Aktualnosci Austria Europa Kultura LIFESTYLE

Wiosenny Salzburg

©Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter

Każdej wiosny austriacki Salzburg ożywa i staje się wielką sceną bogatą w przeróżne atrakcje. Uroczo usytuowany pośród majestatycznych gór ma niepowtarzalny urok. Otoczony Alpami oferuje nie tylko piękne widoki, ale także liczne atrakcje turystyczne związane z górami, takie jak wędrówki, narciarstwo i inne sporty zimowe oraz letnie. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że Salzburg jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Europie, przyciągającym miłośników przyrody i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Można tutaj obcować z unikalną kulturą, smakować ciekawej kuchni i doświadczać lokalnych zwyczajów, które ożywają właśnie na wiosnę. Podczas festiwalu kulinarnego New Worlds of Taste Open można degustować lokalne specjały a w centrum: High Culture porywają elektroniczne bity. Festiwal Literatury jest miejscem gdzie twórcy wchodzą w interakcję z czytelnikami a wydarzenie pod nazwą Maypole pozwala doświadczyć prawdziwych zwyczajów Salzburga.


Pełno jest tutaj starych kościołów, zabytkowych dzielnic i budynków, które najlepiej zwiedzać pieszo o każdej porze. Dostępne są różne trasy tematyczne. Natomiast dla tych, którzy chcą oglądać Salzburg z innej perspektywy od 30 marca startują wycieczki łodzi po rzece Salzach z Amadeusem. Koniecznie trzeba odwiedzić Pałac Hell-Brunn ze sztucznymi fontannami. Wygląda niezwykle w ciągu dnia jak, ale szczególnego charakteru nabiera po zmroku. Pałac został wybudowany przez księcia-Archbiskupa Markusa Sittikusa, którego 450. urodziny obchodzone są właśnie w 2024 roku.

Nowe spektakle operowe i elektroniczne beaty

Salzburg Easter Festival jest pierwszym wydarzeniem kulturnym na wiosnę, którego tym roku przewodnim tematem jest muzyczna podróż do Włoch. Orkiestra Dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia z Rzymu z głównym dyrygentem Sir Antonio Pappano otworzy festiwal nowym spektaklem Amilcare Ponchielli z rzadko wykonywanej opery la Gioconda. Sławna sopran Anna Netrebko będzie śpiewać wraz z gwiazdą Jonas Kaufmann. W 2024 roku będą również kontynuowane nowe projekty taneczne. Występ brytyjskiego DJ Maxa Coopera połączy włoskie dźwięki Włoch z lokalnymi elektronicznymi beatami. Festiwal Whitsun w Salzburgu zaprezentuje również genialny program Tutto Mozarta, opowiadający o najsłynniejszym synu miasta. Jedną z głównych atrakcji jest nowa produkcja Roberta Carsena La Clemenza di Tito. Od lutego br. ponownie zostało przeniesione archiwum festiwalu w Salzburgu – jedno z najobszerniejszych archiwów teatralnych, które wciąż zachowały się w Austrii, oferuje eksponaty przedstawiające ponad 100 letnią historię festiwalu.

Kulinarne rozkosze

Na festiwalu kulinarnym Eat & Meet restauratorzy z Salzburga zaprezentują odwiedzającym potrawy wykonane z egzotycznych produktów oraz tych uprawianych lokalnie. Podczas 45. edycji Aspektesalzburga, jednego z najbardziej znanych festiwali nowej muzyki w Austrii, w trakcie programu zatytułowanego Voices wykonywanego przez zespoły i artystów wokalnych

zaprezentowane zostaną bogate, niezwykłe dźwięki. Jednym z najważniejszych wydarzeń w Salzburgu jest światowa premiera opery egipskiego kompozytora Hossama Mahmouda.

Natomiast podczas trwającego pięć dni festiwalu literatury język i muzyka połączą się podczas czytania, literackich spacerów oraz koncertów.

Dla aktywnych przewidziany jest festiwal biegów, który zamienia miasto w arenę zmagań sportowych podczas Spring Townscape. To różnorakie dyscypliny biegowe, z maratonem włącznie zawody przewidziane dla kobiet i mężczyzn po maraton.

Lokalne tradycje

Miesiące kwiecień i maj to idealny czas na doświadczenie wiosennego Salzburga i jego wspaniałych tradycji. Pięknie urządzone „krzaki palmowe” wykonane z wiecznie zielonych gałęzi, pobłogosławione w niedzielę palmową, a następnie posadzone na polach pozwolą modlić się o bogate żniwa. Na początku maja nadejdzie czas Maypoles – połączenie czystej siły roboczej z bogactwem wielkich uroczystości muzycznych i tanecznych. Zobaczyć można tradycyjny ubiór, który jest nadal wysoko cenionym zasobem kulturowym w Salzburgu, zarówno przy świątecznych okazjach, jak i w życiu codziennym. W Salzburgu, wielu tradycyjnych producentów kostiumów, od starych firm po młodych projektantów, prezentuje ich zróżnicowane kolekcje.

©Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter

Salzburg wiosną brzmi jak raj dla miłośników kultury, kuchni i tradycji! To prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie można w pełni zanurzyć się w bogactwie austriackiej kultury i przyrody. Festiwale, takie jak High Culture, New Worlds of Taste Open i Festiwal Literatury, oferują niezapomniane doświadczenia dla każdego. Elektroniczne bity High Culture będą pulsem miasta, przyciągając miłośników muzyki z całego świata, podczas gdy Festiwal Literatury pozwoli na głębsze zanurzenie się w świat literatury i interakcję z autorami.

Jednak to nie wszystko! Festiwal kulinarny New Worlds of Taste Open zapewnia prawdziwą ucztę dla podniebienia, prezentując lokalne specjały i smaki regionu, które z pewnością będą rozkoszą dla każdego miłośnika dobrej kuchni. Festiwal Maypole natomiast pozwoli wam doświadczyć autentycznych tradycji Salzburga, ukazując kulturę i zwyczaje tego uroczego miasta w całej ich okazałości.

Salzburg wiosną to prawdziwa uczta dla zmysłów i doskonała okazja do odkrywania zarówno kultury, jak i przyrody tego uroczego austriackiego miasta.

 

Więcej atrakcji w Salzburgu 👉👉👉

Salzburg na weekend

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics