Życie w mroźnej Grenlandii
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Życie w mroźnej Grenlandii

Ta historia jest tak fantastyczna, że wydaje się aż nieprawdopodobna. Ludzie osiedlają się w dziwnych miejscach, ale żeby wybrać na stały adres lodową wyspę? Adam Jarniewski tego dokonał, choć w 2006 roku, kiedy przybył na Grenlandię, nie od razu odnalazł się w nowym miejscu i w nowym społeczeństwie.

Aby się utrzymać imał się różnych zawodów – był pomocnikiem przy polowaniach, przewodnikiem na dużych statkach turystycznych, a w końcu nauczycielem w grenlandzkiej szkole średniej. Początkowo niedostępny świat z każdym dniem stawał się coraz bardziej przyjazny. Ale naprawdę, do Sisimiut, drugiego co do wielkości miasta wyspy, przywiodła go miłość do …Birthe, rodowitej Grenlandki. Dziś ich córka Alina jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, która biegle mówi po polsku i grenlandzku.

A jak wygląda codzienne życie na Grenlandii, będącej domem dla 56 tysięcy Grenlandczyków, o tym już książka „Nie mieszkam w igloo”, napisana prawdziwie, z pasją, którą czyta się jednym tchem: „Nie mieszkamy w igloo, tylko w domach. Małych, kolorowych domkach z drewna. I nie chodzimy już w futrach z foki. To znaczy chodzimy, ale nie tylko… Tymi słowami Birthe rozpoczęła swoją prezentację o Grenlandii na uniwersytecie ludowym w małej duńskiej miejscowości. (…) Prezentacji słuchałem tylko jednym uchem”, pisze Jarniewski. „ Wtedy nie miałem jeszcze pojęcia, że kiedyś w takim małym, drewnianym, kolorowym domku zamieszkam. I że moje dzieci będą w tych foczych kombinezonach chodzić. Nie tylko w nich… Bo Grenlandia to dziś zmodernizowany kraj. Jest Internet, choć nie tak szybki jak w Europie. Są samochody, chociaż nie ma dróg między miastami. I nadal są psie zaprzęgi, ale nikt nie jeździ nimi do pracy. Prawie nikt. Grenlandia to wspaniałe miejsce, pełne kontrastów.”

Adam Jarniewski pisze też dla czasopisma „Zew Północy”. Jego pasje to przede wszystkim przebywanie na łonie natury i wędkarstwo. Co ciekawe, kiedy mieszkał w Polsce, nigdy się tym nie interesował. Służy też pomocą i informacją wszystkim tym, którzy chcieliby odwiedzić tę piękną wyspę i zaprasza na swój portal www.poznajgrenlandie.pl


„Nie mieszkam w igloo. Dekada życia na Grenlandii”, Wydawnictwo Muza.

 

 

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics