Narty

Les Menuires, czym kusi narciarzy?


Stacja Les Menuires położona w 3 Dolinach, w samym sercu olimpijskiej Sabaudii, słynie z rodzinnej atmosfery. Ma stoki dla wszystkich narciarzy i dla dzieci, które mają tu mały raj. Stacja o wyglądzie wielkomiejskiego osiedla ze strzelistą wieżą zegarową pośrodku trochę nie pasuje do monumentalnych gór, za to bez zarzutu spełnia swoje zadanie – wyciągi zaczynają się tuż „za progiem”. Mieszkanie tuż przy dolnej stacji wyciągów ma sporą zaletę. Codziennie przed oknami naszego apartamentu sunie sznur narciarzy, wpuszczając w nas nową energię. 

W lokalnej gwarze słowem Les Menuires określano kopalnię. I faktycznie do połowy. XX w. wydobywano tutaj płytko zalegający węgiel, jednocześnie dewastując środowisko  i ogałacając zbocza z drzew. Dzisiaj mimo wielu prób nie jest łatwo odbudować  uszczuplony drzewostan. W kurorcie panuje jednak na ciepła rodzinna atmosfera i widać że goście dobrze się tutaj czują. Les Menuires jest świetnie położone, wybudowane bezpośrednio na stoku. I choć niezbyt ładne ani ciekawe architektonicznie, ale za to zdecydowanie najtańsze w całym regionie. Mniejsze walory architektoniczne rekompensowane są przez świetne warunki narciarskie i bardzo duże nasłonecznienie.

Początki stacji

Ośrodek rozpoczął działalność w 1964 roku od uruchomienia trzech wyciągów orczykowych. Trzy lata później wybudowano drugi etap kolejki na La Masse, będącej bramą do zaśnieżonych, bezkresnych stoków narciarskich oraz otworzono miejsca noclegowe na Croisette. To zapoczątkowało lawinowy rozwój turystyki. Bardzo szybko zaczęły powstawać nowe hotele i biura turystyczne.

Ośrodek zawdzięcza tak wielką popularność burmistrzowi Saint Martin de Belleville, Nicolas’owi, który przygotował wizję budowy stacji narciarskiej, zapraszając do wspólnego przedsięwzięcia rady miast i gmin oraz partnerów prywatnych. Utworzono w tym celu Towarzystwo Wyposażenia Doliny Belleville (SODEVAB) i  przygotowano ambitny plan stworzenia 100.000 miejsc noclegowych w Les Menuires i Val Thorens oraz w kilku mniejszych ośrodkach narciarskich.

Ze względu na ochronę środowiska ambitne plany zostały jednak poddane weryfikacji na początku lat 80 i ograniczono liczbę miejsc noclegowych o połowę: do 26 tys. w Les Menuires i 20 tys. w Val Thorens. Powstał także niewielki ośrodek narciarski  w Saint Martin de Belleville, co dodało dolinie klimatu wiejskiego kurortu, jako przeciwwagi dla nowoczesności wyżej położonych stacji.  


Poznajcie 7 zalet Les Menuires

1. Les Menuires – serce Trzech Dolin

Z Les Menuires można bez odpinania desek dostać się do wszystkich innych stacji słynnych francuskich Trzech Dolin. Stacja położona jest w samym ich sercu. St. Bon, obejmująca stacje Courchevel i La Tania, des Allues z Meribel oraz Belleville, w skład której wchodzi St. Martin de Belleville, Les Menuires i Val Thorens to  największy rejon narciarski na świecie. Znajduje się tutaj 210 wyciągów obsługujących ponad 300 tras o łącznej długości przekraczającej 700 km i różnej skali trudności. Od szerokich, łagodnych stoków przez dobrze przygotowane trasy dla doświadczonych narciarzy, po trasy zjazdowe „Bouquetin” w Meribel-Mottaret, „Couloirs de la Saulire” w Courchevel, „Masse” w Les Menuires, uchodzące za najtrudniejsze w Europie. Jest tutaj wszystko czego narciarzom potrzeba do szczęścia. Dogodne połączenia między poszczególnymi stacjami i zróżnicowanie terenu: od lodowców w Val Thorens po wspaniałe lasy Courchevel i Meribel.  3 lodowce gwarantują wspaniałe warunki narciarskie przez cały rok. Można wykupić jeden karnet obejmujący cały ten obszar. 

2. Les Menuires – kosmiczna gondola

Niebywałą atrakcją jest nowa, kosmiczna kolej gondolowa, która wywozi  narciarzy na sam szczyt la Masse (2804 m n.p.m.) w ciągu zaledwie ośmiu minut. To jedna z dwóch najszybszych gondoli we Francji, która kosztowała ponad 22 mln euro. Jadąc wygodnie w górę można odpoczywać i podziwiać przepiękną scenerię górską przez panoramiczne okna, a potem jeszcze zachwycać się widokami z ogromnego tarasu. Na górze czekają dziewicze tereny narciarskie pokryte białym puchem i oświetlone słońcem majestatyczne górskie szczyty. W oddali widać Mont Blant, najwyższą górę Europy.  Widoki zapadają na długo w pamięć.

3. Narty w słońcu La Chambre i La Masse

W Les Menuires każdy znajdzie dogodne warunki dla siebie i to na każdą porę dnia. W sumie mamy tutaj do dyspozycji dwa zbocza górskie o różnej charakterystyce. 

Zbocze po stronie Mont de la Masse (2804), jednej z najpiękniejszych gór w Trzech Dolinach, zachęca do szusowania w porannym słońcu. Ze szczytu można zjeżdżać w różnych kierunkach, trasy są wyborne. To tutaj mamy do dyspozycji ultraszybką gondolę Pointe de la Masse, dzięki której zniknęły tłumy ustawiające się do kolejki.  Ważne jest, że można zjeżdżać ze szczytu do samego dołu. Cały czas czynna jest też stara gondola Masse 1, idealna dla początkujących narciarzy. Na niżej położonych stokach świetnie poradzą sobie początkujący narciarze. Mają tutaj do dyspozycji szkółki narciarskie, a trasy zjazdowe są łagodne. Freerajderzy i miłośnicy jazdy off-piste też znajdą tu pole do popisu, bo z La Masse będą mogli wybrać się z instruktorem w najbardziej dzikie ostępy przyrody Trzech Dolin: dolinę Encombres, dolinę Lou i obszar Yvoses. Dochodzi południe, o tej porze stoki i wyciągi gwałtownie pustoszeją –  Francuzi jak jeden mąż pędzą na lunch. Można wtedy korzystać z luzu na stokach i śmigać do utraty tchu, o ile w końcu i nas nie dopadnie głód.  Pożywna zapiekanka z ziemniaków, wzbogacona serem, cebulą i bekonem (niegdyś potrawa francuskich biedaków), serwowana w szałasie, to w takiej sytuacji najlepszy ratunek. Nie zaszkodzi też łyk czerwonego, stołowego wina.

Zbocze góry Chambre idealnie nadaje się  do korzystania z popołudniowego słońca, a jej stoki stanowią bramę wjazdową do Trzech Dolin (600 km tras) i dają bezpośredni dostęp do Val Thorens, Méribel i kamerlanego Saint-Martin. Znajdziecie tu wiele górskich restauracji i terenów do zabaw na wszystkich poziomach umiejętności narciarskich. 

W międzyczasie koniecznie trzeba sobie zrobić pamiątkową fotkę z koziorożcem ustawionym na tle malowniczej doliny Belleville. Jest symbolem Trzech Dolin.

4. Pio-Piou – tu dzieci mają swój raj 

Les Menuires aspiruje do miana ośrodka dla wszystkich narciarzy. Jako stacja rodzinna oferuje wiele atrakcji dla narciarzy i snowboardzistów, starszych i młodszych, singli i rodzin. To też wspaniałe miejsce dla dzieci. Pod okiem  instruktorów z École du Ski Française (ESF) mogą się bawić na stoku a rodzice będą mieć mieć ich pociechy są pod dobrą opieką. W dziecięcej wiosce Pio-Piou zaopiekują się nawet trzymiesięcznymi maluchami. Kilkuletnie dzieci mogą korzystać z odpowiednio przygotowanych tras specjalnych, np. slalomowej Walbi Gliss oraz mnóstwa innych atrakcji. Na zjeżdżalni grawitacyjnej Alpin Coaster Speed Mountain, pościgają się nie tylko dzieci ale także dorośli. 

5. Les Menuires – apres ski i inne atrakcje

Jeśli poczujecie się zmęczeni możecie się wybrać do Parku Przyrody, stworzonego we współpracy z Narodowym Parkiem Vanoise. Wygospodarowano tutaj miejsca na piknik i do relaksu. Dla dzieci natomiast stworzono tutaj specjalną strefę ze slalomem równoległym, muldami, tunelami i grami nawiązującymi do górskiej flory i fauny. W samym miasteczku turyści mają też do dyspozycji lodowisko, centrum fitness, baseny, kort. Atrakcją regionu są wycieczki piesze na rakietach śnieżnych, biegi narciarskie, przejażdżki saniami w psim zaprzęgu oraz zwiedzanie uroczej Doliny Vallee de Belleville z jej malowniczymi osadami. Oczywiście po narciarskim szaleństwie stacja oferuje nam wiele atrakcji m.in. restauracje, bary, kafejki i dyskoteki, kluby nocne.

6. Les Menuires – będzie się działo

Na okres Świąt Bożego Narodzenia miasto przygotowało wiele ciekawych wydarzeń, które rozpoczną się już 22 grudnia a zakończą w Nowy Rok. Będzie magiczny weekend wypełniony pokazami, muzyką, zjazdy z pochodniami, fajerwerkami i oczywiście wizyta Świętego Mikołaja. Ostatni dzień roku świętowany będzie przy muzyce DJ-ów a zakończony pokazem sztucznych ogni. To tylko nieliczne z planowanych atrakcji.

Od 9 do 12 stycznia 2023 roku najlepsi francuscy winiarze przyjadą do Les Menuires w ramach „Tygodnia Winiarzy”. Bordeaux, Bourgogne, Champagne, Côtes-du-Rhône, Sancerre, Beaumes-de-Venise, Jura, Touraine, Moselle, Gard… Wszystkie regiony winiarskie zostaną zaprezentowane przez pasjonatów, którzy przybędą do miasta, żeby podzielić się swoją wiedzą i zaprezentować swoje produkty.

Od 25 marca 2023 czeka nas „Szaleństwo w la Masse, wydanie 1″ Cały ośrodek otworzy się dla publiczności, aby w przyjaznej, rodzinnej atmosferze celebrować sporty zimowe. W La Masse będą 2 specjalne obszary, dostępne przez cały dzień. Jeden z nich w klimacie jarmarku wioski narciarskiej, ze stoiskami i zabawnymi atrakcjami. Drugi będzie zarezerwowany dla biegów zjazdowych, slalomów,  pokazów freestyle i nie tylko. Dzień zakończy się wielkim finałem z losowaniem nagród i koncertem w centrum sportowym Croisette.

Na 2 kwietnia 2023 przewidziane są zawody 3 Vallées Enduro. Od ponad 15 lat ponad 1000 fanów narciarstwa odwiedza i odkrywa Trzy Doliny w ramach imprez czasowych, które są dostępne dla wszystkich. Trzy osoby będą mogły się zarejestrować się jako zespół zawodowy, amatorski lub rodzinny i stanąć do rywalizacji na nartach. Od 9 do 15 kwietnia powróci „Tydzień Yogiski” Program obejmuje tydzień jogi, pieszych wędrówek, relaksu, medytacji, łączenia pozytywnej energii i dzielenia się dobrymi wibracjami. W tym czasie będzie można wziąć udział w warsztatach z sofrologii, jogi śmiechu, vinyasa jogi, sylwoterapii, Qigong i refleksologii stóp. Zajęcia będą się odbywały w centrum kurortu lub na tarasie La Masse na wysokości 2804 m. Na zakończenie tego tygodnia przewidziana jest wędrówka o zachodzie słońca z ćwiczeniami jogi po drodze na górę i wieczorny posiłek w schronisku nad Lac du Lou. Spacer z powrotem pod rozgwieżdżonym niebem jest ostateczną nagrodą za zakończenie tego całkowicie relaksującego tygodnia.

7. Les Menuires – łatwy dojazd 

Dojechać z Polski do Les Menuires można samolotem. Lotniska usytuowane najbliżej Les Menuires to Chambéry (100 km), Genewa (143 km), Grenoble (180 km), Lyon (183 km). Z każdego lotniska można łatwo dojechać na miejsce taksówką lub autobusem linii Altibus bądź Bensbus.

Warto wiedzieć

Les Menuires jest oddalone od Warszawy o ok. 1800 km. Przejazd samochodem może zająć ok. 17 godzin. Z Polski można tu dotrzeć również autokarem, korzystając z wyjazdów organizowanych (np. w ramach słynnego Snow Show). Czas przejazdu autokarem to ok. 26 godzin.

Na miejscu do dyspozycji są dwa typy darmowych autobusów: po całym kompleksie Trzech Dolin i pomiędzy dzielnicami Les Menuires. Dokładny rozkład jazdy dostępny na oficjalnej stronie Les Menuires.

Karnet sezonowy (2022-2023) w Les Menuires kosztuje 1138 EUR dla dorosłych (30 – 64 lata) i 796,60 EUR dla dzieci (5-29 lat). Seniorzy (65-74) zapłacą 1024 EUR

Natomiast za karnety tygodniowe (6 dni) zapłacimy: Dorośli 267,30 EUR, dzieci 213,80 EUR a seniorzy 240,50 EUR.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics