Tajlandia żegna Króla Ramę IX – Bhumibola Adulyadeja
Aktualnosci Azja Miejsca Tajlandia

Tajlandia żegna Króla Ramę IX – Bhumibola Adulyadeja

Środa 25.10.2017r. W stolicy Tajlandii Bangkoku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w październiku 2016 roku króla Tajlandii Ramy IX – Bhumibola Adulyadeja. Wzięły w nich udział tłumy ludzi. Oficjalna kremacja ciała zmarłego monarchy nastąpi w czwartek, 26 października 2017, zaś same uroczystości potrwają do niedzieli.

Rama IX, monarcha wielbiony przez Tajów zmarł 13 października 2016 roku w wieku 88 lat. Był najdłużej panującym monarchą na świecie a od dnia jego śmierci w Królestwie Tajlandii obowiązywała oficjalna żałoba.

Uroczystości pogrzebowe otworzyli mnisi buddyjscy ubrani w pomarańczowe szaty, którzy wznosili modły. W stolicy Tajlandii Bangkoku w środę zebrały się tłumy ubranych na czarno żałobników niosących portrety króla. Stali w kolejkach, pragnąc dostać się na czwartkową uroczystość kremacji. Niektórzy Część rozbili namioty, chcąc zapewnić sobie dobre miejsce do uczestniczenia w ceremonii pogrzebowej. Przynieśli ze sobą kwiaty drzewa sandałowego, których zapach – zgodnie z wierzeniami Tajów – ma wznieść duszę zmarłego do nieba. Wszyscy nastawiają się na kilkudniowe uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej. Mówią, że chcą zobaczyć jak dusza ich Ojca unosi się do nieba.

W czwartkowej procesji pogrzebowej oraz ceremonii kremacji ma wziąć udział około ćwierć miliona osób na czele z królem Ramą X, czyli Mahą Vajiralongkornem, synem zmarłego monarchy. W miejscu królewskiej kremacji znajduje się dziewięć przypominających pagody pawilonów, ozdobionych rzeźbami mitycznych stworzeń i przynoszących pomyślność zwierząt – lwów i słoni. Budowa pawilonów zajęła prawie rok. Dzień kremacji jest narodowym świętem i dniem wolnym od pracy. Ci, którzy nie zdołają przybyć na pogrzeb, będą mogli uczestniczyć w uroczystościach w 85 miniaturowych replikach miejsca królewskiej kremacji, rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Symbol jedności Tajlandia ma nowego króla. Książę zgodził się zostać Ramą X Książę Maha… czytaj dalej » Gdy przed rokiem rozniosła się wieść o śmierci ukochanego króla, ludzie klękali i splatali ręce do modlitwy. W skonfliktowanym politycznie społeczeństwie Tajlandii jedynie Rama IX jednoczył wszystkich mieszkańców. Wstąpił na tron w 1946 roku, po niewyjaśnionej śmierci swego brata. Dla wielu Tajlandczyków Bhumibol był jedynym monarchą, jakiego znali. Rama IX prowadził Tajlandię przez gwałtowne przewroty w kraju oraz komunistyczne rewolucje u sąsiadów. Bhumibol w Tajlandii miał praktycznie status półboga. Był przedstawiany jako dobroczyńca, ojciec narodu, gwarant stabilności i nieodłączny element tajskiej tożsamości. Jego portrety są wszechobecne – wiszą w domach, urzędach, szkołach. Ten kult jednostki nasilił się po wojskowym zamachu stanu sprzed dwóch lat. Coraz częściej orzekano kary za zbrodnię obrazy majestatu, które mogą oznaczać nawet 30 lat więzienia. Monarcha, który kiedyś był pełen energii, w ostatniej dekadzie ze względu na słabe zdrowie wycofał się z życia publicznego. Od wielu miesięcy nie pokazywał się publicznie i przez dwa lata praktycznie mieszkał w szpitalu w Bangkoku. Ostatni raz widziano go publicznie w styczniu 2016 roku. Bhumibol nie zabierał głosu w sprawie niestabilnej sytuacji politycznej w kraju i przewrotów z ostatnich lat. W Tajlandii dochodziło ostatnio między innymi do gwałtownych starć między zwolennikami monarchii a stronnikami byłego premiera Thaksina Shinawatra. W maju 2014 roku armia przeprowadziła bezkrwawy zamach stanu, który miał na celu ocalenie monarchii i zabezpieczenie sceny politycznej w miarę zbliżania się sukcesji.

Koronacja po pogrzebie ojca Nowy król Rama X, który tron objął w grudniu 2016 roku, lecz którego koronacja odbędzie się dopiero po pogrzebie ojca, cieszy się dużo mniejszą miłością poddanych. Większość życia mieszkał w Niemczech, ma wojskowe wykształcenie, które zdobył między innymi w Royal Military College w Duntroon w Australii. W ostatnich latach często zastępował ojca podczas oficjalnych uroczystości, ale rzadko zabierał głos. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: