Aktualnosci Czechy Europa

Czeski Krumlov

Český Krumlov, autor Tomáš Perzl

Czeski Krumlov świętuje 30. rocznicę wpisania na listę UNESCO. W 2022 roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum Czeskiego Krumlova, wraz ze starówkami Pragi i Telcza, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Zapraszamy na spacer po średniowiecznych uliczkach jednego z najpiękniejszych miast czeskich. 

Kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlovie  jest drugim co do wielkości w Czechach, po Zamku Praskim. Jedną z ciekawostek na zamku  jest najstarszy na świecie teatr barokowy. Powstał w 1680 roku z inicjatywy księcia Jana Kristiána z Eggenberku. Obecny wygląd otrzymał w roku 1762. Na świecie znajdziemy jedynie cztery teatry z XVIII wieku z zachowanymi dekoracjami i zapleczem technicznym. Oprócz teatru w Czeskim Krumlovie są to dwa teatry w Szwecji i jeden w pałacu Litomyšl w Czechach Wschodnich.

W jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego, w tak zwanym Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, mieści się Muzeum Zamkowe. Ekspozycje muzealne prezentują historię zamku i arystokratycznych rodzin Rosenbergów, Eggenbergów i Schwarzenbergów, którzy od wieków panowali na tutejszych włościach. Zobaczymy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzimy zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, kinematograf, obejrzymy model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku.

Český Krumlov Region, fot. Tomáš Perzl

Náměstí Svornosti, główny rynek w Czeskim Krumlovie zasługuje na uwagę ze względu na swoją historię i bogate zdobienia. Plan kwadratu, rozkład domów po bokach i otwarcie ulic przypominają, że miasto powstało w średniowieczu. Prawdopodobnie najciekawszy obiekt, w którym obecnie mieści się ratusz, znajduje się pod adresem náměstí Svornosti 1. Jego front powstał na początku XVII wieku przez połączenie dwóch starszych budynków gotyckich. Na fasadzie  namalowano cztery herby: Eggenbergów, ziem czeskich, Schwarzenbergów i herb Czeskiego Krumlova. Nad rynkiem dominuje kolumna morowa z figurą Niepokalanej Najświętszej Marii Panny i ośmiu świętych, patronów miasta i obrońców przed dżumą. 

Znajdujący się na terenie zamku Most Płaszczowy składa się z wysokich arkad, które podtrzymują dwa piętra krytych korytarzy łączących sale zamkowe z teatrem barokowym i ogrodem. Obecna budowla pochodzi z 1777 roku.  Balustrady mostu zdobią kopie barokowych rzeźb św. Antoniego Padewskiego, św. Feliksa z Kantalicjo, św. Wacława i św. Jana Nepomucena. Oryginały rzeźb znajdują się w zamkowym lapidarium. 

Rok šlechtických slavností_ČKrumlov_iluminace_kašna

Dominantę architektoniczną miasta stanowi, obok zamku, kościół rzymskokatolicki św. Wita. Został zbudowany przez miejscowego proboszcza Hostislava z Bílska po 1400 roku, na miejscu starszej budowli. 

W 1638 roku zbudowano nową zakrystię, a w latach 1725 – 1726, z inicjatywy księcia Adama Franciszka Schwarzenberga i jego małżonki Eleonory Amalii, powstała kaplica św. Jana Nepomucena. Pod koniec XIX wieku kościół został przebudowany w stylu neogotyckim. 

Český Krumlov Region, fot. Tomáš Perzl

Na Górze Krzyżowej, około 1,5 kilometra od centrum Czeskiego Krumlova, znajduje się ośmioboczna kaplica Najświętszej Marii Panny i Krzyża Świętego, zbudowana w 1710 roku. Od 1991 roku 14 września, w dniu uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, odbywa się pielgrzymka na Górę Krzyżową. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na miasto i pobliską górę Kleť. 

Český Krumlov, fot. Tomáš Perzl

W ciągu całego roku w Czeskim Krumlovie odbywają się ciekawe festiwale  historyczne, muzyczne, winiarskie i inne imprezy. W weekend 17-19 czerwca miasto zaprasza na tradycyjne, renesansowe Święto Pięciolistnej Róży, nawiązujące do okresu panowania ostatnich Rożmberków. Do okresu baroku nawiąże Noc Barokowa na zamku Czeski Krumlov (24-25 czerwca), która zainauguruje 36 edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej. Największym wydarzeniem lata będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, którego 31 edycja odbędzie się od 15 lipca do 6 sierpnia. Jesienią w Czeskim Krumlovie na gości czekają Uroczystości Świętowacławskie i festiwal wina, a zimą tradycyjne jarmarki adwentowe.    

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov, fot. Lubor Mrázek

W ramach obchodów Roku Uroczystości Szlacheckich zainaugurowanego przez Narodowy Instytut Zabytków w Czechach, w nowej Galerii Zamkowej od lipca do listopada 2022 roku będzie prezentowana wystawa poświęcona życiu szlachty na zamkach i w pałacach. Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program kulturalny.    

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov, neděle

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics