Aktualnosci KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW Poradnik

Zanim nadejdzie ratownik…

Co roku Tatry odwiedza 5 milionów ludzi. Nic dziwnego, że właśnie tam najczęściej dochodzi do górskich wypadków. W 2022 r. ratownicy TOPR interweniowali 1113 razy. Może nie musieliby tak często wyruszać na akcje, gdyby ludzie mieli mniej odwagi, a więcej wyobraźni. Warto jednak wiedzieć, jak w górach udzielić pierwszej pomocy.

Niegdyś wezwanie pomocy w Tatrach graniczyło z wyczynem. Brakowało komórek, łączności, można było użyć gwizdka lub błyskać latarką. Dziś też są to dobre sposoby, choćby w sytuacji rozładowanej komórki, czy braku zasięgu, ale warto pobrać na telefon darmową aplikację „Ratunek”. Autorzy książki, będący ratownikami górskimi i medycznymi, w przystępnej formie opisują, jak radzić sobie w górach w sytuacjach nagłych urazów, omdleń, odmrożenia, skrajnego wyczerpania, czy choroby wysokościowej, zanim nadciągnie pomoc.

I tak np. utrata ciepła może wywołać wychłodzenie, a w skrajnych przypadkach  hipotermię głęboką , groźną przy ciężkich urazach. Ochrona  przed wychłodzeniem jest podstawą w ratownictwie górskim. Warto więc zadbać przed wyjściem w góry o folie termoizolacyjne, koce termiczne, czy dodatkowe kurtki. A jeśli odmrożenia np. stóp są głębokie , starać się nie chodzić. Ważne,  żeby nie doszło do obrzęku tkanek – w tym celu należy unieść w górę odmrożoną kończynę.

Co roku w Tatarach polskich dochodzi do około 20 przypadków nagłego zatrzymania krążenia na sutek ciężkich obrażeń, upadków z wysokości. W takich sytuacjach szybka akcja ratunkowa jest na wagę złota. Trzeba jednak wiedzieć, jak reanimować osobę poszkodowaną, jak wprawić w ruch nieruchome serce, zanim nadciągnie ekipa ratownicza. Książka „Pierwsza pomoc w górach” to kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy kochają chodzić w góry. I to nie tylko w Tatry. Warto przeczytać, żeby posiąść tę wiedzę i żeby nie było za późno…


„Pierwsza pomoc w górach”, autorzy: Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk, Adam Ubych.  Wydawnictwo Bezdroża.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics