Zimowe atrakcje w austriackim regionie Grossglockner-Heiligenblut
Karytia Narty

Zimowe atrakcje w austriackim regionie Grossglockner-Heiligenblut

Heiligenblut – wioska na końcu doliny Moell, położonej w austriackim regionie Karyntia jest legendarnym miejscem uprawiania narciarstwa. Spokojna, ale jednocześnie dzika, romantyczna, mityczna i serdeczna – stanowi cenny klejnot w dobie zatłoczonej turystyki masowej. W tym ośrodku jazda na nartach połączona z widokiem na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner oraz majestatyczny Park Narodowy Hohe Tauern pozostawia niezapomniane przeżycia.

 Rozległe, pokryte śniegiem zbocza Ski Area Großglockner / Heiligenblut , doskonale przygotowane trasy zjazdowe i puszysty śnieg dają możliwość doświadczenia fantastycznych wrażeń, nie tylko dla entuzjastów sportów zimowych, ale także dla fotografów, miłośników przyrody i każdego, kto docenia zapierające dech w piersiach widoki.

Świetnie przygotowane trasy narciarskie i rozległe tereny dla freeraid’u

 Na terenie narciarskim Grossglockner / Heiligenblut serce każdego entuzjasty sportów zimowych zacznie bić szybciej. To wszystko z powodu niezawodnego śniegu, wszechstronnych tras i niewielkich czasów oczekiwania na kolejki linowe i wyciągi. W sumie 12 nowoczesnych, komfortowych wyciągów narciarskich obsługujących 55 kilometrów (31,1 km linii spadku) utrzymanych tras zjazdowych pozwala w pełni korzystać z rozległego terenu. Miłośnicy freerid’u znajdą dużo miejsca do jazdy poza trasami po obu stronach dobrze przygotowanych stoków. Mają do dyspozycji 4 główne trasy narciarskie i 1500 hektarów Freeride Arena podzielonych na 6 sektorów. Nowością jest punkt kontrolny Freeride na stacji kolejki linowej „Mittelstation Rossbach”.

Od początkującego do eksperta – każdy znajdzie coś dla siebie

 Jeśli macie ochotę na prawdziwe narciarstwo alpejskie, carving, chcielibyście spróbować jazdy na snowboardzie lub uprawiać narciarstwo zjazdowe? – profesjonalni instruktorzy w Szkole Grossglockner / Heiligenblut Snowsport School są do Wasej dyspozycji i z przyjemnością nauczą Was wszystkiego, na co macie ochotę. W szkółce narciarskiej nawet najmłodsi początkujący sportowcy poznają podstawy życia na stokach, a dzieci w wieku 4 i więcej lat mogą dołączyć do lekcji grupowej dla dzieci. Dla większego wyzwania sportowego istnieją kursy narciarstwa alpejskiego i snowboardingu. Do dyspozycji są specjalne oferty rodzinne, takie jak pakiet rodzinny (w tym „bilet bałwana” dla dzieci), Karta Grossglockner PLUS z ciekawymi ofertami, szkoła Snowsports oferująca wszystko, od lekcji grupowych dla dzieci po szkolenie w głębokim śniegu.

Narciarstwo biegowe

 Poranne powietrze jest krystalicznie czyste. Podczas gdy słońce wciąż walczy z niską temperaturą znikającej nocy, możecie być już na nogach, przypinając narty do swoich butów. Czekają na Was świeżo przygotowane trasy narciarstwa biegowego w Heiligenblut. Wcześniej niż oczekujecie, wasze kończyny rozgrzewają się gdy odnajdujecie swój rytm i przyspieszacie tempa. Ciepło słońca pokonuje wtedy chłód co intensyfikuje możliwość doceniania piękna otoczenia. Radosne uczucie bycia aktywnym i rozbudzonym, oraz długie szusy na nartach pośród alpejskiego krajobrazu Parku Narodowego Hohe Tauern dają dodatkową energię.

 W sumie do dyspozycji jest 12 km tras do narciarstwa biegowego, od długich i wymagających po krótkie i delikatne. Można pokonywac ogromne różnice wysokości lub robić spokojne obchody w dolinie. Widok na góry Parku Narodowego jest zawsze oszałamiający, gdziekolwiek jesteście. Można nawet uprawiać narciarstwo biegowe z bezpośrednim widokiem na Grossglockner: poza bramami Heiligenblut czekają na was dwa szlaki wysokogórskie – trasy biegowe „Glockner” i „Sonnblick”. Podczas gdy większość naszych tras biegnie na wysokościach od 1000 do 1300 metrów, te wysokogórskie trasy poprowadzą na wysokość 2300 m n.p.m. – trudno o lepszy i bardziej niezapomniany trening.

Wędrówki w zimowych butach lub na rakietach śnieżnych

Potoczne określenie Winter wonderland w górach Hohe Tauern brzmi bardzo romantyczne. Gdy słońce wznosi się wysoko na niebie, a lodowata noc ustępuje miejsca doskonale słonecznemu zimowemu dniu, można wyruszyć w dół na piękny zimowy spacer. Niezależnie od tego, czy wybierzecie się w jedną z relatywnie płaskich ścieżek w dolinie, czy wyruszycie wyżej aż do wysokości 2600 m n.p.m. – doświadczenie z pewnością będzie magiczne. Korzystanie z rakiet śnieżnych zależy od wybranej trasy. W Heiligenblut znajduje się osiem wyraźnie oznaczonych zimowych szlaków turystycznych ze szczegółowymi opisami. Rakiety śnieżne najczęściej wchodzą w grę, kiedy zapuszczamy się głębiej w Park Narodowy Wysokie Taury – największe zimowe terytorium wędrówek w Alpach Wschodnich. Poszukiwacze przygód, odkrywcy wędrowcy rekreacyjni są w równym stopniu zaspokajani. Do dyspozycji jest osiem zróżnicowanych zimowych szlaków wędrownych: szlak Empress Elisabeth prowadzi nas na alpejskie pastwiska Gipperalm, a szlak szczytowy Schareck rozpoczyna się na wysokości ponad 2500 metrów. Między nimi znajduje się okrągły szlak Heiligenblut, śnieżny raj Fallbichl, okrągły szlak na wysokogórskie pastwiska Apriach i wiele więcej…

Park Narodowy – naturalny Świat Hohe Tauern …

… staje się namacalny, gdy odkrywamy go na rakietach śnieżnych. Park Narodowy Wysokie Taury i otaczające go góry zaliczane są do największych zimowych szlaków turystycznych we wschodnich Alpach. Sam park jest zaś największym rezerwatem przyrody w całym regionie alpejskim. Można doświadczyć tu niesamowitego wrażenia obcowania z naturą i to bez względu na to, czy jesteście poszukiwaczami przygód, odkrywcami czy turystami rekreacyjnymi. W Parku Rangers, w Hohe Tauern można obserwować koziorożce, kozice, zające śnieżne i wiele innych gatunków dzikich zwierząt.

To jak będziecie spędzać swój zimowy urlop w regionie Großglockner / Heiligenblut zależy od Was. Niezależnie od tego czy będziecie szusować na nartach od świtu do późnego popołudnia, śmigać na biegówkach po okolicznych trasach czy udacie się na wycieczkę zimowa z przewodnikiem lub wędrówkę na rakietach śnieżnych zewsząd otaczać Was będzie zaczarowany górski świat, i to z dala od tłumów turystów jakże licznych obecnie Großglockner / Heiligenblut w innych ośrodkach alpejskich.

autor: Robert Pawełek

 

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics