Atrakcje Pogranicza Kłodzkiego w Czechach
Czechy Europa Miejsca

Atrakcje Pogranicza Kłodzkiego w Czechach

W czeskim regionie Pogranicza Kłodzkiego jest wiele miejsc do zobaczenia. Zwiedzimy tu fortyfikacje, zabytkowe miasta i pałace, punkty widokowe, romantyczną dolinę rzek Úpy i Metui i słynne miasta skalne. Warto zaplanować wycieczkę podczas odbywającego się w regionie Festiwalu Wrażeń. Trzecia edycja czesko-polskiego projektu Festiwal Wrażeń odbędzie się w lipcu i sierpniu. Celem imprezy jest prezentowanie słynnych postaci związanych z regionem, jego tradycji i kultury. W tym roku program festiwalu będzie ukierunkowany na historię wojskowości, która ukształtowała naszą wspólną granicę.

Po czeskiej i polskiej stronie granicy odbędzie się łącznie dziewięć imprez, podczas których na uczestników czeka prezentacja rzemiosł, zwyczajów regionalnych i tradycyjnej kuchni. Wstęp na imprezy będzie bezpłatny.

Ratibořice. Fot. JiriCastka_Shutterstock

A jeśli podróżujemy z dziećmi, warto skorzystać z porad „Plecaka Wędrowniczka”.  Na stronie internetowej Kladské pomezí dětem (toulavybatoh.cz) znajdziemy opisy atrakcji w regionie, które zainteresują najmłodszych turystów. Czekają na nich także konkursy z ciekawymi nagrodami, zbieranie pieczątek i inne zabawy.

Festiwal Wrażeń. Fot. Tomáš Menec

Dzięki aplikacji mobilnej możemy już teraz wyruszyć na zwiedzanie czesko-polskiego pogranicza, miedzy innymi Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Duszników-Zdroju, Kudowy-Zdroju, Świdnicy, Náchodu i Hronova. W aplikacji znajdziemy podstawowe informacje i opisy najciekawszych miejsc. Festival zážitků (festivalzazitku.cz)

Nove_Mesto_nad_Metuji_Most Jurkovica. Fot. UPVISION

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są fortyfikacje. W pobliżu Nachodu znajduje się twierdza Dobrošov należąca do systemu fortyfikacji czechosłowackiej powstałego w latach 1936-38. Turyści mogą zwiedzać około 1 750 metrów korytarzy znajdujących się na głębokości  20 – 39 metrów, a także wyruszyć na spacer po okolicy ścieżką edukacyjną o długości 4,5 km.

Nove Mesto nad Metuji. Fot. Jan Záliš

Schron piechoty Březinka koło Náchoda powstał w 1937 roku. Po renowacji w 1990 roku otrzymał swój pierwotny wygląd, włącznie z wyposażeniem. Polecamy odwiedzić także sąsiedni schron N-S 81 Lom, w którym znajdziemy ekspozycję poświęconą fortyfikacji.

Twierdza Josefov w mieście Jaroměř została zbudowana w latach 1780 – 1787 w celu ochrony wschodnich Czech od strony Prus. Dla turystów udostępniono część podziemnych korytarzy. Działa tu również muzeum.

Josefov. fot. Peteri_Shutterstock

Miłośnikom pięknej architektury polecamy wycieczkę szlakiem zabytkowych zamków, pałaców i kościołów. Jednym z najciekawszych obiektów w regionie jest klasztor broumovski. W rozległych podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w Vamberku. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt  tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie możemy ominąć również kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie.

Dobrošov. fot. Jan Záliš_2

W Náchodzie zwiedzimy rozległy kompleks pałacowy. Obecny wygląd pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Został wówczas przebudowany w stylu renesansowym i wczesnobarokowym. Do najcenniejszych eksponatów należą gobeliny brukselskie. Z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę.  Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie Ludvík i Dasza w fosie zamkowej.

Broumovskie Ściany. fot. Ladislav Renner

Warto zwiedzić również pałac w Nowym Mieście nad Metują i pałacyk w Ratibořicach z ciekawą kolekcją obrazów, grafiki, szkła i porcelany z XIX wieku.

Miłośnikom aktywnego wypoczynku na łonie przyrody polecamy wycieczkę do Skał Adrszpasko-Teplickich i Ścian Broumovskich. Znajdziemy tu wąwozy, punkty widokowe i monumentalne skały o ciekawych nazwach, na przykład Gąsienica, Siekiera Rzeźnika, Golem, Ząb czy Starosta ze Starościną. Niektóre wieże skalne osiągają wysokość niemal stu metrów.Na cyklistów czekają trasy rowerowe należące do najpiękniejszych w Czechach.

Broumov, biblioteka. fot. Libor Sváček

Więcej informacji o regionie:  Kraina historii – Pogranicze Kłodzkie (kladskepomezi.cz)

Adrspach 4a. fot. Richard Klíčník

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics