Piekło katedry Notre Dame – Płonie wielowiekowy klejnot Paryża!
Aktualnosci Francja

Piekło katedry Notre Dame – Płonie wielowiekowy klejnot Paryża!

Ogień pochłonął cały szczyt Notre Dame, kultowej paryskiej katedry. Filmy nakręcone przez ludzi pokazują płomień ogarniający iglicę między dzwonnicami i wydobywające się z nich kłęby dymu. Pożar wybuchł w katedrze w poniedziałek po południu, jak potwierdziła paryska straż pożarna, dodając, że trwa poważna operacja przeciwpożarowa. Przyczyny incydentu pozostają nieznane.


Incydent miał miejsce, właśnie gdy klejnot architektury gotyckiej przeszedł gruntowną przebudowę i kosztował 11 milionów euro (12,43 miliona dolarów), a prace renowacyjne miały zakończyć się około 2022 roku.

Średniowieczna katedra jest jedną z głównych atrakcji stolicy Francji, odwiedzaną przez 12 milionów turystów rocznie.

https://www.instagram.com/p/BwSfiyGgaNV/?utm_source=ig_web_copy_link

W ubiegłym tygodniu 16 posągów z brązu reprezentujących 12 apostołów i czterech ewangelistów z Nowego Testamentu zdjęto z wieży katedry dźwigiem. Niektóre rusztowania można teraz zobaczyć w pobliżu płomieni wyskakujących w pobliżu iglicy katedry.

Iglica została wykonana z drewna i pokryta ołowiem. Od dawna znajdowała się w złym stanie, ponieważ elementy konstrukcji z połowy XIX wieku zostały uszkodzone przez pogodę, zanieczyszczenia i czas. Katedra była budowana od XIII do XV wieku.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: