Twarzą ze śmiercią czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Twarzą ze śmiercią czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz

„Odległość między życiem a śmiercią jest nieokreślona. Dlatego nikt nie wie, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie”, napisał Edgar Allan Poe. W jakie przesądy o śmierci wierzymy, co dzieje się po niej z ciałem? I dlaczego tak bardzo boimy się kremacji, choć w Polsce rocznie umiera około 400 tysięcy ludzi, a dziś w pandemii nawet więcej?

Po śmierci najbliższych zatrzymujemy zegary, zasłaniamy lustra, lękamy się spojrzeć w oczy zmarłemu… Z zapartym tchem wysłuchujemy też wszystkiego, co jest z nią związane: opowieści o zmarłych, o duchach, historii o białym świetle na końcu tunelu. Boimy się jednak zgłębiania tematu, jakby to miało na nas ściągnąć lawinę nieszczęść. Dla wielu z nas śmierć jest tematem tabu, jak pisze Małgorzata Węglarz  w swojej książce „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz”. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko wypieramy ze świadomości swoją śmiertelność ale i fakt, że kiedyś się zestarzejemy. Unikamy też rozmów z osobami, które realnie są najbliżej śmierci – pracownikami branży pogrzebowej.

Autorka książki nie tylko rozprawia się z wieloma mitami na temat śmierci, ale odkrywa tajemnice branży pogrzebowej. I stara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Dlaczego Polacy tak bardzo obawiają się kremacji?   W jakie zabobony wierzą?  Czy to prawda, że podczas przygotowania do pochówku zmarłemu łamie się kości? Na czym polega praca tanatokosmetologa czy balsamisty?  Dzięki temu odziera śmierć z maski sensacji i skandalu i pokazuje ją  jako naturalne dopełnienie ludzkiego życia i proces, przez który wszyscy kiedyś przejdziemy.


„Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej”, Muza, Warszawskie Wydawnictwo Literackie.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: