ITB Berlin opublikował najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez IPK International w ramach World Travel Monitor® dotyczące globalnych trendów w podróży w dobie pandemii oraz planów podróżniczych w 2021 roku.
Po silnych stopach wzrostu w ciągu ostatnich 10 lat, branża turystyczna, sztandarowa siła gospodarki, doświadczyła dramatycznego załamania i jest jednym z najbardziej dotkniętych sektorów w okresie pandemii. Globalnie podróże wyjazdowe w 2020 roku spadły o 70 procent. Straty różniły się w zależności od kontynentu i segmentu podróży. W ten sposób w czasie pandemii podróże lotnicze i wyjazdy do miast czy wycieczki objazdowe wypadały znacznie lepiej w przypadku wyjazdów wakacyjnych i wyjazdów samochodowych zorientowanych na przyrodę. Pomimo drastycznego globalnego spadku w 2020 r., najnowsze wyniki ankiety dają nadzieję na nadchodzący rok: dwie trzecie podróżujących na całym świecie zamierza ponownie wyjechać za granicę w 2021 r.
Trendy w 2020 roku przedstawiają się różnie na poszczególnych kontynentach
W roku 2020 badanie World Travel Monitor® firmy IPK zidentyfikowało globalny spadek liczby podróży międzynarodowych o 70 procent. Trendy na poszczególnych kontynentach są różne: w Azji, którą pandemia nawiedziła jako pierwszą, liczba podróży wyjazdowych spadła najbardziej, o prawie 80 procent, podczas gdy podróże zagraniczne Europejczyków wykazały najniższe straty – minus 66 procent. Podróże wyjazdowe mieszkańców Ameryki Łacińskiej spadły o 70 procent co jest zbliżone do średniej światowej, podobnie jak w przypadku podróży zagranicznych w Ameryce Północnej o minus 69 procent.
- Koronawirus doprowadził do zmian w zachowaniach związanych z podróżowaniem
Segmentami najbardziej dotkniętymi przez globalny spadek liczby wyjazdów zagranicznych są wakacje (minus 71 procent). Dla porównania podróże służbowe (minus 67 procent) i inne podróże prywatne (minus 62 procent) nie ucierpiały tak bardzo. Na rynku podróży wakacyjnych ponadprzeciętne straty (minus 75 procent) przyniosły wycieczki objazdowe i miejskie, podczas gdy wakacje na plaży i wakacje zorientowane na przyrodę (minus 53 procent) znacznie lepiej przetrwały kryzys.
Zgodnie z oczekiwaniami, podróże lotnicze zostały szczególnie dotknięte pandemią, podczas której liczba podróży zagranicznych spadła o 74 procent na całym świecie. Dla porównania, międzynarodowe podróże samochodem (minus 58 proc.) Wypadły znacznie lepiej. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, spadki są powyżej średniej w branży hotelarskiej (minus 73 procent), podczas gdy inne rodzaje zakwaterowania – w tym kwatery prywatne – ucierpiały gorzej.
- Jednak pandemia spowodowała, że podróże staniały.
Chociaż średnia kwota wydawana na podróż rzeczywiście spadła na całym świecie o 14 procent, wynika to głównie ze spadku liczby podróży lotniczych i długodystansowych.
Duże zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi w 2021 roku
Wyniki globalnego badania IPK ze stycznia tego roku dają powód do nadziei, faktycznie zaczynając od podróży w 2021 roku: 62 procent osób podróżujących na całym świecie zamierza w tym roku wyjechać za granicę. Osoby, które nie zamierzają wyjeżdżać za granicę, nie wskazują na to powodów finansowych, ale w zdecydowanej większości ryzyko infekcji. Dostępna obecnie kombinacja szczepionek i duża chęć zaszczepienia wśród wyjeżdżających podróżnych (90 procent) zniweczyła główny powód, dla którego nie podróżują, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie szybkiemu i powszechnemu ożywieniu przemysłu turystycznego.
Plany podróżnicze na 2021 rok
Respondenci pytani o plany wyjazdów wyjazdowych w tym roku skupiają się na wyjazdach wakacyjnych. W porównaniu z podróżami przed pandemią istnieje ponadprzeciętne zainteresowanie odwiedzaniem znajomych i rodziny. Zainteresowanie podróżami służbowymi jest większe wśród Amerykanów i Azjatów niż wśród Europejczyków. Jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy zagraniczne w 2021 r., Istnieje duże zainteresowanie wakacjami na plaży i słońcu. Na drugim miejscu plasują się wyjazdy do miast (pierwsze wśród Azjatów), a na trzecim – wakacje zorientowane na przyrodę, co oznacza znaczny wzrost popularności w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Najnowsze badania pokazują również utrzymujące się duże zainteresowanie podróżami lotniczymi za granicę i prawdopodobne wydaje się ożywienie w branży hotelarskiej.
Trend w kierunku miejsc docelowych na własnym kontynencie
Zapytani o preferowane kierunki podróży wyjazdowych na 2021 r. Europejczycy zdecydowanie preferują miejsca docelowe w Europie. Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce, a za nią Włochy, Niemcy i Francja. Wśród Amerykanów i Azjatów głównym wyborem są również wyjazdy na własny kontynent. Niemniej jednak destynacje w Europie, w szczególności w Niemczech, już odgrywają rolę w 2021 roku.
Możliwości szybkiego powrotu do zdrowia
Szanse na szybkie globalne ożywienie międzynarodowego przemysłu turystycznego są bardzo duże. Na całym świecie istnieje silna chęć podróżowania, o czym świadczą zamiary podróżowania na 2021 r. Wraz z coraz większą dostępnością szczepionek, główny powód, dla którego nie chce się podróżować, zostaje zniwelowany. Zakładając, że wysoki odsetek populacji zostanie zaszczepiony szybko na całym świecie, przyczyni się to do szybkiego i wszechstronnego przywrócenia globalnego zapotrzebowania na podróże zagraniczne. Cel ten mógłby zostać osiągnięty w 2022 roku, najpóźniej w 2023 roku.
więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ipkinternational.com