Założyciel IKEA nie żyje. Ingvar Kamprad miał 91 lat
Aktualnosci Ludzie

Założyciel IKEA nie żyje. Ingvar Kamprad miał 91 lat

Ingvar Kamprad urodził się 30 marca 1926 w szwedzkiej miejscowości Pjätteryd. Mając 17 lat, w 1943 roku założył firmę IKEA. Pięć lat później zaczęła ona sprzedawać meble. Obecnie to światowy lider sprzedaży w swojej branży.

 Ingvar Kamprad od małego przejawiał smykałkę do biznesu. Już jako dziecko sprzedawał zapałki, które rozwoził mieszkańcom swojej wioski na rowerze. Później handlował m.in. długopisami, ozdobami choinkowymi i nasionami.

Ingvar Kamprad i imperium IKEA

„Nazwa IKEA to akronim – skrót utworzony z inicjałów założyciela firmy Ingvara Kamprada (IK) oraz pierwszych liter nazw farmy i wioski, w których dorastał – Elmtaryd i Agunnaryd (EA). Logo IKEA prawie się nie zmieniło przez wszystkie lata istnienia firmy i wersja z roku 1967 nadal stanowi rozpoznawalny symbol działalności IKEA” – czytamy na stronie firmy.

Ingvar Kamprad do końca życia pozostał wierny swojej marce – w domu miał ponoć wyłącznie meble z IKEA – jedynie krzesło odziedziczone po matce nie zostało wyprodukowane przez jego firmę. Znany był z niezwykle oszczędnego trybu życia – mieszkał w skromnym domu, jadał na stołówce, jeździł wiekowym Volvo, latał samolotami rejsowymi.

Jego majątek oszacowano na 3,5 miliarda dolarów. Wraz z dziećmi posiadał jednak dobra o wartości przekraczającej 46 miliardów dolarów.

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: