Od dziś w kinach w całej Polsce można obejrzeć wyczekiwaną produkcję – „Kurier” To sensacyjna historia szpiegowska inspirowana życiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, słynnego kuriera z Warszawy. Nowy film Pasikowskiego jest pogaty w spektakularne efekty specjalne – zarówno te wygenerowane komputerowo, jak i  realizowane z rozmachem na planie filmowym. W realizacji filmu brali udział najwięksi profesjonaliści w swoje branży. A na planie filmowym wystąpili: Phillipe Tłokiński, Patrycja Volny, Tomasz Schuchardt, Julie Engelbrecht, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Jan Frycz, Mariusz Bonaszewski, Mirosław Baka, Wojciech Zieliński, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki i wielu innych.

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Godziną „W”, gdy polski oficer, Jan Nowak (Philippe Tłokiński), zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców. Już w brytyjskiej stolicy pojawiają się jednak pierwsze problemy. Nie dość, że alianci nie kwapią się do spełnienia obietnic i wysłania do Polski posiłków, dzięki którym Powstanie miałoby realne szanse powodzenia, to jeszcze Nowak otrzymuje sprzeczne rozkazy od Polaków. Jedni proszą, by powstrzymał wybuch Powstania, inni dążą do patriotycznego rozlewu krwi. Poczynania kuriera śledzą również nazistowscy szpiedzy ukrywający się w Londynie.

Drugi oficjalny zwiastun filmu:

Polski kurier rozpoczyna swą na poły ekscytującą, na poły przerażającą wojenną odyseję, przemieszczając się samolotami, pociągami, samochodami, furmankami, a nawet na rowerze, jednakże wraz z pokonywanymi kilometrami zaczynają go coraz bardziej dręczyć wątpliwości natury moralnej. Z jednej strony Nowak odczuwa patriotyczny obowiązek, by dostarczyć dokumenty do wyznaczonych osób oraz dołączyć mężnie do walki o niezależność i niepodległość udręczonego ponownie przez najeźdźców kraju. Z drugiej jednak waha się, czy w świetle posiadanych przez niego informacji warszawski zryw zbrojny nie okaże się wyłącznie pozbawioną sensu rzezią niewinnych. Podjęciu wiążącej decyzji nie ułatwia fakt, że kurier nie wie, komu z napotykanych po drodze osób może rzeczywiście zaufać, a przez ideologiczne spory w Londynie wieść o jego przybyciu dociera do Polski w formie trudnych do zweryfikowania pogłosek. Nowak jest świadom złożonej na jego barkach odpowiedzialności. I wie, że tylko od niego zależy, czy podąży za rozumem, czy posłucha jednak głosu serca.

 Oficjalna piosenka filmu:

„Tylko historia drugiej wojny światowej mogła napisać opowieść tak niezwykłą, niedostępną z doświadczenia dla nas zwykłych ludzi cieszących się pokojem, nawet go nie zauważających, jakby pokój i wolność były czymś danym i obecnym raz na zawsze…”, wyznaje Władysław Pasikowski. „Jan Nowak-Jeziorański, z powołania żołnierz, z rozkazu kurier Komendanta Głównego Armii Krajowej, przewozi informacje, których znaczeniem jest wolność całego narodu, a stawką śmierć ćwierć miliona ludzi. Pokona wszystkie przeszkody, żeby przesyłka dotarła do adresata… tylko czy u celu zdecyduje się ją przekazać?” Wiedząc, że „Kurier” będzie projektem wymagającym ogromnego wyczucia oraz realizacji na światowym poziomie, reżyser zebrał na planie wielu zaufanych współpracowników, wliczając w to autorkę zdjęć Magdalenę Górkę, kostiumografkę Małgorzatę Braszkę i montażystę Jarosława Kamińskiego. Pasikowski nie miał jedynie okazji pracować wcześniej z Wojciechem Żogałą, jednak zasłużony scenograf stał się szybko integralną częścią ekipy, która powołała „Kuriera” do filmowego życia.

Producentami wysokobudżetowej produkcji są: Muzeum Powstania Warszawskiego – inicjator przedsięwzięcia oraz Scorpio Studio – współtwórca sukcesu świetnie przyjętego przez widzów i krytyków „Jacka Stronga”, którego na dużym ekranie obejrzało blisko 1,2 miliona widzów.

Wśród międzynarodowej obsady filmu zobaczymy nazwiska nowego pokolenia: odtwórca głównej roli Philippe Tłokiński („Belfer” w reżyserii Łukasza Palkowskiego) i Patrycja Volny („1983” – pierwszy polski serial Netflixa) oraz plejadę polskich gwiazd: Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Rafał Królikowski, Grzegorz Małecki i Jan Frycz.

Gatunek: sensacyjny
Produkcja: Polska 2018
Reżyseria: Władysław Pasikowski („Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Psy”, „Kroll”)
Scenariusz: Władysław Pasikowski (Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”, „Psy”), Sylwia Wilkos
Producenci: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Sylwia Wilkos, Klaudiusz Frydrych
Produkcja: Muzeum Powstania Warszawskiego, Scorpio Studio („Jack Strong”, „Sęp”)
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat
Obsada: Philippe Tłokiński („Volta”, „Belfer” – serial TV), Patrycja Volny („Gareth Jones”, „1983” – serial TV), Tomasz Schuchardt („Miasto 44”, „Jesteś Bogiem”), Julie Engelbrecht („Łowca czarownic”, „Wirus”, „Fabryka zła”), Adam Woronowicz („Zimna wojna”, „Najlepszy”), Zbigniew Zamachowski („Pitbull. Ostatni pies”, „Listy do M. 3”), Jan Frycz („Służby specjalne”), Mariusz Bonaszewski („Jack Strong”, „Czas honoru – Powstanie” – serial TV), Mirosław Baka („Jack Strong”, „Sęp”), Wojciech Zieliński („Wołyń”, „Służby specjalne”), Sławomir Orzechowski („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Dom zły”), Grzegorz Małecki („Pakt” – serial TV, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Agnieszka Suchora („Cicha noc”)

materiały: Kino Świat

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics