Epoka baroku odcisnęła swoje duże piętno w Czechach. Barok jest fascynujący i zarazem zdumiewa swoją unikalnością, dlatego stał się ważnym elementem promocji Republiki Czeskiej w 2017 roku. Możemy go tu doświadczyć na różne sposoby. Przeżyjemy mistyczną barokową mszę, skosztujemy tradycyjnych przysmaków czy posłuchamy barokowej muzyki. Możemy także udział w licznych barokowych festiwalach organizowanych w Czechach. Prezentujemy najciekawsze z nich:
Festiwal Concentus Moraviae, odbywający się w dniach 3 czerwca – 29 czerwca na Morawach Południowych
Międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej Concentus Moraviae zaprowadzi nas w najpiękniejsze miejsca Moraw Południowych i Wyżyny Czesko-Morawskiej. Na gości czeka bogaty program muzyczny w zabytkowym otoczeniu pałaców, kościołów i synagog. Tegoroczna edycja jest poświęcona rozmaitym formom ludzkiego głosu i śpiewu od chorału, poprzez muzykę ludową, aż po barokową operę lub jazz. Ponad 30 koncertów odbędzie się w dwudziestu morawskich miastach. Oprócz artystów krajowych, pojawią się też znani przedstawiciele światowej sceny muzycznej, jak na przykład Marco Mencoboni z zespołem Cantar Lontano.
Letni festiwal barokowy 2017: 16 czerwca – 27 sierpnia, Kraj Pilzneński
Muzyka barokowa w letnich miesiącach zabrzmi również na ulicach miast Regionu Pilzneńskiego. Oprócz koncertów, organizatorzy szykują również przedstawienia teatralne, msze odpustowe, wystawy, tematyczne festyny, degustacje barokowego menu, czy też barokowy pokaz sztucznych ogni. 8 głównych festynów odbędzie się w najważniejszych miejscach regionu. Zapraszamy do miejscowości Mariánská Týnice, do klasztoru Kladruby lub Plasy, do pałacu Manětín i Hrádek koło miejscowości Sušice, lub do miast Tachov i Klatovy. Dla gości będą przygotowane specjalne autobusy odjeżdżające z Pilzna, z przystankami na trasie. Przygotowane są też pakiety zniżkowe obejmujące opłatę za przejazd i cenę biletów wstępu.
Baroko Naoko w Kuksie: 17 czerwca, hospital Kuks, Hradec Králové
Żywe obrazy, barokowy jarmark, teatr, obóz wojskowy, czy też historyczne zabawy dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na gości podczas barokowego festynu Baroko Naoko. Odbędzie się on w pięknym otoczeniu barokowego kurortu Hospital Kuks w Czechach Wschodnich. Przeżyjemy podróż w czasy największej świetności Hospitalu. Zwiedzanie będzie urozmaicone żywymi obrazami tworzonymi przez aktorów w kostiumach z epoki.
Ołomunieckie święto baroku: 6 lipca – 30 czerwca, Ołomuniec
W Ołomuńcu odbędzie się Ołomunieckie święto baroku. Co wieczór od w pół do siódmej w Centrum Artystycznym Uniwersytetu Palackiego w Konwikcie Jezuickim zaprezentowane zostaną fascynujące barokowe opery we wspaniałych kostiumach z barokowymi dekoracjami. W ciągu dnia można wybrać się na tematyczne zwiedzanie miasta, trasą ołomunieckiego baroku lub skosztować sześciodaniowego barokowego menu w restauracji Atmosphere. Przygotowane są też specjalne pakiety noclegowe, w cenie których jest nocleg w wybranych hotelach i bilet wstępu na barokowe przedstawienie. Bilety wstępu na poszczególne imprezy można kupić na stronach internetowych organizatora.
Ołomuniecki barok wyraźnie wpisał sie w charakter miasta. Znajdziemy tu liczne barkowowe zabytki architektury, z których do najcenniejszych należą Pałac Arcybiskupi, wpisana na listę UNESCO Kolumna Najświętszej Trójcy, fontanny, konwikt jezuitów, kościół Marii Panny Śnieżnej czy kaplica św. Jana Sarkandra.
Dni tradycji barokowej w Litomyšlu: 13 sierpnia – 20 sierpnia, Litomyšl
O tym, że barok to nie tylko muzyka, taniec i zabawa, przekonamy się na festiwalu w Litomyšlu. Jego celem jest przedstawienie gościom barokowej pobożności i spirytualności oraz dziedzictwa, jakie pozostawiły po sobie w czeskiej kulturze. Program obejmuje głównie imprezy o charakterze sakralnym. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na gości czekają barokowe msze, odpusty, zwiedzanie świątyń z przewodnikiem, tematyczne wykłady i koncerty. W trakcie festiwalu będzie też czynna wystawa barokowej liturgii w budynku probostwa. (TC)