Austria Europa

Lato w Dolinie Stubai, Austria


Kiedy latem temperatura mocno rośnie i coraz mocniej tęsknimy za błogim chłodem, ukojenia można poszukać w górach. A jeśli wybierzemy te wysokie jak wokół doliny Stubai, znajdziemy się w krainie świeżego górskiego powietrza, chłodnych jezior i zacienionych lasów.

Bergssen Rinnensee, fot. Max Draeger

Spadające z każdym metrem wysokości temperatury zapewniają odprężenie i tworzą idealne warunki dla niezapomnianych letnich wakacji. Jedną z nowości jest wiszący most o długości ponad 100 metrów z niesamowitym widokiem na Alpy Sztubajskie. Region zapewnia ochłodę w upalne dni oraz wiele możliwości podziwiania lodowca Stubai – w centrum pieszych wędrówek w ośrodku Schlick 2000, jak również w ośrodkach Serlesbahnen w Mieders i Elferbahnen w Neustift.


Haengebruecke Stubai, fot. Nicolas Hafele

Widoki z platformy TOP OF TYROL powyżej 3000 metrów

Widok z platformy TOP OF TYROL jednocześnie zachwyca i daje wytchnienie. Można do niej łatwo dotrzeć kolejkami linowymi Eisgrat i Schaufeljochbahn. Roztacza się z niej zapierająca dech w piersiach panorama ponad 100 trzytysięczników na wysokości 3210 metrów. Z kolei dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju, istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach jogi na lodowcu – w samym sercu tej urzekającej scenerii. Z tej wyjątkowej okazji będzie można skorzystać w niedzielę 28 lipca. Nieco poniżej platformy znajduje się kaplica Schaufeljoch, której architektura i wygląd harmonijnie wtapiają się w górski krajobraz. To szczególne miejsce zachęca do zatrzymania się i chwili zadumy.

Ze stacji środkowej Fernau wiedzie szlak na lodowiec. Pokonuje się nim 600 metrów różnicy wysokości i wędruje przez kolorowe wrzosowiska oraz moreny polodowcowe, a także brzegiem stawu. Na stacji kolejki górskiej Eisgrat na wszystkich odwiedzających czeka kolejna letnia atrakcja: sześciometrowy mamut, który zachęca dzieci do wspinaczki, zjeżdżania i zabawy. Ponadto nowy, wiernie odwzorowany drewniany ratrak sprawi, że tego lata serca dzieci zabiją szybciej.

Po pełnym atrakcji dniu można odpocząć na tarasie słonecznym restauracji Eisgrat, gdzie serwowane są dania kuchni tyrolskiej i specjały z grilla ze świeżych, regionalnych składników. Wskazówka dla rodzin: dzieci poniżej 10. roku życia mogą bezpłatnie korzystać z kolejek linowych pod opieką płacącego rodzica. W sezonie letnim na lodowcu Stubai kolejki linowe uruchamiane są od soboty 29 czerwca i zapewniają niezapomniane wrażenia dla całej rodziny.

WildeWasserWeg, Langetal, fot. Andre Schoenherr

Nowości w ośrodku Schlick 2000

Nowa „ścieżka jezior” (Seenweg) w centrum pieszych wędrówek w ośrodku Schlick 2000 zaprasza na chłodne wycieczki, idealne na upalne dni. Trasa rozpoczyna się przy stacji nowej kolejki Galtbergbahn i prowadzi wzdłuż idyllicznego jeziora Galtalmsee do jeziora Panorama, gdzie wygodne leżaki zapraszają do błogiego relaksu nad wodą. Ponadto ścieżka dysku oraz Baumhausweg (ścieżka z domkami na drzewie) oferują ekscytujące wycieczki dla dzieci. Od szybkich wyścigów z drewnianymi dyskami po odkrywanie domków na drzewie krasnoluda Bardina, którego wizyty można udokumentować pieczątką kolekcjonerską. Na końcu zaś czeka nagroda.

Zaczynając od górskiej stacji kolejki linowej Kreuzjoch, można dotrzeć do platformy widokowej StubaiBlicklub edukacyjnej ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez różnorodną florę i faunę tego obszaru. Dla żądnych wrażeń Alpejski Park Przygód z torem wspinaczkowym zapewnia ekscytujące wyzwania.

Kolejną atrakcją w ośrodku Schlick 2000 są malownicze tereny przyrodnicze, skąd rozciągają się zachwycające widoki na okoliczne szczyty: z jednej strony tzw. Gletscherblick (widok na lodowiec) z olbrzymią ramą z napisem Stubai, na tle której można zapozować do idealnego zdjęcia z górskich wakacji, z drugiej zaś – malowniczy obszar przyrodniczy o nazwie „Gschmitz”, z którego w ciszy i spokoju można podziwiać majestatyczny widok na góry Serles, Elfer i Habicht oraz dolinę Pinnis. Dzięki romantycznej huśtawce miejsce to ukazuje piękno otaczającego krajobrazu z nowej perspektywy.

Klettersteig Fernau, fot. Armin Ribis

Obcowanie z naturą i moc aktywności wokół góry Elferspitze

Na zboczu Elfer, lokalnej góry Neustift, znajdziemy największy równikowy zegar słoneczny w Alpach. Z tarasu przy zegarze rozciąga się wspaniały widok na całą dolinę Stubai. Mają tutaj także swój początek fantastyczne trasy turystyczne – na przykład trzy tematyczne „ścieżki czasu” (Geh-Zeiten-Trails): „czas słoneczny”, „okres kwitnienia” i „epoka kamienia”.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku i sportu znajdą tu via ferraty oraz wymagające trasy wspinaczkowe na skalnych wieżach Elfer lub pomkną w dół doliny krętymi trasami zjazdowymi dla rowerów górskich „EinsEinser” i „ZweiZweier”. Jest to także idealne miejsce dla paralotniarzy. Doskonałe warunki termiczne umożliwiają lot na paralotni aż do Neustift. Można zapisać się na kursy próbne i loty tandemowe zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników paralotniarstwa. Z kolei na wszystkich, którzy lubią spędzać w górach szczególnie dużo czasu, czekają wieczorne przejażdżki wyciągami gondolowymi Elfer, czynnymi do godziny 21:30 w poniedziałki.

Hiking Stubai, fot. Max Draeger

20 lat szybkich zjazdów i wodnego szaleństwa dla dzieci w ośrodku Serlesbahnen w Mieders

Tego lata przypada 20. rocznica letniego toru saneczkowego w Serlesbahnen w Mieders. Na samym początku sezonu, 18 maja, najbardziej stromy letni tor saneczkowy w Alpach świętuje swój nowy wygląd festiwalem i oferuje specjalne atrakcje, takie jak fotopułapka, która umożliwia zrobienie niezapomnianych pamiątkowych zdjęć.

Ponadto ścieżka przyrodniczo-przygodowa Króla Serli z ośmioma interaktywnymi stacjami pozwala poznać lokalną przyrodę i góry. Dzieci mogą zbierać pieczątki na szlaku i wymieniać je na niespodzianki ze „skrzyni skarbów” Króla Serli.

W Serlespark, wodnym placu zabaw, stożek napływowy i tratwa zapewniają ochłodę oraz zabawę, a szybka jazda letnim torem saneczkowym prowadzi przez las i łąkę w dół do doliny.

Mountainbike, fot. Max Draeger

Chłodne wycieczki na gorące dni przez wiszący most, góry i wodę

Nowy szlak „Sunnenseit’n trail” w dolinie Stubai zawsze wiedzie wzdłuż słonecznej strony doliny i dostarcza fantastycznych widoków dzięki 110-metrowemu mostowi wiszącemu oraz platformie widokowej Neustiftblick. Trasa o długości ponad ośmiu kilometrów rozciąga się od stacji pośredniej Froneben w ośrodku Schlick 2000 do Kartnall w Neustift.

Wodospad Grawa na szlaku dzikiej rzeki latem zapewnia prozdrowotną świeżość i orzeźwiającą mgiełkę, a po odwiedzeniu górskich jezior doliny Stubai, siedmiu szczytów Stubai, bądź miejsc przyrodniczych w nagrodę czekają ciekawe pamiątki.

Jak dojechać do doliny Stubai?

Dzięki bliskości Innsbrucka, stolicy Tyrolu, dojazd do doliny jest łatwy i wygodny. Doskonałe połączenia komunikacyjne sprawiają, że podróż pociągiem stanowi świetną opcję. Po dotarciu na główny dworzec kolejowy w Innsbrucku goście mogą skorzystać z usługi transferu hotelowego i zostać przewiezieni bezpośrednio do miejsca zakwaterowania lub mogą udać się autobusem bądź tramwajem dalej do doliny Stubai. Ponadto dla wszystkich gości nocujących organizacja turystyczna oferuje bezpłatny voucher na przyjazd i wyjazd, dostępny na stronie www.stubai.at.

Jeśli szczególnie lubisz wygodę, możesz wybrać się w góry pociągiem Nightjet. Łączony bilet obejmuje nie tylko podróż pociągiem z Düsseldorfu, Hamburga, Amsterdamu, Wiednia lub Grazu do Innsbrucka z rezerwacją miejsca, lecz także transfer do miejsca zakwaterowania w dolinie Stubai.

Wakacje w dolinie Stubai dopełnia karta turystyczna Stubai Super Card. Umożliwia ona między innymi bezpłatne przejazdy autobusami i kolejkami górskimi, a tym samym zapewnia idealny dostęp do wszystkich atrakcji.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics