Oscary 2017: Nagrodzeni i wielka wpadka!
Aktualnosci LIFESTYLE

Oscary 2017: Nagrodzeni i wielka wpadka!

Za nami już 89. edycja nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscary 2017. Oficjalnie poznaliśmy laureatów. W najważniejszej kategorii zwyciężył dramat „Moonlight” uznany za „najlepszy film”, który został nagrodzony łącznie trzema statuetkami. Niekwestionowany faworyt w drodze do Oscarów film „La La Land”, który w wyróżniony 14. nominacjami, ostatecznie otrzymał sześć nagród.

26 lutego w hollywoodzkim Dolby Theatre galę poprowadził amerykański dziennikarz i komik – Jimmy Kimmel. Choć żaden polski film nie walczy w tym roku o statuetkę, to z pewnością wielu z nas wyczekiwało werdyktu członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jak twierdzą obserwatorzy podczas tegorocznej gali wydarzyła się największa wpadka w historii całych Oscarów. Podczas wręczenia nagrody dla najlepszego filmu doszło do pomyłki – ogłoszono, że statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli za Najlepszy Film dostał „La La Land” zamiast nagrodzonego „Moonlight”. Euforia twórców głośnego musicalu okazała się przedwczesna, ponieważ do Warrena Beatty’ego i Faye Dunaway, którzy ogłaszali zwycięzcę trafiła niewłaściwa koperta! Za najlepszym film uznany został ostatecznie „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa.

Według specjalistów i mediów 89. oscarowa gala nie okazała się wydarzeniem przełomowym. Pojawiło się jednak sporo niespodzianek. Na przekór medialnej euforii i gradowi wyróżnień musical „La La Land” nie został wybrany najlepszym filmem. Zdobył jednak Oscary w tych 6. kategoriach, na które najbardziej zasłużył. Reżyser musicalu, Damien Chazelle, został najmłodszym laureatem w kategorii Najlepszy Reżyser w historii. Oscara nie otrzymała Meryl Streep, został przyznany natomiast Emmie Stone, uznanej za Najlepszą Aktorkę Pierwszoplanową. Najlepszym Aktorem został Cassey Affleck za rolę w „Manchester by the sea”. Pojawił się także polski akcent w postaci hołdu złożonego Andrzejowi Wajdzie.

Pewnym zaskoczeniem był też brak Oscara dla filmu nieangielskojęzycznego. Faworytem był austriacko-niemiecko-rumuński obraz „Toni Erdmann”. Ostatecznie Oscar trafił do francusko-irańskiego filmu „Klient” w reżyserii Asghar’a Farhadiego.

Pełna lista laureatów, w poszczególnych kategoriach:

Film:  „Moonlight”

Aktor:  Casey Affleck – „Manchester by the Sea”

Aktorka:  Emma Stone – „La La Land”

Aktor drugoplanowy:  Mahershala Ali – „Moonlight”

Aktorka drugoplanowa:  Viola Davis – „Fences”

Reżyser:  Damien Chazelle – „La La Land”

Scenariusz adoptowany:  „Moonlight”

Scenariusz oryginalny:  „Manchester by the Sea”

Film nieangielskojęzyczny:  „Klient”

Dokument:  „O.J.: Made in America”

Animacja:  „Zwierzogród”

Piosenka:  City of Stars – „La La Land”

Muzyka:  „La La Land”

Zdjęcia:  „La La Land”

Montaż:  „Przełęcz ocalonych”

Efekty specjalne:  „Księga dżungli”

Dźwięk:  „Przełęcz ocalonych”

Montaż dźwięku:  „Nowy początek”

Scenografia:  „La La Land”

Kostiumy:  „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Charakteryzacja:  „Legion samobójców”

Film krótkometrażowy:  „Chór”

Krótkometrażowy dokument: „The White Helmets”

Krótkometrażowa animacja:  „Piper”

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: