Tropem wirusa zabójcy
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Tropem wirusa zabójcy

Świat przeżył już Ebolę, ptasią grypę, SARS w Chinach, czy MERS w Arabii Saudyjskiej. Jeszcze wcześniej grypa „hiszpanka”  pochłonęła 50 milionów ofiar. Śmiercionośny wirus COVID- 19 zaatakował ludzkość w momencie, kiedy sądziła, że już wszystko ma pod kontrolą. Czy mamy przed sobą czarny scenariusz i co nas ostatecznie czeka?

To nie jest tak, że nie ma winnych, a wirusy same się mnożą. Wycinamy lasy tropikalne, zabijamy zwierzęta bądź sprzedajemy je na targowiskach. Niszczymy ekosystemy, rugując przy tym  wirusy z ich środowiska. Nic dziwnego, że szukają sobie nowego żywiciela wśród ludzi, jak pisze wielokrotnie nagradzany David Quammen, amerykański pisarz i dziennikarz naukowy, w swojej najnowszej książce „Zaraza”.  Ta książka to kronika największych plag współczesności. Przerażająca kronika naszych czasów. Lektura obowiązkowa dla fanów mocnej literatury faktu.

Autor podąża tropem śmiercionośnego wirusa w środku afrykańskiej dżungli. Łapie nietoperze w południowych Chinach i makaki skaczące po dachach świątyń w Bangladeszu. Odwiedza laboratoria o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie badane są najgroźniejsze odmiany wirusów, gotowe w każdej chwili wymknąć się spod kontroli.

David Quammen robi wszystko, aby odkryć prawdę o najskuteczniejszych zabójcach naszych czasów i udzielić odpowiedzi na pytania dręczące ludzkość: czy tajemnicza choroba X zabije nas wszystkich i kiedy nadejdzie, dlaczego tempo, z jakim pojawiają się pandemie, nieustanie się zwiększa? Czy sami ściągamy na siebie wyniszczające plagi, a przede wszystkim, gdzie popełniliśmy błąd?

Ta książka to fascynujące arcydzieło reportażu naukowego, które czyta się jak powieść detektywistyczną, piszą recenzenci . To thriller z życia wzięty, który czyta się jednym tchem.


„Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów”, Znak.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: