„Latające żaglówki”, czyli Extreme Sailing Series ponownie w Portugalii
Europa Portugalia

„Latające żaglówki”, czyli Extreme Sailing Series ponownie w Portugalii

We wrześniu i październiku Portugalia stanie się areną zaciętej rywalizacji nowoczesnych, super szybkich, dosłownie „latających” żaglówek klasy GC32s. Przy wybrzeżu Madery i Lizbony odbędą się dwa przedostatnie etapy prestiżowych regat Extreme Sailing Series.

Portugalia jest jedynym krajem, w którym odbędą się dwa etapy trwających obecnie, międzynarodowych regat Extreme Sailing Series, rozgrywających się co roku przy wybrzeżu ośmiu różnych miast na trzech kontynentach. Najlepsi żeglarze regatowi świata ścigają się na małych akwenach wodnych, zmagając się ze zmiennym wiatrem i prądami przybrzeżnymi, co czyni je jednymi z najtrudniejszych na świecie. To morski odpowiednik wyścigowej Formuły 1. Do Portugalii cykl zawita w dniach 22 – 25 września do Funchal, stolicy Madery (6 etap), oraz 6 – 9 października do Lizbony (7 etap), leżącej u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Dotychczas Portugalia gościła regaty Extreme Sailing Series w Porto w 2012 i 2013 roku.

Tegoroczna edycja Extreme Sailing Series jest wyjątkowa z dwóch względów: są to dziesiąte, jubileuszowe regaty oraz po raz pierwszy załogi ścigają się na zaawansowanych technologicznie, niezwykle szybkich i zwrotnych katamaranach klasy GC32s. Te ekstremalne katamarany, dzięki hydro skrzydłom, unoszą się nad falami, a przy sprzyjających warunkach potrafią osiągnąć prędkość 90 km na godzinę. W rezultacie zawody te są jeszcze bardziej widowiskowe i emocjonujące niż dotychczas.

Co ciekawe, podczas regat testowane są najnowsze osiągnięcia technologiczne, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w zawodach niższych klas czy w żeglarstwie rekreacyjnym.

W tegorocznych regatach uczestniczy od siedmiu do ośmiu załóg, w tym obsada reprezentująca archipelag Madery – Sail Portugal-Visit Madeira (obecnie na 6 miejscu w klasyfikacji). Wysoki poziom umiejętności zawodników wymaga od skiperów pływania na krawędzi i podejmowania niekiedy ryzykownych decyzji, co czasem kończy się widowiskową kraksą. Warto dołączyć do rzeszy kibiców, by w miłej atmosferze obserwować z nadbrzeża zmagania profesjonalistów.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.extremesailingseries.com.

Video promujące Extreme Sailing Series 2016 można obejrzeć na: www.youtube.com/watch?v=SA6souildEc.

Extreme Sailing Series to również doskonała okazja do odwiedzenia Portugalii, która od wieków jest mocno związana z żeglarstwem. Portugalskie wyprawy dalekomorskie Bartolomeu Diasa i Vasco da Gamy zajmują znaczące miejsce w historii wielkich odkryć geograficznych. Dzięki nim, Portugalia wytyczyła nowe szlaki żeglugi oceanicznej oraz mogła prowadzić niezwykle intratny handel towarami z Afryki i Azji. Do dziś można spotkać w Portugalii liczne zabytki, pomniki i muzea nawiązujące do tej ważnej epoki.

Ten, kto przyleci na Maderę zwabiony regatami, z pewnością zechce spędzić kilka dni na tej pięknej, zielonej wyspie. Nie bez powodu archipelag Madery został wyróżniony tytułem Europe’s Leading Island Destination 2016 w prestiżowym konkursie World Travel Awards. W zeszłym roku to urocze miejsce odwiedziło blisko 1 mln turystów zagranicznych[1], skuszonych przez łagodny klimat, doskonałą infrastrukturę i przede wszystkim bogatą przyrodę. Na tej wiecznie zielonej wyspie znajdują się pradawne lasy wawrzynowe Laurissilva, plantacje bananów i kawy, a mnogość gatunków kwiatów i roślin zadowoli nawet najbardziej wybrednych. W trakcie popularnych przechadzek górskimi szlakami można podziwiać kanały nawadniające levadas oraz malownicze widoki na wybrzeże, górskie doliny czy wodospady. To także dobre miejsce dla miłośników spokojnych plaż oraz aktywnego wypoczynku. Można tu uprawiać sporty wodne takie jak surfing, windsurfing, SUP, żeglarstwo czy nurkowanie, jak również paralotniarstwo, trekking, wspinaczkę skałkową, kolarstwo górskie czy jazdę konną. Natomiast restauracje w Funchal oferują pyszne owoce morza oraz regionalne przysmaki, m.in. wino madera, chleb Bolo do Caco, ciasto miodowe Bolo de Mel i egzotyczne owoce. Ciekawą lokalną atrakcją jest zjazd wiklinowymi saniami ze wzgórza Monte asfaltową, krętą drogą oraz wizyta w muzeum CR7 Museu poświęconym słynnemu piłkarzowi Christiano Ronaldo, który urodził się na Maderze.

Więcej informacji o Maderze można znaleźć na: www.visitmadeira.pt.

Dla prawdziwych żeglarzy obowiązkowym punktem wizyty w Lizbonie jest dzielnica Belém. To tutaj na nadbrzeżu stoi charakterystyczna wieża strażnicza Torre de Belém, broniącą niegdyś miasto przed piratami, oraz Pomnik Odkryć Geograficznych (Padrão dos Descobrimentos) z leżącą u jego stóp, ogromną mozaiką przedstawiającą różę wiatrów i mapę świata. W pobliżu znajduje się również klasztor Mosteiro Dos Jéronimos z grobem słynnego podróżnika Vasco da Gamy oraz, w tym samym budynku, muzeum morskie Museu de Marinha prezentujące historię portugalskiej żeglugi, w tym m.in. instrumenty nawigacyjne, modele statków z okresu wielkich odkryć geograficznych, replikę królewskiej kajuty i miniatury współczesnych okrętów wojskowych. Warto także zajrzeć do cukierni Pastéis de Belém na kultową babeczkę pastel de Belém oraz na koncert fado do najstarszej dzielnicy Lizbony – Alfamy, pełnej uroczych uliczek, zaułków oraz klubów fado (np. Clube de Fado, Mesa de Frazes czy Fado Maior).

Nowoczesne oblicze Lizbony przedstawia Park Narodów (Parque das Nações), który graniczy z czynnym lizbońskim portem morskim. Park, wybudowany na wystawę EXPO, stanowi architektoniczną wizytówkę miasta, a mieszkańcy i turyści chętnie spędzają tu czas w otoczeniu pięknej przyrody i fontann o zaskakujących kształtach. W Parku Narodów znajduje się też jedno z największych oceanariów w Europie ─ Oceanário de Lisboa.

Więcej informacji o Lizbonie można znaleźć na: www.visitlisboa.com.

Żródło: Turismo de Portugal

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics