Bezsenne podróże
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Bezsenne podróże

Ile razy zdarzyło się Wam nie przespać nocy przed podróżą? Jak często nie mogliście zasnąć w hotelu, słysząc odgłosy dochodzące z ulicy lub chrapanie współtowarzyszy? Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz obudziliście się rześcy i wypoczęci? Brak snu jest groźny dla zdrowia, a nawet dla życia i w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią.

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów naszego życia, odpowiadającym za dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy i jaką funkcję pełni sen, ani dlaczego bezsenność tak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu, prowadząc do udarów, zawałów, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera. Liczne odkrycia naukowe, jakich dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu lat, pozwoliły jednak spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy.
Matthew Walker, brytyjski naukowiec zajmujący się badaniem mózgu, prawdopodobnie jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świeci, w swojej książce „Dlaczego śpimy”, która szybko stała się bestsellerem, pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Sen także reguluje emocje, wzmacnia system odpornościowy, poprawia metabolizm i reguluje apetyt. Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność. Lepsze życie jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy się zdrzemnąć.
———————————————
Dlaczego śpimy, Wydawnictwo Marginesy

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics