Oszałamiający Singapur
Azja Miejsca Singapur

Oszałamiający Singapur

Przytłaczająco bogaty i super nowoczesny jest jednym z najzamożniejszych państw świata. Każda inwestycja nastawiona jest tutaj na zysk. W niespełna 50 lat wielkie ambicje mieszkańców zmieniły go z portowej mieściny w jeden z najważniejszych światowych portów oraz centrów finansowych. W urzekający sposób łączą się tutaj różne kultury – malajska, chińska, hinduska i europejska, tworząc ciekawe zestawienie wielokulturowej społeczności.

singapore-139011_1920

Ład i porządek mieszają się z orgią barw jaką tworzą lokalne społeczności a elegancie ultranowoczesne budowle kontrastują z plątaniną pnączy na dachach wieżowców. Do tego gorący klimat, egzotyczne jedzenie plus najlepsze centra zakupowe i rozrywkowe w Azji, powodują, że wielu podróżników uważa Singapur za swego rodzaju „Azję dla początkujących”. Świetna infrastruktura czyni go dogodną bazą wypadową na do poznawania innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

singapore-1182631_1920

Miasto oferuje unikalną mieszankę sztuki i rozrywki odzwierciedlającą wpływy wielu kultur żyjących obok siebie na jednej wyspie. Znajdziemy tutaj wybitne centra artystyczne, takie jak Galeria Narodowa oraz światowej klasy atrakcje, jak Gardens by the Bay czy Singapore Botanic Gardens (Ogród Botaniczny), niedawno wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

POZNAWANIE KULTURY

singapore-811111_1920
W Chinatown (Chińskiej Dzielnicy) ciekawe jest samo miasto, wyglądające jak za dawnych lat ze starymi sklepami, sprzedającymi produkty z tworzywa sztucznego i zabytkowymi budowlami. Najciekawsza z nich jest świątynia buddyjska, Tooth Relic Temple, będąca jednym z najstarszych meczetów w Singapurze. Najważniejsza i najstarsza świątynia hinduistyczna Sri Mariamman jest wciąż czynna dla wiernych.

chinatownWarto odwiedzić także Jamae, wyjątkowe muzeum prezentujące początki Chinatown. Natomiast wieżowiec Pinnacle@Duxton z 50-o metrowym tarasem oferującym najlepsze widoki jest najwyższym budynkiem w mieście. Koneserzy pamiątek oraz miłośnicy zakupów np. produktów z jedwabiu lub zabytkowej porcelany mogą być jednak zawiedzeni ponieważ nie znajdą tutaj takich produktów. Lepiej po nie udać się do dzielnicy indyjskiej. (www.chinatown.sg)

Little India ( Małe Indie) są kolorową i tętniącą życiem dzielnicą Singapuru oraz prawdziwym rajem dla miłośników kultury sakralnej. Znajdą tutaj prawdziwą mieszankę świątyń, meczetów i kościołów. Po ulicach chodzą ludzie ubrani w typowe, hinduskie stroje – kobiety w sari, zaś mężczyźni ubrani w mandu.

singapore-805566_1920

Takie stroje można też nabyć w okolicznych sklepikach oferujących również bransoletki na prawie każdą część ciała. W dzielnicy indyjskiej możemy spróbować też placków chiapati z carry i fasoli lub papryczki chili oraz słodyczy (www.littleindia.com.sg)

joo-chiatZnajdujące się w Joo Chiat dwukondygnacyjne budynki w stylu kolonialnym, o kolorowych fasadach, ustawione szeregowo są dosyć rzadkim widokiem w Singapurze. Mieszczą się tutaj głównie sklepy. Ale warto też poświęć trochę czasu na Peranakan znajdujący się w sąsiedztwie Joo Chiat (link)

 

kampong-glamKampong Glam to sympatyczne miejsce na spacer, posiłek lub zakupy w tradycyjnych sklepach sprzedających tkane ręcznie, perskie dywany oraz perfumy z Bliskiego Wschodu. W przeciwieństwie do dzielnicy indyjskiej, jest tu bardzo czysto. Warto odwiedzić meczet (link)

 

HISTORIA I SZTUKA   

art-science-museumArtScience Museum (Muzeum Sztuki i Nauki) – muzeum wchodzące w skład kompleksu Marina Bay Sands zlokalizowanego w dystrykcie Downtown Core, w centralnej części Singapuru stanowi oszałamiające połączenie sztuki i nauki. Sam kompleks Marina Bay Sands, zlokalizowany na nabrzeżu jest miejscem największych wystaw międzynarodowych. (www.marinabaysands.com/museum.html)

national-galleryNational Gallery Singapur (Galeria Narodowa) wybudowana niedawno zawiera największy na świecie zbiór eksponatów nowoczesnej sztuki Azji Południowo-Wschodniej. W założeniach miejsce to ma stać się chlubą Singapuru i zmienić jego reputację z uważanego obecnie za sterylne miasto napędzane pogonią za pieniędzmi. (www.nationalgallery.sg)

art-museumNational Museum of Singapore (Muzeum Narodowe w Singapurze) jest najświetniejszym z singapurskich muzeów. Jeśli mamy niewiele czasu na zwiedzanie, tak że starczy go nam na odwiedziny tylko jednego miejsca a chcielibyśmy dowiedzieć się o historii Singapuru powinniśmy się tutaj wybrać. Znajduje się ok 5 min spacerkiem od kompleksu SMU. Pełni ważną rolę w budowaniu świadomości narodowej Singapuru, jako społeczeństwa zbudowanego nieco sztucznie. Poznamy tutaj historię kraju i jego mieszkańców. Ich tradycje, jedzenie jak też ważniejsze wydarzenia historyczne. (http://nationalmuseum.sg)

BOGACTWO NATURY

coney_with_creditsRezerwat Coney Island Park o powierzchni 50 hektarów na wyspie Coney Island porastają łąki i, lasy namorzynowe. Zamieszkuje tutaj 80 gatunków ptaków i sporadycznie wydry. Jest dobrym miejscem do odpoczynku od zgiełku miasta oraz stanowi atrakcję dla miłośników przyrody (link)

 

Ogrody Botaniczne (Singapore Botanic Gardens) to obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Singapurze, i to nie tylko dla miłośników przyrody. Wpisane na listę UNESCO stanowią rozległy zespół parkowy składający się z różnych ogrodów. 63-hektarowy kompleks tropikalny jawi się zieloną oazą spokoju, miejscem, w którym można odpocząć od nowoczesnego miasta, jakim jest Singapur.

singapore-1131849_1920

Znajduje się tutaj okazały, największy na świecie ogród orchidei, ogród z przyprawami i ziołami, ekologiczne jezioro i wiele innych. Ukształtowanie terenu, sposób nasadzeń, liczne altanki ułatwiają znalezienie ustronnego zakątka. Na terenie ogrodów ustawione są tablice informacyjne dokładnie opisujące otoczenie, można obejrzeć także liczne rzeźby. (www.sbg.org.sg)

fort-caningFort Canning Park jest idealnym miejscem do spacerowania wzdłuż szerokich chodników, w cieniu drzew. Idealny na odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu miasta. Położony w centrum, obok Muzeum Narodowego, niedaleko Marina Bay. Park jest idealnie utrzymany i panuje tutaj sielankowa atmosfera, przerywana od czasu do czasu przez dyszących biegaczy. (link)

southern-ridges-canopy-walkThe Southern Ridges – 10-kilometrowa trasa składająca się z 8 szlaków łączących parki południowego Singapuru: Mount Faber Park, Telok Blanagh Hill Park, Hort Park, Kent Ridge Park I Labrador Nature Reserve. Imponujące mosty, platform widokowe i kładki sprawiają, że są tutaj najlepsze widoki na miasto. Część trasy zawieszona jest w powietrzu, skąd możemy podziwiać dżunglę a w tle ultranowoczesne budynki. Całość tonie pośród zielonej fauny i flory. (link)

ULTRANOWOCZESNA ARCHITEKTURA


garden-458857_1920
Gardens by the Bay,
Park o powierzchni 101 hektarów, położony w centrum miasta nad oceanem, stwarza niesamowite wrażenie miasta w ogrodzie. To bardzo nowoczesny ogród miejski zainspirowany wyglądem orchidei. Znajduje się tutaj wielka szklarnia, w której rosną kwiaty z rejonów subtropikalnych i śródziemnomorskich. Duże wrażenie na oglądających robią pionowe ogrody imitujące drzewa o wysokości dochodzącej do 50 m. (www.gardensbythebay.com.sg)

singapore-164246_1280

 

Esplanade (Teatr na nabrzeżu) potocznie zwany “Durianem” (od nazwy azjatyckiego owocu) jest najbardziej spektakularnym teatrem w Azji, wzbudzającym liczne kontrowersje ze względu na swój wygląd. Zdaniem bowiem przeciwników tego projektu singapurskie centrum sztuki powinno być swego rodzaju symbolem nowego narodu a nie futurystyczną wizją świata zachodniego. Fasada budynku pokryta jest przez 7000 płytek szklanych, mieniących się w słońcu. (www.esplanade.com)

helixbridge-458854_1920

Helix Bridge, most uważany za cud techniki stylizowany jest kształtem na strukturę DNA. Ze względu na konstrukcję składającą się z 4 podłużnych tafli oraz ciekawą iluminację świetlną nocą, most jest ulubionym punktem widokowym dla odwiedzających Marina Bay (link)

commercial-404285_1920

Centrum Sportowe (Singapore Sports Hub) Uznane przez World Architecture Festival’s w 2014 r. za najlepszy obiekt sportowy na świecie jest pierwszą na świecie areną sportową, która posiada sportową funkcję zintegrowaną z infrastrukturą rozrywkową. (www.sportshub.com.sg)

singapore-sports-hub-755409_1920

Autor: pawro

Zdjęcia: archiwum redakcji

 

One Comment

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics