Dolina Ötztal, letni odpoczynek na łonie natury
Aktualnosci Austria Europa Lato Miejsca podróże

Dolina Ötztal, letni odpoczynek na łonie natury

Bergsteiger an der Talleitspitze ueber Vent, Oetztaler Alpen, Tirol, Oesterreich.
Szlaki wędrówkowe w Alpach Otztalskich. Fot. Bernd Ritschel

Otoczona przez 250 trzytysięczników dolina Ötztal zamienia się latem w gigantyczny plac zabaw dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Chętnie odwiedzają ją całe rodziny wraz z dziećmi. Coś dla siebie znajdą tu zarówno entuzjaści  wspinaczki i sportów ekstremalnych jak też miłośnicy spokojnego relaksu. Naturalny krajobraz tworzy harmonijną całość z doskonałą infrastrukturą turystyczną, a oferowana karta ÖTZTAL PREMIUM CARD udostępnia turystom praktycznie wszystkie atrakcyjne miejsca.

Góry na piechotę

„Tylko tam, dokąd doszedłeś na piechotę, byłeś naprawdę“ – twierdził kiedyś Goethe. W dolinie Ötztal można to sprawdzić wędrować na wiele różnych sposobów. Pośród dostępnych 1800 km pieszych szlaków odpowiednią dla siebie trasę znajdą zarówno doświadczeni piechurzy, jak i rodziny z dziećmi. Najbardziej malowniczymi pejzażami w Tyrolu są, obok Wildspitze, najwyższej góry północnego Tyrolu, górskie tereny otaczające dolinę Ötztal, poprzecinane gęstą siecią szlaków wędrownych. Region oferuje ponadto wiele tras wędrownych po halach połączonych z usługami kolei linowych oraz autobusów (Wanderbus). Posiadacze karty ÖTZTAL PREMIUM CARD mogą korzystać z kolei i autobusów całkowicie bezpłatnie.

oetztal-piburgersee-herbst--oetztal-tourismus
Jezioro Piburger See w Ötztal. Fot. Ötztal Tourismus

Rowerowy odjazd: Bike Republic Sölden

Dolina Ötztal jest dobrym miejscem dla rowerzystów – zarówno amatorów, jak i zawodowców – nie tylko z powodu legendarnego już maratonu rowerowego. W „Bike Republic Sölden“ każdy może przeżyć swoją rowerową przygodę. W premierowym sezonie republiki otwarto 6-kilometrową „Teäre Line“, która stanowi pierwszy krok w drodze do stworzenia mekki rowerzystów. 700 km tras rowerowych we wszystkich możliwych wariantach, od single trailu po oznaczoną leśną drogę, nie zawiedzie zwolenników żadnej z dyscyplin rowerowych, czy to będzie all mountain, enduro, klasyczne kolarstwo górskie czy też rekreacyjne rodzinne wycieczki rowerowe. Najnowszej generacji sprzęt na każdego rodzaju rowerową trasę można wypożyczyć w miejscowych sklepach sportowych – z kartą ÖTZTAL PREMIUM CARD wypożyczymy ze zniżką.

bike-republik-soelden--sebastian-schieck
Bike Republik Sölden, Dolina Ötztal. Fot. Sebastian Schieck

Top Mountain Motorcycle Museum

Muzeum motocykli, nowoczesna stacja kolejki linowej, punkt opłat Timmelsjoch Hochalpenstraße (jednej z najpopularniejszych tras widokowych kraju związkowego) oraz duża restauracja – wszystkie te obiekty mieści nowo otwarty Top Mountain Crosspoint w Hochgurgl. Od kwietnia w Mountain Motorcycle Museum można podziwiać jedną z najcenniejszych kolekcji historycznych motocykli.

Dreszczyk emocji

19 terenów i 700 dróg wspinaczkowych, różnorodne via ferraty, a także rwące wody Ötztaler Ache – najbardziej uczęszczanej dzikiej rzeki w Europie Środkowej – to tylko fragment oferty dla urlopowiczów szukających mocnych wrażeń. Pełną gamę outdoorowych aktywności proponuje AREA 47 (z kartą ÖTZTAL PREMIUM CARD wstęp wolny). Na powierzchni ok. 6,5 ha u wejścia do doliny Ötztal powstała ogromna strefa rekreacji: sporty outdoorowe, wydarzenia kulturalne, park wodny, niekonwencjonalna gastronomia, a także pole dla rozwoju biznesu – wszystko, co dzieje się na 47 stopniu szerokości gwarantuje zastrzyk adrenaliny.

Wanderszene bei der Armelen Huette, Oetztal, Tirol, Oesterreich.
Wędrówki w Tyrolu, Ötztal. Fot. Bernd Ritschel

Góry dla najmłodszych

Maskotka „Widi“ to sympatyczna owieczka, towarzysząca małym i dużym urlopowiczom podczas wakacji w dolinie Ötztal. Wśród atrakcji, jakie proponuje Widi, znajduje się m.in. nowe Widiversum w przyjaznym rodzinom regionie Hochoetz, gdzie najmłodsi goście mogą wyruszyć na poszukiwanie zaczarowanego kryształu, program aktywnego wypoczynku dla dzieci oraz tematyczny plac zabaw KIDS PARK w Oetz, w którym można się wspinać, balansować, huśtać, ślizgać, a nawet znaleźć złoto.

Pierwotne siły i zielone hale – wakacyjna przygoda dla całej rodziny

W gminie Umhausen znajdują się cztery obowiązkowe punkty programu podczas urlopu w dolinie Ötztal. Tuż obok malowniczego jeziora oraz wodospadu Stuibenfall – najwyższego w Tyrolu – znajduje się nowo otwarty park ptaków drapieżnych oraz wioska Ötzi – to okazja, żeby choć przez chwilę poczuć się jak w epoce kamienia łupanego. Ciekawą propozycją dla całej rodziny będzie także ścieżka tematyczna ALMZEIT w Sölden, przy której na pilnych wędrowców czekają liczne niespodzianki i interaktywne stacje. Celem ścieżki jest zaprezentowanie różnorodności, charakteru i kulinarnej oferty schronisk na halach wokół Sölden.

Wanderer am Brunnenkogel, Ötztaler Alpen, Tirol, Österreich.
Wanderer am Brunnenkogel, Dolina Ötztal. Fot. Bernd Ritschel

Dolina Ötztal jako miejsce akcji

Nie tylko Daniel Craig korzystał z uroków doliny Ötztal podczas kręcenia w Sölden filmu SPECTRE. Kręcone są tu również mniej sensacyjne produkcje. Mniej akcji, za to więcej magii zawiera między innymi plenerowa sztuka teatru wędrownego „Friedl mit der leeren Tasche“ („Friedl z pustą kieszenią”). W ramach wędrówki z Vent na lodowiec Marzellferner przenosimy się o 600 lat wstecz w tyrolskiej historii. „Na żywo” i w oryginalnych miejscach akcji śledzimy, jak książę Tyrolu Fryderyk IV znany także jako „Friedl o pustej kieszeni”, popadłszy w niełaskę w 1416 roku musi salwować się ucieczką z Ötztal do Merano. Aktorzy w strojach z epoki grają na rozległych przestrzeniach tylnej części doliny Ötztal, które wciąż wyglądają tak samo, jak za życia księcia. Widzowie otrzymują słuchawki, dzięki którym dokładnie słyszą dialogi i muzykę z czasów Fryderyka. Przez ok. 6 godzin widzowie wędrują za aktorami do schroniska Martin Busch Hütte i z powrotem (600 m różnicy poziomów). Najbliższe terminy to: 3/4/8/10/11/16/17/18 września 2016.

Coś dla ciała, coś dla duszy
Aktywny wypoczynek nie jest jedyną atrakcją doliny Ötztal. W termie AQUA DOME w Längenfeld (dla posiadaczy ÖTZTAL PREMIUM CARD dostępnej bez opłat) wody termalne wypełniają malownicze, wewnętrzne i zewnętrzne baseny jednej z najpiękniejszych term w Austrii. Miłośników kąpieli zaprasza nad swe brzegi także Piburger See – najcieplejsze jezioro Tyrolu, położone wysoko nad Oetz. (TC)

Źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics