Film „Pożegnanie z Europą” – austriacki kandydat do Oscara 2017
LIFESTYLE

Film „Pożegnanie z Europą” – austriacki kandydat do Oscara 2017

Film w reżyserii Marii Schrader to oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga, którego twórczość zainspirowała powstanie filmu „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Obraz pokazywany był m.in. na festiwalu w Locarno, był również oficjalnym austriackim kandydatem do Oscara 2017.

Autor słynnych nowel „Amok” i „List od nieznajomej”, wydanych w Polsce w zbiorze „24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania”, w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934.

Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 pisarz przebywa w Brazylii, którą zauroczył się do tego stopnia, że planuje poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywa różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe.

Film był m. in. austriackim kandydatem do Oscarów 2017 w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny, oraz Niemieckich Nagród Filmowych 2016 – najlepsza reżyseria: Maria Schrader (konkurs), najlepsza aktorka drugoplanowa: Barbara Sukowa (konkurs). 

 

Tak mówi prasa o filmie:

Historia z czasów II wojny światowej opowiedziana z niezwykłej i fascynującej perspektywy, Lena Lisa Vogelmann, Kalafudra.

Subtelny film, który zarazem ma wielką siłę emocjonalną, Boyd van Hoeij, The Hollywood Reporter

Austriacki aktor Josef Hader oddaje melancholijną naturę Zweiga perfekcyjnie, Lara Marlowe, The Irish Times

Refleksja nad społeczeństwem, w którym charyzmatyczny lider rośnie w siłę w oparciu o idee białej supremacji i podzielonej ludności. Brzmi znajomo?, Shane Slater, Awards Circuit

Jeden z najlepszych filmów roku, Brenda Benthien, Kino Critics

Reżyserka, Maria Schrader – urodziła się w 1965 roku w Hanowerze. Już w wieku 15 lat rozpoczęła karierę aktorską w profesjonalnym teatrze. Następnie studiowała na wydziale dramatycznym Instytutu im. Maksa Reinhardta w Wiedniu, jednak przerwała naukę po dwóch latach, by skupić się na doskonaleniu sztuki aktorskiej w Berliner Schaubühne pod okiem słynnej Mirki Yemen Dzaris. Po występach na deskach Teatru Narodowego w Hanowerze, a także na scenach Bonn, Wiednia i Wenecji, w 1988 roku zadebiutowała w komedii „RobbyKallePaul” Daniego Levy’ego, z którym związała się na długie lata zarówno zawodowo, jak i prywatnie. W 1992 roku dostała nagrodę Maxa Ophuelsa za najlepszy debiut w kolejnym filmie Levy’ego „I Was on Mars”. W roku 1995 otrzymała Niemiecką Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki za występy w trzech różnych filmach. Światowy rozgłos zapewniła jej rola żydowskiej działaczki podziemia w Berlinie czasów II wojny w nominowanym do Złotego Globu melodramacie „Aimée & Jaguar” (1999) Maksa Färberböcka. Aktorka nie tylko po raz kolejny zdobyła Niemiecką Nagrodę Filmową, ale została również uhonorowana Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym Berlinale. W 2007 roku zadebiutowała jako samodzielna reżyserka dramatem „Liebesleben” według scenariusza napisanego wraz z Lailą Stieler. W roku 2011 wystąpiła w jednej z głównych ról w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland. Nowe dzieło reżyserskie Schrader, „Stefan Zweig. Pożegnanie z Europą”, zostało bardzo przychylnie przyjęte przez międzynarodowych krytyków i było oficjalnym austriackim kandydatem do Oscara 2017. Jej Filmografia obejmuje 2016 Pożegnanie z Europą / Vor der Morgenröte – Stefan Zweig in Amerika, 2007 Liebesleben, 1998 Żyrafa / Meschugge

 

 POŻEGNANIE Z EUROPĄ, Tytuł oryginalny: Vor der Morgenröte – Stefan Zweig in Amerika

TWÓRCY FILMU:

Reżyseria: Maria Schrader

Scenariusz: Maria Schrader, Jan Schomburg

Zdjęcia: Wolfgang Thaler

Montaż: Hansjörg Weißbrich

Muzyka: Cornelius Renz, Tobias Wagner

Scenografia: Silke Fischer

Kostiumy: Jürgen Doering

Producenci: Stefan Arndt, Danny Krausz,
Denis Poncet, Uwe Schott

 OBSADA:

Josef Hader Stefan Zweig

Aenne Schwarz Lotte Zweig

Barbara Sukowa Friderike Zweig

Tómas Lemarquis Lefèvre

Lenn Kudrjawizki Samuel Malamud

Charly Hübner Emil Ludwig

Valerie Pachner Alix Störk

Nathalie Lucia Hahnen wnuczka

 

źródło: AURORA FILMS

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics