Narciarstwo alpejskie w Chinach stało się bardzo popularne i szacuje się, że liczba narciarzy w tym kraju, w 2015 roku wyniosła już prawie 20 milionów, z czego w 2017 roku tylko około 5-6 milionów, czyli około 0,4 proc. populacji Chińczyków.
Narciarstwo w Państwie Środka zaczęło się upowszechniać w połowie lat dziewięćdziesiątych. Od tamtego czasu powstało kilkaset stacji narciarskich, głównie w północno-wschodnich prowincjach, w których panują syberyjskie zimy a temperatura dochodzi do minus 30 stopni Celsjusza. Sporo ośrodków jest także w Tybecie, Mongolii, w prowincjach Juan, Syczuan, Junan oraz w północno-zachodniej części kraju, w słabo zaludnionym Sinciangu.
Największą popularnością cieszą się jednak okolice Pekinu. Narciarze mogą jeździć tutaj przez cały rok, głównie na sztucznym śniegu. Znajdujący się w prowincji Hebei, o trzy godziny jazdy samochodem od stolicy kraju „Tajemniczy Ogród”, jest w stanie przyjąć jednorazowo 18 tys. narciarzy i jest największym ośrodkiem narciarskim w Azji.
Bodźcem do rozwoju infrastruktury narciarskiej w Chinach stała się Zimowa Olimpiada, która odbędzie się w Pekinie, w 2022 roku. Centralnym ośrodkiem narciarskim olimpiady będzie Thaiwoo znajdujący się w Xiwanzi, w regionie Hebei. Według założeń ma to być najnowocześniejszy chiński ośrodek narciarski, o unikalnej ofercie w skali kraju. Obiekt został tak zaprojektowany, żeby spełniać międzynarodowe standardy we wszystkich obszarach począwszy od systemów obsługi wyciągów, wytwarzania śniegu, urządzeń monitorujących stan wyciągów i tras po światowej klasy restauracje oraz szkoły narciarstwa dysponujące instruktorami posiadającymi międzynarodowe kwalifikacje i doświadczenie.
Pod względem bezpieczeństwa jak również ze względu na ofertę atrakcji rozrywkowych Thaiwoo ma się wpisywać w oczekiwania dynamicznie rosnącego rynku narciarskiego Chin. Thaiwoo ma także zmienić nieco oblicze infrastruktury narciarskiej w Chinach. Do dyspozycji gości będzie wiele wyciągów narciarskich obsługujących różnorodne trasy. Ośrodek stale się rozbudowuje a nowe tereny narciarskie będą otwierane co roku aż do olimpiady zimowej. Oprócz wyciągów i tras narciarskich oferta będzie obejmowała samowystarczalną wioskę pięciogwiazdkowych hoteli oraz luksusowe mieszkania i apartamenty. Dodatkową zachętą dla gości mają być także atrakcje historyczne znajdujące się w pobliżu, np. starożytny Wielki Mur Chiński przebiega przez samo miasto. (oficjalna strona ośrodka www.thaiwoo.com)
W dynamicznie rozwijającą się branżę turystyczną w Chinach chętnie inwestują także firmy europejskie. Doradcy inwestycyjni twierdzą, że przedsiębiorców z Europy do inwestowania w Chinach zachęca wyjątkowa cecha Azjatów, którą jest hojność. Według szacunków klienci z Chin, Tajwanu, czy Hongkongu wydają średnio o 20 procent więcej niż Amerykanie lub Europejczycy. Główne chińskie ośrodki narciarskie współpracują także renomowanymi stacjami narciarskimi w Europie.
Tekst: pawro
Zdjęcia: thaiwoo.com