Wodne atrakcje we włoskim Trentino
Europa Włochy

Wodne atrakcje we włoskim Trentino

Jeziora, rzeki, strumienie i wodospady. Oprócz gór, zasoby wodne są ogromnym bogactwem naturalnym Trentino. Akweny nie tylko tworzą niepowtarzalny krajobraz, ale stanowią również źródło odnawialnej energii, przyciągają turystów i umożliwiają uprawianie licznych sportów. Dzięki stałej kontroli, jakość i czystość wód w Trentino spełnia najwyższe standardy.

Góry i jeziora składają się na niepowtarzalny krajobraz Trentino. Na terenie prowincji znajduje się aż 297 jezior, co stanowi ok. 10 proc. ze wszystkich trzech tysięcy akwenów, jakie znajdują się w Alpach. Większość z nich (257) jest pochodzenia polodowcowego
i znajduje się powyżej 1500 m n.p.m. Wszystkie ze wspomnianych jezior wyróżnia najwyższa jakość i czystość wód oraz charakterystyczna, naturalna linia brzegowa. Na wszystkich obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych (jakość wód w jeziorach, rzekach i strumieniach jest stale kontrolowana). Do ochrony jakości wody w Trentino przykłada się ogromną wagę, stanowi ona bowiem źródło życia i gwarantuje bioróżnorodność. W okresie migracji, w pobliżu wielu jezior spotkać można rzadkie gatunki ptaków; inne akweny tworzą lokalne biotopy o wielkim znaczeniu środowiskowym i naukowym. Potwierdzeniem doskonałego stanu wód w Trentino jest przyznane przez Fundację na rzecz Edukacji Środowiska w 2017 roku wyróżnienie o nazwie “blue flag” (błękitna flaga). Wspomnianym znakiem oznaczono dziesięć plaż znajdujących się nad jeziorami Caldonazzo (4), Levico, Lavarone, Piazze, Baselga di Pine, Roncone i Idro. Jeziora i rzeki Trentino stanowią również doskonałe miejsce do uprawiania przeróżnych sportów wodnych – żeglarstwa, windserfingu, wioślarstwa, kajakarstwa i raftingu. Odbywają się tu również liczne imprezy sportowe.

Jezioro i miasto Molveno na tle Płaskowyżu Paganella w Dolomitach Brenta, fot. arch. redakcji

Gdzie nurkować i żeglować

Najbardziej znanym jeziorem w Trentino jest Garda, największy we Włoszech i jeden z najpiękniejszych na świecie akwenów. Dzięki wiejącym w północnej części, między Torbole, a Riva del Garda, wiatrom Ora i Peler panują tu doskonałe warunki do rozgrywania regat oraz licznych, międzynarodowych zawodów w sportach wodnych.

Kilka kilometrów od Gardy leży Val di Ledro, jezioro nad brzegiem którego spędzić można wymarzone wakacje. Na plażach w Pieve, Mezzolago i Molina wypożyczymy łódki, rowery wodne, deski windsurfingowe i kajaki. Na płaskowyżu Paganella znajduje się Molveno, największe alpejskie jezioro położone powyżej 800 m n.p.m. Według Włoskiego Klubu Podróżniczego, to “najpiękniejsze jezioro we Włoszech”. W tafli jeziora odbijają się strzeliste szczyty Dolomitów Brenta. Główna plaża nad Molveno rozciąga się na obszarze ponad dziesięciu hektarów; w pobliżu wypożyczyć można sprzęt sportowy umożliwiający uprawianie różnych sportów wodnych.

Jeziora Caldonazzo i Levico, fot. storytravelers

Największym jeziorem w Trentino, w którym można pływać jest Caldonazzo, w Valsugana. Caldonazzo od jeziora Levico dzieli porośnięte piniowym lasem wzgórze Tenna z austro–węgierskim fortem. Nad jeziorem znajdują się liczne plaże, miejsca kampingowe oraz punkty oferujące sprzęt wodny. W regionie tym spotkać można liczne gatunki roślin wywodzących się z okresu polodowcowego. Wokół jeziora wiedzie łatwa, 8-kilometrowa ścieżka spacerowa.

W drodze nad alpejskie jeziora

Dwieście pięćdziesiąt siedem z dwustu dziewięćdziesięciu jezior znajdujących się na terenie Trentino położone jest na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. Do jednych z najpiękniejszych na świecie akwenów dotrzeć można odbywając spacer leśnymi dróżkami i wytyczonymi górskimi szlakami – gwarantujemy, że włożony wysiłek z pewnością się opłaci. Najwięcej alpejskich jezior mieści się we wschodniej części Trentino, w masywie Lagorai. Sporo wysokogórskich oczek wodnych znajdziemy również na terenie Parku Przyrody Adamello – Brenta. Powyżej Madonna di Campiglio warto wybrać się na szlak „pięciu jezior” wiodący od jeziora Ritorto do jezior Nero, Serodoli, Gelato i Nambino. Krystalicznie czyste alpejskie akweny znajdują się również w masywie Cevedale: tworzący pętlę szlak prowadzi wokół jezior Marmotte, Lungo, Nero i Scuro (początek ścieżki znajduje się w pobliżu chaty Rifugio Cevedale-Guido Larcher w Val Venezia). W dolinie Val di Rabbi polecamy wybrać się nad niewielkie jeziorka Corvo i Sternai.

Historia jezior

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenie Trentino znaleziono właśnie nad brzegami jezior. W masywie Lagorai, wokół jezior Colbricòn i Buse archeolodzy odkryli ślady osad ludzkich pochodzące sprzed ponad 8 tys. lat. Najprawdopodobniej wspomniane osady założone zostały przez żyjącą w okresie mezolitu ludność, która trafiła w te regiony z doliny Valle dell’Adige. Innymi miejscami o ogromnym znaczeniu historycznym są wzniesione w epoce brązu, nad brzegami jeziora Ledro oraz we Fiave, domy na palach – obydwa wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Co więcej, urok i piękno tutejszych jezior stały się również inspiracją dla wielu europejskich twórców, m.in. Wolfganga Goethe’go, który zachwycony regionem Garda Trentino (północne brzegi jeziora), opisał go w swej „Podróży do Włoch”. Klimat i panorama Gardy wywarła także wrażenie na Friedrichu Nietzsche, Franzu Kafce i Thomasie Mannie. Ulubionym miejscem spacerów Sigmunda Freuda było wybrzeże jeziora Lavarone na Alpe Cimbra.

Rafting na rzece Noce w Caldes, Valle di Sole, fot. arch. redakcji

Wodne atrakcje

Spienione wody górskich rzek, takich jak Noce w Val di Sole (w 1993 roku odbywały się tu zawody zaliczane do Pucharu Świata), Chiese i Vanoi w Primero są idealnym miejscem do uprawiania kajakarstwa. Warto wspomnieć, że rzeka Noce została uwzględniona przez National Geographic w rankingu dziesięciu najlepszych szlaków wodnych w Europie, gdzie uprawiać można rafting. Spływ na dużych dmuchanych pontonach w towarzystwie przewodnika i wiosłowanie przez wzburzone wody rzeki dostarczą niezapomnianych wrażeń; zarówno w Val di Sole, jak i w pobliżu rzeki Avisio znajduje się wiele miejsc, gdzie skorzystamy ze wspomnianej atrakcji.

Innym z wodnych sportów, którego z pewnością warto spróbować jest canyoning – kąpiel w górskich strumykach, pokonywanie naturalnych, skalnych ślizgawek, skoki do wypełnionych krystalicznie czystą wodą oczek i „podróż” przez wydrążone wśród skał wąwozy – czyż to nie fantastyczna zabawa? Wykorzystujący technikę wspinaczkową
i umiejętność poruszania się w wartkich wodach rzek sport uprawiać można wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Chcąc spróbować canyoningu w Trentino najlepiej udać się w okolice Gardy i doliny Valle di Ledro, gdzie wytyczone jest ponad dwadzieścia wodnych szlaków o różnym stopniu trudności. Dobre warunki do uprawiania tego sportu znajdziemy także wzdłuż rzeki Grigno oraz Maso, pomiędzy Tesino i Valsugana. W Primero ekscytującej kąpieli zażyć można podążając wąwozem, w którym płynie rzeka Noana. Nieco łatwiejszą odmiana canyoningu jest rzeczny trekking, czyli spacer z nurtem rzeki. Idealnym miejscem, gdzie zakosztujemy tej rozrywki jest rzeka Sarca, w szczególności odcinek wąwozu Limarò.

Wędkarstwo w Trentino

Trentino to region o wielkiej bioróżnorodności, bogaty w niezliczone gatunki roślin porastające brzegi krystalicznie czystych rzek i jezior. W sumie, na terenie całej prowincji znajduje się aż 350 łowisk (jednym z najbardziej popularnych jest rzeka Adige). Nad ich ochroną i prawidłowym funkcjonowaniem czuwają 33 związki wędkarskie. Projekt promujący wędkarstwo powstał z myślą o popularyzacji niezwykle pięknych i bogatych w zasoby rybne miejsc; wybierając się na ryby do Trentino korzystać można nie tylko z fantastycznych łowisk, ale również bardzo dobrej bazy noclegowej i całej gamy usług skierowanych do miłośników wędkarstwa. Wszystkie niezbędne informacje na temat połowu ryb w Trentino znaleźć można pod adresem www.trentinofishing.it (dane dotyczące łowisk, zasady połowu „no kill” obowiązujące na większości akwenów, techniki wędkowania, opłaty związane z licencjami, wycieczki z przewodnikiem oraz możliwość zakwaterowania w jednej z 68 wędkarskich chatek).

Wycieczka do elektrowni wodnych

Trentino jest jednym z największych we Włoszech producentów energii odnawialnej. Ogromne elektrownie wodne produkują rocznie ponad 3500 gigawatogodzin energii, co pokrywa niemal całe zapotrzebowanie prowincji. Hydrotour Dolomiti (wycieczka do elektrownie wodnych) to doskonała alternatywa spędzenia czasu i możliwość obserwacji, jak płynąca z wody siła przetwarzana jest na energię elektryczną. Otwarte dla zwiedzających są elektrownie wodne Santa Massenza i Riva del Garda. Podczas wycieczki zapoznać się można z najnowszymi technologiami umożliwiającymi produkcję przyjaznej dla środowiska, odnawialnej energii. www.hydrotourdolomiti.it

źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics