Czeskie uzdrowiska zainaugurowały sezon
Aktualnosci Czechy Miejsca

Czeskie uzdrowiska zainaugurowały sezon

Poświęcenie źródeł leczniczych, festiwale historyczne, jarmarki rzemiosł, fajerwerki i wiele innych atrakcji. Takie wydarzenia przygotowały czeskie kurorty z okazji otwarcia sezonu letniego.

Luhačovice, czwarte pod względem wielkości uzdrowisko w Czechach                                         i najpopularniejszy kurort na Morawach uroczyście zainaugurował sezon turystyczny w dniach od 11 do 13 maja. Wydarzeniu towarzyszyły imprezy kulturalne i rozrywkowe, między innymi prezentacje historycznych strojów, zabytkowych pojazdów, wystąpienia muzyczne i teatralne. Przez miasto przejechał barwny pochód w strojach ludowych, odbędą się koncerty zespołów folklorystycznych i wiele innych atrakcji.

Luhacovice, fot._Václav_Jirásek

Miasto słynie z przepięknych budynków sanatoryjnych zaprojektowanych przez Dušana Jurkoviča. Na szczególną uwagę zasługuje sanatorium Dom Jurkoviča z 1902 roku, ulokowany w samym centrum, tuż obok kolumnady. Powstał w wyniku przebudowy Domu Jana z XVIII wieku. Jurkovič połączył dwa stare budynki w jedną całość, następnie dobudował jeszcze jedno piętro i poddasze. Luhačovice ozdabia także wiele innych dzieł tego wyjątkowego architekta, między innymi willa Chaloupka, hotel Jestřabí, willa Valaška i Vlastimila czy altana muzyczna.

Jesenik, fot. Petr Polák

W drugi majowy weekend liczne imprezy szykuje także uzdrowisko Priessnitza w Jeseniku (północne Morawy). Kurort słynie z osiemnastu źródeł leczniczych i wyjątkowego klimatu. To właśnie tutaj Vincenz Priessnitz, lekarz, którego znała cała Europa, wybudował pierwszy na świecie instytut wodoleczniczy, tworząc w ten sposób podstawy nowej metody leczniczej.

Mariańskie Łaźnie, fot. Ladislav_Renner

Mariańskie Łaźnie, jedno z najsłynniejszych uzdrowisk czeskich,  rozpoczęły swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w roku 1808, ale bardzo szybko zmieniły się w ulubione miejsce wypoczynku słynnych osobistości. W swoim czasie bywał tu król angielski Edward VII, J. W. Goethe czy Fryderyk Chopin, którego pobyt w uzdrowisku do dziś przypomina coroczny festiwal muzyczny im. F. Chopina. Niezwykłą atmosferę miasta tworzą perełki architektoniczne, łącznie z neobarokową kolumnadą, budynkami w stylu empire i Śpiewającą Fontanną. Otwarcie tegorocznego sezonu w Mariańskich Łaźniach miało miejsce w dniach 11-13 maja. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics