„Klient” z Oscarem dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Irański reżyser Asghar Farhadi nieobecny na gali z powodu dekretu Trumpa.
Aktualnosci LIFESTYLE

„Klient” z Oscarem dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Irański reżyser Asghar Farhadi nieobecny na gali z powodu dekretu Trumpa.

Na wczorajszej gali rozdania Oscarów nagrodę Amerykańskiej Akademii dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego otrzymał irański film „Klient” w reżyserii Asghara Farhadiego. Reżyser nie pojawił się jednak na ceremonii. To już drugi Oscar dla Irańskiego reżysera – pierwszego otrzymał w 2012 roku za film „Rozstanie”.

W związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich (w tym Iranu), ogłoszonym przez administrację Donalda Trumpa, Farhadi zbojkotował ceremonię. Statuetkę w jego imieniu odebrało dwoje Amerykanów irańskiego pochodzenia: Anousheh Ansari, inżynier, pierwsza kobieta-turystka w kosmosie, oraz Firouz Naderi, emerytowany naukowiec NASA. Ansari w imieniu nieobecnego twórcy odczytała oświadczenie. Reżyser przepraszał za nieobecność, ale podkreślił, że jego decyzja wynika z szacunku dla tych, którym zabrania się przyjazdu do USA. Dodał, że „dzielenie świata na 'nas’ i 'naszych wrogów’ nie znajduje usprawiedliwienia i prowadzi do wojny”.

„Klient” – Oficjalny US Trailer | Amazon Studios

Dekret Trumpa nie tylko spowodował nieobecność Farhadiego na oscarowej ceremonii, ale również niespotykaną do tej pory solidarność reżyserów wszystkich filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 2 dni przed rozdaniem nagród Amerykańskiej Akademii szóstka reżyserów wydała wspólne oświadczenie, w którym potępili atmosferę „fanatyzmu” w USA. Podkreślili, że niezależnie od tego, który z nominowanych filmów wygra, nagrodę w tej kategorii dedykują wszystkim pracującym na rzecz „jedności i zrozumienia”.

W dniu oscarowej ceremonii, w proteście przeciw dekretowi Trumpa, w Londynie zorganizowano publiczną i bezpłatną premierę „Klienta”, na którą osobiście zapraszał burmistrz Sadiq Khan. Mimo niskiej temperatury kilka tysięcy mieszkańców stolicy wzięło udział w wydarzeniu. Film wyświetlono na telebimach na Trafalgar Square. Asghar Farhadi połączył się z uczestnikami premiery drogą internetową, mówiąc: „Wszyscy jesteśmy obywatelami świata, zamierzam wzmacniać i chronić tę jedność”. „Jednoczymy się ze wszystkimi, którzy są dyskryminowani ze względu na swoją wiarę, narodowość lub pochodzenie – dodawał burmistrz Londynu.

„Klient” to rozgrywający się we współczesnym Teheranie thriller psychologiczny. Przeprowadzony w biały dzień atak na młodą kobietę rozpoczyna prywatne śledztwo jej męża. Mężczyzna za wszelką cenę usiłuje dotrzeć do agresora – bez pomocy policji, poza prawem – by poznać motywy jego działania. (TC)

„Klient” pojawi się w polskich kinach od 21 kwietnia.

Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: