Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wietnamie
Aktualnosci Azja Ho Hi Minch Wietnam

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wietnamie

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z oficjalną wizytą w Wietnamie. W środę Prezydent spotkał się w Hanoi z wietnamskimi deputowanymi oraz polskimi posłami i senatorami w siedzibie wietnamskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego. Środa była 3. dniem wizyty Dudy w Wietnamie. M.in. polski prezydent otworzył spotkanie polskich parlamentarzystów z bilateralnych grup współpracy działających w polskim Sejmie i wietnamskim Zgromadzeniu Narodowym. Stronę polską reprezentowali m.in: przewodniczący polskiej grupy senator Grzegorz Napieralski i wiceprzewodniczący grupy poseł Zbigniew Chmielowiec (PiS), a także m.in. Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni oraz poseł PSL Jan Łopata. Przedstawiciele strony wietnamskiej podkreślają, że dla ich kraju współpraca z Polską jest priorytetowa i oczekują podpisania nowych umów w zakresie współpracy handlowej. Również w środę Prezydent udał się w do miasta Ho Chi Minh na południu kraju, gdzie dzisiaj (czwartek) otworzył Forum Biznesu Polska-Wietnam i wygłosił przemówienie poświęcone relacjom gospodarczym.

Dzisiaj, w czwartek Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm, m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.

Na zakończenie wizyty zaplanowane jest spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Komitetu Ludowego miasta Ho Chi Minh, Nguyen Thanh Phongiem. W poniedziałek Duda spotkał się z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quangiem oraz z premierem Nguyen Xuan Phucem, a także z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem. Według konstytucji z 2013 r. Zgromadzenie Narodowe jest najwyższym organem władzy państwowej w Wietnamie. Gremium to wybiera prezydenta kraju oraz powołuje szefa rządu i ministrów. Zgromadzenie Narodowe spotyka się dwa razy w roku na trzydziestodniowych sesjach i ma formalną zwierzchność zarówno nad władzą wykonawczą, jak i sądowniczą. Jego członkowie wybierani są w wyborach powszechnych i bezpośrednich na pięcioletnie kadencje.

Współczesne Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) jest najważniejszym ośrodkiem ekonomicznym w Wietnamie, swoje siedziby mają tu firmy z najważniejszych branż: od górnictwa przez finanse aż po skupione na południu kraju rolnictwo. Nie brakuje też nowoczesnych technologii z centrami informatycznymi zlokalizowanymi na przedmieściach metropolii. W 2011 r. w mieście otwarto pierwszą wietnamską giełdę. Ho Chi Minh to również spory ośrodek studencki – działa tu ponad 80 uniwersytetów. W skali kraju jakość życia oceniana jest tu wysoko.

Źródło: tvn24

Zdjęcia z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy, archiwum redakcji

Zdjęcie tytułowe: Prezydent Andrzej Duda i Pan Truong Minh Tuan, Minister Informacji i Komunikacji podczas spotkania w Ho Chi Minh

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: