Polska – gościnny kraj
Aktualnosci Polska

Polska – gościnny kraj

W niedzielę zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, odbywające się w Polsce od czwartku  przez cztery dni. W godzinach wieczornych Papież Franciszek odleciał do Rzymu. Oprócz doznań duchowych wydarzenie ukazało światu jeszcze jedno oblicze Polski i Polaków. Uczestnicy ŚDM zachwyceni byli polską gościnnością. O Polakach mówią, że są otwarci, mili i uprzejmi. Podkreślali również niezwykłą atmosferę, jaka towarzyszyła wydarzeniu.

Pielgrzymi nocowali w Polsce w różny sposób.Na specjalnie przygotowanych polach namiotowych, w parafiach, hotelach a także u polskich rodzin, które udzieliły im gościny w swoich domach. Często gospodarze wcześniej obawiali się zagranicznych gości, podkreślając m.in. barierę językową utrudniającą komunikację. Jednakże komentując wrażenia po wizycie pielgrzymów podkreślali ogromną radość z odwiedzin i możliwość pomocy przybyłym na spotkanie z Papieżem. Goście natomiast byli pod wrażeniem otwartości z jaką zostali przyjęci. Zachwycali się też polskim jedzeniem. Na przykład Amerykanie zdecydowanie preferowali lokalne placki i pierogi, które są polską specjalnością od rodzimych hamburgerów. Wizyta w Krakowie była też okazją do skosztowania słynnych Papieskich Kremówek, którymi zajadał się Ojciec Święty Jan Paweł II.

13767415_10154489622247275_6531780212082920955_o

Jak podkreślają przedstawiciele polskich władz organizacja Światowych Dni Młodzieży była „wielkim wyzwaniem logistycznym”, które udało się je przeprowadzić sprawnie oraz bezpiecznie. – ŚDM były przygotowane tak, że wszyscy byli bezpieczni i wszyscy goszczący w Polsce mogli przeżywać piękne chwile bez zakłóceń. Pani Premier Beata Szydło powiedziała, że to ogromna zasługa służb, którym podziękowała. Dodała, że poza służbami w organizacji imprezy udział brały jednostki administracji rządowej, samorządowej, a także ekipom medycznym. Ponadto Pani Premier wskazała, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przebiegły w sposób perfekcyjny, dzięki pracy dziesiątek tysięcy osób.

Trzeba także wskazać na ogromny wkład i wysiłek setek wolontariuszy biorących udział w ŚDM, którzy charytatywnie, poświęcając często cały swój czas, brali udział w organizacji i obsłudze ŚDM. To m.in. specjalnie z nimi spotkał się Papież na specjalnej uroczystości zorganizowanej w Tauron Arena, przed odlotem do Rzymu. Gospodarzem następnych Światowych Dni Młodzieży za trzy lata, została wybrana Panama. (TC)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: