Trekking w Trentino
Europa Miejsca Włochy

Trekking w Trentino

Trentino malowniczo położone w północno-wschodniej części Włoch jest bogate w jeziora, góry, skały, które zapewnią miłośnikom wędrówek niesamowite doznania wizualne. Oto kilka szlaków, które zachwycają najbardziej. Różnorodność tras w Trentino zadziwia. Znajdą tu coś dla siebie entuzjaści sztuki, historii oraz oczywiście natury. Do wyboru są ścieżki o różnym stopniu trudności, na których odnajdą się nie tylko dorośli, lecz także dzieci. Widoki, które będą towarzyszyć podczas pieszych wycieczek, na długo pozostaną w pamięci.


Tremalzo – roślinna bajka

Tremalzo to jeden z najbardziej niezwykłych obszarów w Alpach. Jest to propozycja dla wielbicieli kwiatów, teren ten jest niezwykle bogaty we florę. Pokonanie szlaku z Albergo Garda do Bocca di Val Marza z widokiem na szczyt Adamello zajmie około półtorej godziny. W pobliżu znajduje się jezioro Ledro, a obok niego Ledro Land Art – galeria na świeżym powietrzu, która podbije serca miłośników sztuki. Obecnie, przechodząc przez LLA można podziwiać 21 rzeźb wykonanych z materiałów przyjaznych środowisku.

Adamello, fot. Alessandro Gruzza

Sentiero dei fiori aka Kwiecisty Szlak

Ścieżka powstała jeszcze za czasów I wojny światowej będzie gratką nie tylko dla adeptów historii. Dla ciekawych tego, jak obecnie wyglądają powstałe w XX wieku okopy, będzie to niezwykłe doświadczenie. Ze względu na wysoki poziom trudności jest ona polecana osobom dobrze przygotowanym fizycznie, mającym pierwsze piechurskie doświadczenia za sobą.
Varone, czyli uczta dla oczu i uszu. Zmierzając w kierunku północnym od Gardy, największego i najczystszego włoskiego jeziora, nie można ominąć trasy do cieszącego się (nie bez powodu) dużą popularnością wodospadu Varone. Wyprawa będzie z pewnością niecodzienną wizualno-dźwiękową ucztą dla zmysłów, bowiem wodospad jest podświetlany, a w roślinności ukryte są głośniki, z których rozbrzmiewa muzyka Vivaldiego.

Molveno, fot. Carlo Baroni

Croz dell’Altissimo – podróż pośród lasów

Croz dell’Altissimo to górska chata, do której prowadzi droga numer 340. Spacer trwa około półtorej godziny, a duża część trasy przebiega poprzez lasy. Warto swoją podróż wzbogacić
o wycieczkę na polodowcowe jezioro Molveno, które w 2017 roku po raz czwarty otrzymało tytuł najpiękniejszego jeziora we Włoszech. Rozciągają się wokół niego malownicze Dolomity Brenta. 

Val di Fassa, czyli Ścieżka Legend

Na trasie, znajdującej się w dolinie pomiędzy regionem narciarskim Ciampedìe
i schroniskiem Gardeccia odnajdą się nie tylko dorośli, lecz także dzieci. Nie dziwne więc, że jest ona szczególnie popularna wśród rodzin. Ścieżka Legend to magiczny szlak podzielony na 6 etapów. Przemierzając je, można trafić na odcinki stylizowane na różne tradycyjne włoskie legendy, na przykład na tę o królu Laurino i jego ogrodzie różanym.

Trentino jest bogate w trasy trekkingowe, a każda z nich jest unikatowa i malownicza. Szlak idealny dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, grupy znajomych, pary czy indywidua. Warto przebyć ich jak najwięcej, a w razie zmęczenia, można skorzystać z jednego z wielu ośrodków wypoczynkowych lub po prostu zrobić dzień wolnego i spędzić go na łonie natury, leżąc na kocu, podziwiając widoki i oddychając czystym, górskim powietrzem.

Jak dojechać do Trentino?

 

Do Trentino najszybciej dotrzemy samolotem, zaś z lotniska – autobusem lub taksówką. Poniżej mapa, na której napisano, jaka odległość dzieli poszczególne rejony Trentino od najbliższych lotnisk. Oczywiście latają tanie linie, takie jak Wizzair i Ryanair. Z Polski można również jechać samochodem lub autobusem, ale jest to dłuższa podróż. Podróż samochodem z Warszawy do Trento (stolicy regionu) może trwać ok. 16 h. 

fot. tytułowe: Val di Fassa, Arturo Cuel

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics