Jaskinie Punkvy i Przepaść Macocha – perły wschodnich Czech
Czechy Europa

Jaskinie Punkvy i Przepaść Macocha – perły wschodnich Czech

Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w Europie Środkowej. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających. Trasa turystyczna wiodąca do Jaskiń Punkvy na terenie Morawskiego Krasu jest czynna także w sezonie zimowym.

Turyści najczęściej odwiedzają Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa ich tu około 200 tysięcy z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. A dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrowy odcinek pokonuje się łodzią.

Morawski Kras, fot. Libor Sváček

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń możemy podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki możemy zwiedzić olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka nas rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze można zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z najpiękniejszych nacieków skalnych.

Morawski Kras – Jaskinia-Punkvy, fot. Petr Zajíček

Jaskinie Punkvy można zwiedzać zimą codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 8:40 do 14. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, wskazana jest wcześniejsza rezerwację.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.caves.cz/pl/jeskyne/punkevni-jeskyne

(TC)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics