Nyepi – Święto ciszy, podczas którego zamiera całe Bali
Aktualnosci Azja Indonezja

Nyepi – Święto ciszy, podczas którego zamiera całe Bali

Na międzynarodowym lotnisku Denspasar na Bali zapada cisza, ulice pustoszeją, urzędy i sklepy są zamknięte. Wygląda to niemalże jak kryzys gospodarczy. Podczas gdy Indonezyjczycy świętują „dzień ciszy”, czyli Nyepi – oficjalne święto państwowe, które na Bali jest obchodzone wyjątkowo uroczyście.

Hinduskie Nyepi – jest szczególnym świętem na Bali. W przeciwieństwie do innych kultur na całym świecie, które świętują nadejście Nowego Roku hucznymi uroczystościami i fajerwerkami, zwieńczeniem 6-o dniowych balijskich uroczystości noworocznych jest to dzień poświęcony zupełnej ciszy – NYEPI (znaczy „milczeć”). Na 3 dni cała wyspa zamiera.  Na lotnisku Ngurah Rai w Denpasar (DPS), wstrzymane są odloty i przyloty.

Nyepi przypada następnego dnia po mrocznym księżycu wiosennej równonocy, gdy dzień i noc są w przybliżeniu równe. Hotele proszone są wtedy o zasłonięcie okien, wszystkie sklepy są zamknięte. W żadnym balijskim domu nie jest zapalane światła ani świece. Po drogach nie poruszają się żadne samochody, motocykle a także ludzie. Jest to szczególne doświadczenie, nie tylko dla Balijczyków, ale także dla wszystkich odwiedzających w tym czasie wyspę Bali. Jeśli w tym czasie wybieracie się tutaj, lepiej nie planujcie żadnych podróży po miastach i wsiach, zrezygnujcie też z aktywności na świeżym powietrzu.

Obchody Święta Nyepi rozpoczynają się 7 marca 2019 się o godzinie 6.00 czasu środkowo – indonezyjskiego, a kończą się 8 marca o godzinie 6.00 tego czasu. Wszystkie loty do lotniska Bandara Udara Nigurah Rai zostają w tym czasie odwołane. Zezwala się jedynie na loty tranzytowe. Wszystkie porty morskie są także w tym czasie zamknięte. Właściwe dla miejsca przebywania władze lokalne władze mogą udzielić dyspensy zwalniającej z zachowania zasad dotyczących obchodów Nyepi w przypadku porodu, nagłej choroby lub innych nieprzewidzianych okoliczności”

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics