Nowoczesny i szybki system wyciągów, najnowszej generacji armatki śnieżne zasilane odnawialnymi źródłami energii, wygładzone przez ratraki trasy i ponad 1500-osobowy sztab ludzi dbających o to, by każdy dzień w Trentino był niezapomnianym doświadczeniem.
Po ostatnich opadach śniegu stoki otulone są białym puchem, a warunki narciarskie są doskonałe. Niemniej jednak, nawet gdy naturalnego śniegu nie jest pod dostatkiem, narciarze korzystać tu mogą z doskonale przygotowanych tras. Trentino to region, w którym, dzięki najnowocześniejszej technologii, przez cały sezon zimowy nie brak śniegu. Średni okres funkcjonowania tutejszych kolei nie przekracza 15 lat, a wszystkie spełniają najwyższe standardy pod względem bezpieczeństwa. Większość łączących sąsiadujące ze sobą stacje wyciągi to 8- lub 16-osobowe gondole oraz 4-osobowe krzesła z osłonami.
Skomputeryzowany system zdecydowanie usprawnia ruch – zwiększa przepustowość i bezpieczeństwo, ogranicza czas oczekiwania w kolejkach, a także poprawia komfort użytkowania, zwłaszcza w trakcie korzystania z wyciągów w trakcie kapryśnej pogody (krzesła wyposażone są w specjalne osłonny chroniące przed wiatrem, śniegiem i deszczem).
Jedna z najnowszych w Europie, zbudowana w technologii „Funifor”, gondola została oddana do użytku w zeszłym roku w Alba do Canazei (kolej połączyła region Ciampàc z Belvedere). Nowoczesny i rozbudowany system naśnieżania umożliwia pokrycie sztucznym śniegiem ponad 90 proc. tras w Trentino. Co więcej, prowincja jest jednym z regionów, gdzie ochrona środowiska jest na pierwszym miejscu, zarówno od względem oszczędnego korzystania z zasobów naturalnych jak i emisji zanieczyszczeń. Niemniej jednak, sztuczny śnieg to nie wszystko. Na wysoką jakość tras wpływa ma również sposób i częstotliwość ich ratrakowania. Nad nienagannym stanem nartostrad, od świtu do zmierzchu, czuwa kilkusetosobowa załoga pracowników technicznych, dzięki czemu uchodzą one za jedne z najlepiej przygotowanych w całych Alpach.
Na terenie Trentino działa 47 firm odpowiedzialnych za 238 systemów naśnieżania, dzięki którym sztucznym puchem pokryć można aż 570 z 800 km tras. Odległość ta jest porównywalna z długością nartostrady wiodącej z Mediolanu do Rzymu. Łączna powierzchnia tras zjazdowych w tym zakątku Włoch przekracza 16 500 000 m², co stanowi 0,27 proc. całej powierzchni prowincji. Firmy obsługujące koleje górskie zatrudniają niemal 1540 osób, a ich roczny obrót przekracza 150 milionów Euro. (TC)
Źródło: materiały prasowe