20 ciekawostek o Dubaju
Bliski Wschód Dubaj Miejsca

20 ciekawostek o Dubaju

To miasto, które wyrosło bezpośrednio z piasków pustyni jest stolicą emiratu Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zachwyca swoim bogactwem, kusi (potencjalnymi) możliwościami, a przede wszystkim oszałamia luksusem. Na pierwszy rzut oka wydaje się rajem na ziemi. Gdy przyjżeć mu się bliżej jest niczym więcej jak złotą makietą zbudowaną na piasku. Ale poznajcie nieco faktów.

 1. W ciągu 30 lat Dubaj stał się jednym z najbardziej wielokulturowych i kosmopolitycznych kierunków wakacyjnych na świecie. Został założony w 1833 roku i początkowo był małą wioską rybacką. W latach 80-tych i 90-tych XX wieku Dubaj przeżył prawdziwą rewolucję i stał się światowej sławy kierunkiem turystycznym.
 1. Dynamika wzrostu liczby ludności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest jedną z najwyższych na świecie. W 1965 roku w Emiratach mieszkało 150 000 osób, natomiast w 2020 roku – ponad 9 milionów! Z czego ponad 3,4 miliona w Dubaju.
 1. Dubaj od dawna należy do najbezpieczniejszych miast na świecie, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Według danych z National Agenda Index z 2019 roku, 96% obywateli ZEA twierdzi, że czuje się bezpiecznie w swoim kraju.
 1. Przed nastaniem ery turystyki i ropy naftowej, kraj bogacił się na połowie pereł. W XIX wieku w Dubai Creek cumowało ponad 300 statków do ich połowu!
 2. Policja w Dubaju posiada flotę supersamochodów, w której można znaleźć m.in. modele Astona Martina, Bentley’a Continental GTS, Ferrari i Lamborghini. To właśnie Dubaj ustanowił rekord Guinessa w kategorii najszybszego samochodu policyjnego na świecie. Jest to Bugatti Veyron, jeżdżące z prędkością 406 km/h.
 3. Mieszkańcy Dubaju są najbardziej zinformatyzowaną społecznością na świecie. Według Global Media Insight aż 99% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich aktywnie korzysta z mediów społecznościowych.
Palm Jumeirah

ATRAKCJE 

 1. W Dubaju znajduje się największy na świecie kryty park rozrywki IMG Worlds of Adventure o powierzchni 14 ha, co odpowiada 20 boiskom piłkarskim. Park tematyczny dostarczy wrażeń całej rodzinie – są tam kolejki górskie, kina 4D i tematyczne strefy z atrakcjami dla każdego.
 1. Bollywood Sky Flyer to największa na świecie huśtawka, dostarczająca ekscytujących wrażeń z wysokości 140 metrów. Znajduje się w pierwszym na świecie parku rozrywki Bollywood w Dubai Parks & Resorts. Huśtając się, poczujesz się jak na lotni i huśtawce jednocześnie!
 1. Chcesz przejechać się na najdłuższej na świecie miejskiej tyrolce XLine nad dubajską przystanią? Albo rzucić bliskiej osobie wyzwanie na pojedynek na nerwy? Z platformy znajdującej się na wysokości 170 metrów nad ziemną zjedziesz z Amwaj Towers do Dubai Marina Mall z prędkością do 80 km/godz. Trasa zjazdu tyrolką przebiega nad lądem i wodą.
 1. W Dubaju, w Dubai Mall, znajduje się największy na świecie VR Park. Na gości czeka tam ponad 25 atrakcji w wirtualnej rzeczywistości.
 1. W Dubaju znajduje się największe podwieszane akwarium – The Dubai Aquarium – o pojemności 10 milionów litrów. W Dubai Mall odwiedzający mogą przejść przez szklany tunel, zanurkować lub popłynąć szklaną łodzią, podziwiając ponad 140 gatunków zwierząt wodnych.
 2. Akwarium Lost Chambers w słynnym hotelu Atlantis The Palm jest największym akwarium w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Żyje tam ponad 65 000 zwierząt morskich należących do 250 gatunków. Goście mogą z bliska podziwiać te niesamowite okazy zamieszkujące 21 akwariów. W Lost Chambers można wziąć udział w zajęciach „podwodnej” jogi lub zjeść posiłek w romantycznej restauracji Ossiano, tuż obok płaszczek, rekinów i innych gatunków zwierząt morskich.

Charakterystyczne budowle Dubaju

 1. Burj Khalifa może pochwalić się najszybszymi windami na świecie. Osiągają one prędkość 10 m/s i w ciągu zaledwie jednej minuty wjeżdżają na taras widokowy na 124. piętrze.
 1. Dubai Mall jest jednym z największych centrów handlowych na świecie. Zajmuje powierzchnię ponad 112 ha, co odpowiada 157 boiskom piłkarskim.
 1. Sheikh Zayed Road ma prawie 555 km długości i jest najdłuższą drogą w ZEA.
 1. Dubajskie metro jest obecnie w rozbudowie. Po zakończeniu prac będzie mieć długość 75 km i będzie doskonałym sposobem na zwiedzanie miasta – przystanki zlokalizowane są tuż obok największych atrakcji, w tym Burj Khalifa, Palm Jumeirah i Dubai Marina. W 2016 roku metro w Dubaju zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłuższa na świecie bezobsługowa linia.

Expo 2020 w Dubaju

 1. Expo 2020 odbędzie się w hali, która po zakończeniu budowy będzie jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Jej długość wyniesie 4 km, a szerokość 1,8 km. Hala zajmie powierzchnię ponad 19 ha – tyle samo, co Grand Central Station w Nowym Jorku.
 2. 90% materiałów budowlanych użytych do budowy obiektów na Expo 2020 pochodzi z recyklingu.
Expo 2020’s Thematic Districts

Hotele i budynki

 1. W Dubaju znajduje się ponad 200 drapaczy chmur i ponad 915 wieżowców. Wybudowany w 1979 roku Dubai World Trade Centre o wysokości 184 metrów, do 1999 roku był najwyższym budynkiem w mieście. Dziś przyćmiewa go Burj Khalifa, który wznosi się na zawrotną wysokość 828 metrów.
 2. W Dubaju znajdują się najwyższe na świecie cztero- i pięciogwiazdkowe hotele. Hotel Gevora mieści się w budynku o wysokości 358 metrów, a JW Marriott Marquis, pięciogwiazdkowy obiekt – w budynku o wysokości 355 metrów.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: