Stanowi świetne miejsce na luksusowe wczasy oraz aktywny wypoczynek dzięki dostępowi zarówno do Zatoki Perskiej jak i Omańskiej. Niewielkie oazy, rozgrzany piasek i czerwone wydmy nieustanie zachwycają turystów, a wyprawy w głąb pustyni cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Wybrzeże jest nie mniej fascynujące od jego pustynnej części. Szardża to jeden z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trzeci co do wielkości kraj ZEA, strategicznie położony, otwarty zarówno na Zatokę i na Ocean Indyjski z pięknymi plażami i prawdziwie arabską atmosferą. ZEA są synonimem nowoczesności. Znajdziemy tu połyskujące w słońcu, supernowoczesne wieżowce jak i tradycyjne beduińskie wioski z targami wielbłądów.
Głównym miastem emiratu a zarazem stolicą jest Szarjah, położony nieco na wschód od Dubaju. Kiedyś uznawany za jedno z najbogatszych miast w rejonie. W zabytkowym centrum Szardży znajdziemy tradycyjny arabski suk czyli bazar oraz niewielkie, butikowe hotele oraz liczne muzea. Podstawą ekonomiki tego kraju jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak), rolnictwo: uprawa zbóż, daktyli i warzyw a na wybrzeżu rybołówstwo i połów pereł. Coraz większe znaczenie odgrywa branża turystyczna, stąd starania władz o przyciągnięcie potencjalnych turystów.
Władcą Szardży i Członkiem Rady Najwyższej ZEA jest Jego Wysokość Szejk dr Sultan bin Muhammad Al Quasimi, który panuje od 1972 roku i dba o ochronę dziedzictwa oraz kultury emiratu.
W 2014 roku Szardża ogłoszona została Stolicą Kultury Islamskiej a w roku 2015 Szardża wybrana została przez Radę arabskich ministrów turystyki Stolicą Turystyki Arabskiej, dając tym samym ogromny impuls dla rozwoju jej turystyki i gospodarki. Podstawą ekonomiki tego kraju jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak), rolnictwo: uprawa zbóż, daktyli i warzyw a na wybrzeżu rybołówstwo i połów pereł. Coraz większe znaczenie odgrywa branża turystyczna, stąd starania władz o przyciągnięcie potencjalnych turystów.
Na 1,5 miliona stałych mieszkańców emiratu corocznie odwiedza go 1,8 mln. turystów, głównie z Azji (najwięcej z Chin), z Europy, (z Niemiec i GB). Z rynku rosyjskiego (WNP) każdego roku odwiedza Szardżę 400 tysięcy turystów.
Szardża rozwinęła się w XVIII w. za sprawą handlu (między innymi perłami) i dzięki wielkiemu portowi, który przez kilka wieków dominował w obszarze Zatoki Perskiej.
Obecnie Sharjah jest siedzibą wielu krajowych i międzynarodowych organizacji jak również znanym ośrodkiem uniwersyteckim. W 1998 roku Emirat został uznany przez UNESCO za kulturalną stolicę świata arabskiego i stał się popularnym celem dla turystów oczekujących od miejsca pobytu czegoś więcej niż wypoczynku na plaży. Na miłośników kultury arabskiej czekają muzea w Dzielnicy Dziedzictwa i Dzielnicy Sztuki. Do często odwiedzanych miejsc należą również miejscowe targowiska np. Blue Souk, na których można kupić lokalne upominki.
Jak mówią przedstawiciele władz turystycznych Sharjah, Polska postrzegana jest jako poważny rynek dla przyjazdów do emiratu. Zarówno ze względu na prosty dojazd – stolica emiratu Szardża znajduje się w zasięgu 20-30 minut jazdy samochodem 920 km) od wielkiego międzynarodowego lotniska w Dubaju, jak i bezpieczeństwo turystów.
Nie bez znaczenia są też niższe – nawet o kilkadziesiąt procent – ceny zarówno noclegów jak i życia w Szardży w porównaniu z sąsiednim Dubajem, oraz to że emirat ten uznany został przez UNESCO za stolicę kultury arabskiej. Atrakcją są też liczne wydarzenia kulturalne i ciekawe festiwale z barwnym Festiwalem Światła.
Jak dojechać
Na trasie Warszawa – Szardża codziennie kursuje Boeingiem 777 obsługiwany przez linie Emirates. Samolot przylatuje do Dubaju na terminal 3.