Witajcie w Hollywood
Ameryka Reportaże

Witajcie w Hollywood

Filmowa mekka. Cudowne dziecko Ameryki. Bogate, sławne  i zepsute. Co roku trawione Oskarową gorączką. Jedni kochają Hollywood, a inni nienawidzą. To tutaj zapadają werdykty, do których reżyserów, aktorów, scenografów trafią złote statuetki. A przy odrobinie szczęścia można zdobyć autograf Toma Cruise’a, Angeliny Jolie, czy Nicole Kidman…Spacer Hollywoodzką Aleją Sław dostarcza sporo wrażeń. Przed  rozdaniem Oskarów  emocje sięgają zenitu. Tłum niecierpliwi się, aż na czerwonym dywanie przed Dolby Theatre (dawniejszy Kodak Theatre) pojawią się główni faworyci do nagród. Błyszczeli na nim ostatnio Rachel Weisz , Lady  Gaga, Emma Stone, i Cillian Murphy, choć nie każdemu udało się zdobyć trzy Oskary,  jakie zgarnęli Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day Lewis.


Starline
Grauman’s Chinese Theatre

Do niedawna Oskary wręczano w sąsiednim Chinese Theatre, którego oryginalną fasadę wieńczą chińskie, niebiańskie gołębice,  cała zaś budowla   wspiera się  na kolumnach, z których  dwie  pochodzą ze świątyni dynastii Ming!  Sam teatr otworzył w 1927 r. impresario Sid Grauman, geniusz promocji i pomysłodawca głośnych premier filmowych z udziałem paparazzi. 

Ale największą frajdą jest oglądnie w betonowych płytach chodnika odcisków dłoni i stóp ponad 160 gwiazd i sławnych ludzi  oraz ich autografów. Już po chwili odnajdujemy odcisk dłoni Elizabeth Taylor, Marylin Monroe (wyjątkowo duże!) Franka Sinatry, Humphreya Bogarta i Oprah Winfrey…


Universal Studios Hollywood – Print land-for print
Hollywood and Highland

Hollywood może jednak rozczarować, jeśli nie ma wyłożonego czerwonego dywanu. Jest wtedy szaro, niezbyt czysto, za to pełno wycieczek i sklepów z pamiątkami.  Jak świeże bułki sprzedają się Oskary dla najlepszej żony i Oskary dla  najlepszego szefa, koszulki z Elvisem Presleyem i Merylin Monroe.  

Słynny napis „Hollywood” widoczny z różnych punktów przypomina nam, gdzie jesteśmy. Jeszcze niedawno los tych dziewięciu metalowych liter o wysokości 15 metrów wisiał na włosku – miał powstać tu kompleks luksusowych osiedli mieszkaniowych.


Staline Tours

Inwestycję zablokowali twórca „Playboya” Hugh Hefner,  Arnold SchwarzeneggerTom HanksSteven Spielberg, zbierając  ponad 12 mln dolarów na wykup terenu od spółki z Chicago. W Hollywood, jak widać,  nie tylko spełniają się sny o potędze. Niemożliwe staje się możliwe. A sławni i bogaci czasem pokazują, że nie mają serc z kamienia.


Universal Studios Front Gate

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics