Polska

Opole – tutaj bije muzyczne serce Polski

Festiwal opolskich smaków
Festiwal opolskich smaków

Opole to stolica województwa opolskiego. Jednak raz w roku staje się stolicą polskiej piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru pierwsze kroki i wielkie kariery rozpoczynali najbardziej znani polscy muzycy.  W nowoczesnym Muzeum Polskiej Piosenki fani muzyki mogą spędzić wiele godzin śledząc teledyski, fragmenty koncertów i wywiadów z ulubionymi artystami.

W Opolu powstała wyjątkowa trasa Muzycznych Murali. Pomysł nawiązuje do tradycji miasta jako Stolicy Polskiej Piosenki oraz twórczości wybitnych muzyków związanych z opolskim festiwalem, takich jak Krzysztof Krawczyk, Anna Jantar czy Zbigniew Wodecki. Szlak co roku wzbogaca się o nowe dzieło wykonane przez uznanego artystę tworzącego murale.

Symbolem przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska, która pełniła funkcję strażnicy rycerskiej. Obecnie w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta.

Zielonymi płucami miasta są wyspy Bolko i Pasieka położone na rzece Odrze. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji turystycznych – ogród zoologiczny, a w nim wiele egzotycznych gatunków zwierząt, w tym unikatowe goryle nizinne, uchatki kalifornijskie, gepardy, żyrafy, flamingi oraz lemury.

Współczesne Opole to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, nauki z biznesem. To miasto akademickie. Tu powstają innowacyjne projekty, które znajdują zastosowanie w firmach krajowych i zagranicznych. Niezależnie od pory roku, Opole zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. Stolica polskiej piosenki zagra w rytmie każdego odwiedzającego.

Wspaniałe wydarzenia, które się już odbyły:

  • Festiwal Opolskich Smaków Food&Music (23-25 sierpnia)

Największa impreza kulinarna w województwie opolskim, na która przyjeżdżają znani i lubiani kucharze z całej Polski. Podczas Festiwalu odbywają się kulinarne bitwy, wspólne gotowanie, konkursy na najsmaczniejsze dania i najlepsze przepisy. Organizowane są też warsztaty, a także koncerty z udziałem młodych, debiutujących zespołów, które walczą o nagrodę w postaci własnego koncertu w Narodowym Centrum Piosenki w Opolu.

Najbliższe wydarzenia:

  • Jarmark Franciszkański (21-22 września)

Przesłodkie krówki – ciągutki, zaprawiony masą ziół smalec podawany na zdrowym chlebie z kiszonym ogórkiem, zioła i ziołowe balsamy czy pyszne śląskie kołocze – takich przysmaków o. Franciszkanów można skosztować podczas Jarmarku. Atrakcją jest także przekroczenie zamkniętej na co dzień klasztornej furty i zwiedzanie kompleksu z pięknym franciszkańskim ogrodem w centrum miasta. Celem wydarzenia jest przybliżenie historii nekropolii Piastów Opolskich, jaką jest kościół Franciszkanów w Opolu oraz zbiórka funduszy na jego renowację.

  • Święto Piwa (27-29 września)

Opolskie Święto Piwa to impreza biesiadna w samym centrum Opola. Zaczyna się od odszpuntowania pierwszej beczki i trwa przez cały weekend. Rokrocznie serwowanych jest na niej kilkadziesiąt rodzajów piwa, także z browarów rzemieślniczych i od regionalnych producentów. Nie brakuje też dobrego jadła serwowanego przez opolskich restauratorów. Można zjeść np. wyborną golonkę, pyszny chleba ze smalcem i ogórkiem, a także ciasta, przekąski i wiele innych. Impreza odbywa się na opolskim Rynku w namiocie o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych.

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie miasta www.opole.pl

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics