Włochy, Trentino. Na górskim szlaku z alpejskim przewodnikiem
Europa Lato Miejsca podróże Włochy

Włochy, Trentino. Na górskim szlaku z alpejskim przewodnikiem

Alpiniści w Val di Fassa (Passo Sella), fot. daniele lira
Alpiniści w Val di Fassa (Passo Sella), fot. daniele lira

Trentino to kraina majestatycznych gór i zapierających dech w piersiach widoków. Amatorów pieszych wędrówek przyciągają w te strony setki kilometrów szlaków, obfitujących w miejsca wspinaczkowe i via ferraty. Dolomity widnieją na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hipnotyzują pięknem dzikiej, nieprzekształconej przez człowieka przyrody. Jednak nie w każdej swej odsłonie są przyjaznym miejscem do pieszych spacerów. Chcąc wybrać się w trudniej dostępne rejony gór, warto rozważyć skorzystanie z pomocy alpejskiego przewodnika.

Dlaczego na wycieczkę dobrze wybrać się z przewodnikiem? Na pewno dla bezpieczeństwa. Ma to znaczenie zwłaszcza w bardziej wymagającym, wysokogórskim terenie. Nie bez znaczenia jest też argument, że trekking z przewodnikiem daje pewność, że niczego, co rzeczywiście warte uwagi, nie przeoczymy. Oprócz pięknych widoków podczas wyprawy poznajemy lokalną historię i ciekawostki dotyczące regionu.

Zrzeszenie Alpejskich Przewodników Górskich Trentino skupia ponad dwustu doświadczonych profesjonalistów. Przynależność do zrzeszenia warunkowana jest ściśle określonymi i zaaprobowanymi przez 21 państw kryteriami, ustalonymi przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Przewodników Górskich (UIAGM), międzynarodową organizację przewodników, utworzoną w 1965 roku.

Na letni sezon turystyczny zrzeszenie przewodników Trentino przygotowało ofertę w postaci trzech pakietów wyprawowych, z których każdy skierowany jest do nieco innej grupy turystów. Każdy wariant obejmuje trzydniowy trekking z dwoma noclegami na trasie, opiekę przewodnika, bezpłatne udostępnienie sprzętu oraz dodatkowo inne atrakcje.

daniele_lira_via_delle_bocchette_alte_gruppo_del_brenta_madanna_di_campiglio

Podczas I wojny światowej ziemie należące do prowincji były areną dramatycznych walk, bowiem przebiegała tędy linia frontu. Włosi walczyli z Austrią o zajęcie strategicznych łańcuchów Alp i Dolomitów, które miały ogromne znaczenie wojskowe. W 1917 roku wojska austriackie załamały się pod naporem Włochów. Włoskie oddziały stopniowo zajmowały coraz rozleglejsze tereny. Ostatecznie w 1919 roku region ten został przyznany Włochom.

Do dziś zachowały się liczne pozostałości fortyfikacji i umocnień z tamtych czasów. Ciekawostką jest, że natkniemy się na nie również wysoko w górach, w trudnym, mniej uczęszczanym terenie.

Pakiet wyprawowy, którego nazwa nawiązuje do historii I wojny światowej, obejmuje trekking na trasie, będącej fragmentem dłuższego, 500-kilometrowego szlaku (Path of Peace), łączącego przełęcz Passo Tonale z masywem Marmolady. Po drodze natkniemy się na liczne miejsca pamięci, muzea, stanowiska badawcze. Ślady minionych zdarzeń widać tu na każdym kroku, co robi szczególne wrażenie w niezmąconej scenerii dziewiczych górskich szczytów.

 „Adrenaline Rush Tour”

Niektórzy porównują Trentino do wielkiej sali gimnastycznej pod gołym niebem. Stosunkowo niewielkie pod względem powierzchni terytorium daje niewyczerpane możliwości aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu i budowania kondycji na łonie natury. „Adrenalinowy” pakiet wyprawowy to oferta skierowana do osób z większym niż podstawowe doświadczeniem w poruszaniu się po górskich szlakach oraz wypracowaną przynajmniej w średnim stopniu kondycją fizyczną. Uczestnicząc w trzydniowym trekkingu, można spróbować swoich sił w takich adrenalinowych sportach, jak: canyoning, wspinaczka wysokogórska, zjazdy na linach, przeprawy przez mosty wiszące, tzw. mosty tybetańskie. Uczestnicy przez cały czas mają zapewnioną opiekę instruktorów, możliwość skorzystania z fachowych porad oraz potrzebny sprzęt.

„Great Thrill Tour”

Ostatni pakiet pomyślany został w taki sposób, by trafić w oczekiwania osób lubiących wypoczywać aktywnie w bliskim kontakcie z naturą, w tym również oczekiwania rodzin spędzających wakacje z dziećmi. Podczas wyprawy pod fachową opieką i bez ryzyka przeforsowania zakosztować można wrażeń, jakie daje canyoning. Wyzwania dostosowane są do możliwości uczestników. Trekking odbywa się pod znakiem odkrywania najpiękniejszych zakątków, poznawania lokalnej historii i ciekawostek związanych z regionem. Noclegi w namiocie lub schronisku czynią piesze wędrowanie jeszcze bardziej romantycznym. Obrazy wspaniałego spektaklu natury, tzw. Enrosadiry, kiedy promienie zachodzącego słońca barwią w niezwykły sposób fantastycznie postrzępione wierzchołki skalnych szczytów, pozostaną w pamięci na długo. (TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics