Najstarszy festiwal poświęcony górom – Trento Film Festival z polskim akcentem
Aktualnosci LIFESTYLE Trentino Włochy

Najstarszy festiwal poświęcony górom – Trento Film Festival z polskim akcentem

Już 27 kwietnia w Trento, stolicy włoskiego regionu Trentino rozpocznie się 67. edycja najstarszego festiwalu poświęconego górom oraz ich eksploracjom – Trento Film Festival.  Tegorocznego festiwal będzie przebiegał pod hasłem przewodnim „Mountains and Cultures”, które idealnie oddaje ducha wydarzenia. Jeden z filmów, który zaprezentowany będzie podczas tegorocznej odsłony, opowiada historię znakomitego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki.

Tegoroczna edycja Trento Film Festival będzie mieć polski akcent. Zostanie na niej wyświetlony film o polskim himalaiście, drugim na świecie zdobywcy  Korony Himalajów i Karakorum,  Jerzym Kukuczce, który zginął w 1989 roku, podczas próby wejścia na Lhotse  nową drogą, niezdobytą jeszcze południową ścianą. Lina, która go wspomagała, nie wytrzymała obciążenia spadł w przepaść, a jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.

Trento Film Festival ma ponad półwieczną tradycję. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1952 roku. Wówczas filmy były wyświetlane w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Alpejskich, natomiast trzy lata później (1955), wydarzenie oficjalnie pojawiło się na liście festiwali. Co roku święto kina górskiego odbywa się w regionie Trentino, który oferuje uczestnikom malownicze górskie scenerie oraz możliwość odpoczynku na łonie natury.

W 2019 roku, wydarzenie będzie trwało od 27 kwietnia do 5 maja, dla wielbicieli gór może to być doskonały pomysł na spędzenie długiego majowego weekendu. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć filmy z dwunastu różnych bloków tematycznych. Do wyboru będą m. in. Bliskie horyzonty, Konkursy, Pokazy specjalne (sekcja zawiera zarówno filmy nieme, jak i nowe produkcje). Podczas licznych projekcji zostaną wyświetlone nie tylko dokumenty, lecz także filmy fabularne i krótkometrażowe. W repertuarze znajdą się też dwa filmy animowane dedykowane rodzinom z dziećmi. Event z pewnością będzie gratką dla wielbicieli nowych produkcji, ponieważ zawiera blok premier filmowych, nagrodzonych na światowych festiwalach.

Tematem przewodnim imprezy są góry, jednak nie zawsze wysuwają się one na pierwszy plan, czasami są tłem wydarzeń, ukazujących dylematy społeczno-moralne. Trento Film Festival to również idealna okazja na poznanie ludzi ze świata gór podczas wieczorów wspinaczkowych oraz zaznajomienia się z najnowszymi wydawnictwami i publikacjami poświęconymi tematyce okołogórskiej.

Wydarzenie co roku przyciąga ludzi dzielących umiłowania do sportów wysokościowych czy samych gór. Mauro Leveghi, prezes Trento Film Festival, na oficjalnej stronie, trafnie podsumowuje święto kina górskiego w Trento: Góry rzeczywiście zawsze miały wiele znaczeń, reprezentowały miejsca, których można było doświadczać, w których można było przekraczać granice na wiele różnych sposobów. Festiwal był i ma być przestrzenią, w której różnorodność znajduje swój dom i jest opowiadana za pomocą różnych form:  języka  i ekspresji artystycznej.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: www.trentofestival.it/

Jak dojechać do Trento w Trentino? 

Poniżej mapa, na której napisano, jaka odległość dzieli poszczególne rejony od najbliższych lotnisk. Oczywiście wszystko zależy od rejonu Trentino, do którego chcemy dotrzeć. Do Trentino najszybciej dotrzemy samolotem, zaś z lotniska – autobusem lub taksówką. Oczywiście latają tanie linie, takie jak Wizzair i Ryanair. Z Polski można również jechać samochodem lub autobusem, ale jest to dłuższa podróż. Podróż samochodem z Warszawy do Trento może trwać ok. 16 h. 

 

Przy okazji festiwalu można odwiedzić wiele ciekawych miejsc w samym Trento

  • Starówka oraz plac z Fontanną Neptuna
  • Zamek Buonconsiglio, dawna rezydencja Księcia Biskupa Trydentu 
  • MUSE – Muzeum Nauki 
  • Muzeum Lotnictwa Gianni Caproni 
  • Galeria Piedicastello
  • Panorama z Belvedere di Sardagna (można wyjechać kolejką)
  • Monte Bandone – rezerwat przyrody odległy od miasta o 30 minut jazdy samochodem. 

Więcej informacji na temat atrakcji regionu Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl/

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics