Dolina Stubai – najlepsze tereny narciarskie w Austrii, ciekawa oferta pobytowa
Austria Narty

Dolina Stubai – najlepsze tereny narciarskie w Austrii, ciekawa oferta pobytowa

Dolina Stubai jest największym w Austrii terenem narciarskim na lodowcach. Jest ich w sumie cztery i znajdują się na stokach Schaufelspitze (3333 m n.p.m.), na których można jeździć na nartach przez cały rok. Narciarska oferta doliny nie ogranicza się jednak do rozległych lodowców, popularne są także ośrodki Schlick, Elfer, Serles. 

 Idealne miejsce dla rodzin

Dzięki atrakcyjnej polityce cenowej, goście mogą liczyć na liczne rabaty, zniżki i dodatkowe korzyści. Dzieci poniżej dziesiątego roku życia, w towarzystwie osoby dorosłej ze ski passem, mogą jeździć na nartach za darmo w czterech ośrodkach narciarskich doliny: na lodowcu Stubai, Schlick 2000, Serlesbahnen Mieders i Elferbahnen Neustift. To realna oszczędność dla rodzinnego budżetu. Dzięki bogatej ofercie skierowanej do rodzin, pozytywnie ocenianej przez lokalne i zagraniczne media, Dolina Stubai była już kilkukrotnie nagradzana tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu w Alpach”. Zawdzięcza to m.in. profesjonalnym usługom opieki nad dziećmi (w tym niemowlakami), dużej ilości łatwych i szerokich tras, korzystnym cenom karnetów oraz dogodnej ofercie wypożyczalni sprzętu dla rodzin z dziećmi. Wysoko oceniono również całoroczny program BIG Family Stubai, stworzony z myślą o najmłodszych, oferujący wiele korzyści, szczególnie w zimie.

Nauka jazdy dla najmłodszych, fot. Christoph Schoech

Na lodowcu Stubai, sympatyczne maskotki – yeti B.BIG i kuleczka Mini B. – witają dzieci i młodzież w szkółce narciarskiej BIG Family, zachęcając do nauki i zabawy. Kurs jazdy na nartach dostępny jest już dla dzieci powyżej czwartego roku życia, natomiast młodsze maluchy mogą bawić się i odkrywać zimowy krajobraz na terenie Minilandu. Dzieci mają tu doskonałą opiekę przez cały czas, również podczas przerwy obiadowej. Oprócz kolorowego placu do nauki jazdy BIG Family Kinderland, na lodowcu jest także przedszkole BIG Family Kindergarten (cena za 1 dzień opieki, wraz z posiłkami, wynosi 36 euro, www.schischule-neustift.com) oraz restauracja dla dzieci BIG Family Kinderrestaurant. Co tydzień organizowane są też przejażdżki ratrakiem (w każdy wtorek od 20 grudnia br. do końca marca 2017 r., koszt – 2 euro), a w jaskini lodowej (Eisgrotte) niedaleko stacji kolejki Eisgrat można poznać fascynujący świat wiecznego lodu (otwarta od 17 grudnia br. do 7 maja 2017 r., wstęp bezpłatny dla dzieci do 10 lat, młodzież płaci 3 euro, dorośli – 5,5 euro). Zarówno młodzi, jak i starsi mogą cieszyć się jazdą na nartach na świetnie przygotowanych trasach zjazdowych BIG Family Boardercross, kilometrowej BIG Family Funslope oraz na szerokich, komfortowych nartostradach.

Natomiast do szkółki BIG Family w ośrodku narciarskim Schlick 2000 zaprasza tutejsza maskotka – świstak BIG Ron. Dzieci mogą korzystać z kilku wyciągów taśmowych, karuzeli narciarskiej, tras do slalomu z kolorowymi flagraz łagodnego stoku. Wszystkie gry i zabawy organizowane są przez doświadczonych i cierpliwych instruktorów narciarskich. W szkółce jest również świetlica Big Ron z pokojem zabaw, łóżeczkami do leżakowania oraz pokojem przystosowanym do przewijania niemowlaków. Działa tu także żłobek dla maluchów powyżej trzeciego miesiąca życia, które można oddać pod opiekę bez wcześniejszej rezerwacji. Dużą zaletą świetlicy jest jej lokalizacja: znajduje się bezpośrednio w ośrodku narciarskim, więc rodzice mogą odwiedzać swoje pociechy w dowolnym momencie. Całodzienna opieka, bez obiadu, kosztuje tu 33 euro (www.schischule-stubai.at).

Oferta lodowca Stubai dla rodzin odpoczywających z dziećmi i dziadkami nie ogranicza się wyłącznie do atrakcji dla nich: szkółek BIG Family czy szerokich, wygodnych tras zjazdowych. Seniorzy po 65. roku życia mogą skorzystać z 20-procentowej zniżki na skipassy, a osoby po 80. roku życia korzystają z tras narciarskich bezpłatnie. Przewidziano także rabaty dla dzieci w wieku 10-14 lat oraz młodzież w wieku 15-18 lat.

Aktualny folder (w języku polskim) z cenami ski pasów znajduje się pod linkiem: https://issuu.com/stubaitirol/docs/sbb16003_winterfolder_1617_pl_web.

Największy lodowiec w Austrii, fot. Christoph Schöch

Dogodne warunki wypożyczania sprzętu

Atrakcyjne ceny ski pasów to nie jedyne korzyści dla rodzin odwiedzających lodowiec Stubai. Młodzież do 16. roku życia otrzymuje 50% zniżki na wypożyczenie sprzętu narciarskiego, a dzieci do 10. lat wynajmują go za darmo, jeśli rodzice korzystają z tej usługi dla siebie. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa najmłodszych, na czas wynajmu sprzętu wszystkim dzieciom udostępniane są za darmo kaski narciarskie. Pan Seppi Repetschnig z Intersport Stubaier Gletscher radzi rodzicom, by zamiast kupować ciągle nowe narty, wynajęli je: Dzieci rosną szybko, podobnie jak ich wymagania co do sprzętu narciarskiego. Wypożyczanie na oferowanych przez nas specjalnych warunkach to dobra cenowo alternatywa dla zakupu nowych nart. Szczególnie, że wynajmujący mają nieograniczoną możliwość wymiany wypożyczonego sprzętu bezpośrednio w ośrodku narciarskim oraz mogą go bezpłatne przechowywać w depozycie.

Aktualne ceny wynajmu: https://www.stubaier-gletscher.com/en/ski-area/intersport/rental/.

Komfortowo i przytulnie w tyrolskich schroniskach

Podczas pobytu w Dolinie Stubai koniecznie trzeba odwiedzić alpejskie schroniska i chaty, których jest tu ponad 40. W Dolinie Stubai każdy znajdzie coś dla siebie: pożywne posiłki, wyrafinowane dania czy też tętniące życiem bary dla fanów apres ski. Przytulne, drewniane schroniska z kaflowymi piecami zachęcają do zatrzymania się na odpoczynek. Rano, w południe, a czasem nawet w godzinach wieczornych, ich drzwi są otwarte dla gości. Można tu skosztować kluski serowe Kasspatzln z sałatką coleslaw, żeberka wieprzowe z chlebem czosnkowym, różnego rodzaju knedle, a także słodki i puszysty omlet cesarski Kaiserschmarrn. Często hotele i restauracje, przygotowując tradycyjne dania kuchni tyrolskiej i domowe desery, wykorzystują składniki pochodzące od lokalnych dostawców lub z własnych gospodarstw. Popularną przekąską jest boczek, często podawany z serem i masłem od własnych krów. Natomiast zupy najczęściej przyprawiane są ziołami z własnego ogródka. Po obfitym posiłku można zamówić schnapsa na polepszenie trawienia, a następnie cieszyć się wspaniałym widokiem na Alpy, relaksując się na jednym z leżaków ustawionych na tarasie. Po odpoczynku chętni mogą wrócić na stok, aby kontynuować jazdę po doskonale przygotowanych trasach. Schroniska, oferujące zakwaterowanie i posiłki, ale także wieczorne atrakcje, są zlokalizowane przy stokach lub blisko stacji kolejek. Dzięki temu goście mogą bawić się tam wieczorami wspólnie z przyjaciółmi, delektując się tyrolską kuchnią, jak też zjeżdżając na sankach na którymś z jedenastu naturalnych torów saneczkowych.

Restauracja na lodowcu, fot. Andre Schoenherr

Wyrafinowana kuchnia na wysokości prawie 3 tysięcy metrów

Najlepszym miejscem dla miłośników wykwintnych posiłków, przygotowanych z wyszukanych składników oraz podanych ze starannie dobranym winem, jest restauracja Schaufelspitz na górnej stacji kolejki Eisgrat na lodowcu Stubai. Serwowane są tu oryginalne dania, takie jak cielęcina Stubai „Schaufelspitz”, czarna iberyjska wieprzowina, nowa wersja knedli z wieprzowiną oraz inne słodkie i wytrawne przysmaki. Wszystkie potrawy są serwowane w nietypowy sposób. Restauracja oferuje również obszerną listę win, na której dominują wina austriackie, międzynarodowe klasyki oraz doskonałe i rzadkie koniaki. Starania szefa kuchni David Kostnera i jego zespołu zostały wielokrotnie docenione przez jeden z najbardziej znanych austriackich przewodników restauracyjnych Gault Millau. Obecnie Schaufelspitz dumnie dzierży dwie czapki kucharskie przyznane przez ten przewodnik, co czyni ją najwyżej położoną restauracją w Alpach, która posiada to odznaczenie. 

Szczyt zimowego komfortu

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

David Kostner

Całoroczna oferta doliny odpowiada potrzebom tych, którzy preferują aktywny urlop. Lodowiec Stubai, jeden z największych lodowcowych terenów narciarskich w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca. Od połowy października działa nowoczesna kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, z nową stacją dolną oraz przebudowaną stacją pośrednią i górną, która może szybko i komfortowo przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.

Wygodne zakwaterowanie, odpowiadające różnym wymaganiom, oferuje tutejsza baza noclegowa: jeden hotel 5-gwiazdkowy, dwa hotele 4-gwiazdkowe superior, 32 hotele 4-gwiazdkowe, dwa hotele 3-gwiazdkowe superior, 28 hoteli 3-gwiazdkowych o wysokim standardzie oraz ok. 4 700 miejsc w apartamentach na wynajem, pensjonatach, tradycyjnych gospodarstwach rolnych i trzech polach namiotowych.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) ma wszystko to, co potrzebne dorosłym i dzieciom do spędzenia udanego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai kilkukrotnie wybierano na „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym centrum Serlesbahnen (przy Mieders) oraz w Elferbahnen (przy Neustift). W Dolinie Stubai rozmaite sporty zimowe są równie popularne co klasyczna jazda na nartach.

Rozrywka na najwyższym poziomie

W programie tegorocznego sezonu zimowego znalazł się wyjątkowy spektakl multimedialny „GAIA – Stubai Mother Earth”, zachwycające wizualnie widowisko, będące połączeniem jazdy na nartach, tańca, muzyki i animacji świetlnych. Śnieżny stok w Neustift stanie się naturalną sceną dla bajkowej opowieści, wystawionej przez światowej sławy choreografa Enrique Gasa Valga. Premiera odbędzie się w piątek 17 lutego 2017 r. w dzielnicy Milders w Neustift, a kolejne przedstawienie – 24 lutego 2017 r. Następna szansa na obejrzenie tego widowiska będzie dopiero w 2018 r.

Opracował: RP

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics