Wiosenne i letnie wydarzenia austriackiego regionu Attersee
Aktualnosci Austria Europa Miejsca

Wiosenne i letnie wydarzenia austriackiego regionu Attersee

Pomiędzy miejscowościami Seewalchen i Untertach am Attersee znajduje się turkusowe jezioro Attersee – perła regionu urlopowego Attersee-Salzkammergut, która wiosną przyciąga nie tylko amatorów sportów wodnych, długich wędrówek i zachwycającej kultury, lecz również niepowtarzalnych wydarzeń.

Za sprawą aż 46,7 km2 powierzchni, Attersee stanowi największe jezioro Salzkammergut. Miłośnikom sportów wodnych jezioro znane jest przede wszystkim z charakterystycznego wiatru „Rosenwind” oraz niezwykłego podwodnego świata. Krajobraz regionu pokryty łagodnymi wzniesieniami na zachodzie i wysokimi, sięgającymi ponad 1800 m n.p.m. górami, zachęca również do wędrówek, w szczególności po obejmującym aż 77 km2 obszarze pomiędzy jeziorami Attersee i Traunsee. To tu w 2012 roku park narodowy Attersee-Traunsee. Interesujący jest także nowy szlak „Weitwanderweg Attersee-Attergau”. 90 kilometrów trasy prowadzącej wokół Attersee to doskonała okazja, by napawać się widokami imponującej panoramy pasma Höllengebirge odbijającymi się w turkusowej tafli jeziora. Krystalicznie czysta i zdatna do picia woda to także wspaniały podwodny świat dla nurkujących. 26 stacji do nurkowania ze specjalną infrastrukturą, wypożyczalniami sprzętu, stanowiskami gastronomicznymi i hotelami – właśnie tu znajduje się austriacki raj dla nurków.

Nurkowanie w jeziorze Attersee, fot. Angelika Neuhofer

Ciekawą alternatywę stanowi rejs statkiem po Attersee, podczas którego podziwiać można wyjątkowe wille zbudowane wokół jeziora, w których mieszkają lokalni i światowi celebryci. Godnymi uwagi są także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budowle palafitowe, znajdujące się w gminach Seewalchen i Attersee.

Attersee to jednak nie tylko aktywności sportowe, lecz również kultura. Nad brzegami tego jeziora   wypoczywali niegdyś tacy artyści, jak Gustav Klimt, Gustav Mahler, czy Hermann Maier. W 2012 roku otwarta została tu stała wystawa w Centrum Gustava Klimta w Kammer am Attersee. Latem 2016 roku ponownie zainaugurował swoją działalność domek kompozytorski Gustava Mahlera w Steinbach am Attersee.

Sum w Attersee, fot. Kapfer

Wiosena w Attersee, czyli to warto zobaczyć!

W sobotę, 27 maja 2017 roku odbędzie się wielkie otwarcie, podczas którego wspólnie ze światowej sławy wspinaczką Gerlinde Kaltenbrunner przebyć będzie można 33 km biegnącego na wysokości 1180 m n.p.m. szlaku – wszystko to w prawie 17 godzin!

Od dziesięcioleci nad jeziorem Attersee organizowany jest festyn Atterseer Dorffest (17 czerwca 2017 r.). W miejscowości Attersee po raz drugi świętowane będzie także zdobycie wyróżnienia Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miejscowe zespoły wraz z przedstawicielami ARGE UNESCO będą występować w wielu miejscach, w tym nad Mondsee i Seewalchen.

Centrum Gustava Klimta w Kammer am Attersee, fot. Klaus Costadedoi

Kolejną atrakcję stanowią odbywające się w dniach 9-16 lipca 11. Mistrzostwa Europy w Łucznictwie. Do rywalizacji w Attergau staną najlepsi zawodnicy tej dyscypliny sportowej.

Region urlopowy Attersee-Salzkammergut jest latem również niezwykle taktowny i wysublimowany. Poprzez bliskość Salzburga, goście regionu w letnich miesiącach mogą napawać się kulturą najwyższych lotów, na przykład podczas Festiwalu Gustava Mahlera czy Tygodnia Filharmonii w Steinbach.

Nad jeziorem co roku odbywa się ponadto festiwal kryminalny „Mordercze Attersee”. Autorzy odczytują swoje dzieła w różnych miejscach wokół jeziora tak, by każdy mógł choć przez chwilę zatonąć w otchłani ich opowieści. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics