W Trentino można jeździć już na nartach. Zasady bezpieczeństwa na stoku.
Aktualnosci Narty Włochy

W Trentino można jeździć już na nartach. Zasady bezpieczeństwa na stoku.

Trentino nie musi być specjalnie reklamowane w Polsce. Zimą Polacy są najliczniejszą nacją odwiedzającą ten piękny, włoski region. To prawdziwa narciarska fabryka. A wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia możecie rozpocząć tu śnieżną przygodę ponieważ region inauguruje sezon zimowy. Pojawiły się pierwsze opady śniegu i otwierane są trasy narciarskie. Po włączeniu wyciągów na lodowcu Presena kolej na trasy miejscowości Madonna di Campiglio na obszarze Grostè, których otwarcie przewidziano na 24 listopada. 


Pierwsze opady śniegu pobieliły Trentino, gdzie wszystko jest gotowe, aby jak najlepiej rozpocząć kolejny sezon narciarski i świetnie bawić się na pierwszych otwartych, idealnie ośnieżonych trasach.
Na sobotę 24 listopada br. przewidziane jest włączenie wyciągów w Madonna di Campiglio na obszarze Grostè, gdzie najwyżej położone trasy świetnie się prezentują. Od 3 listopada funkcjonują już wyciągi na lodowcu Presena położone nad Passo Tonale, gdzie pokrywa śnieżna sięga dwóch metrów głębokości. Wyciągi w Madonna di Campiglio pozostaną otwarte w sobotę i niedzielę (24-25 listopada), po czym zostaną uruchomione na stałe w sobotę 1 grudnia.

Val di fassa, col-rodella-passo-sella-sciatori, fot. Federico-Modica

Opady śniegu odnotowano w całym regionie na wysokości powyżej 500 m, a według aktualnej prognozy pogody kolejnych opadów należy spodziewać się już w nadchodzący weekend. Nie jest zatem wykluczone, że również inne miejscowości zaplanują inaugurację sezonu narciarskiego właśnie w pierwszy weekend grudnia, biorąc pod uwagę znaczny spadek temperatur, co umożliwia włączenie systemów sztucznego naśnieżania stoków. Mowa tu przede wszystkim o obszarze Paganella oraz o Alpach Cymbryjskich.  Jeśli chodzi o inne miejscowości narciarskie pozostaje aktualna data 7 grudnia jako początek sezonu i otwarcie wyciągów. Tutaj odkryjesz nowości dotyczące obszarów narciarskich w Trentino.

Skiarea Paganella, fot. Daniele Lira

Zasady bezpieczeństwa na stoku

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na stokach przypominają narciarzom, że podczas jazdy na nartach należy zachowywać się w sposób odpowiedzialny oraz znać i przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia ewentualnych niebezpiecznych sytuacji, jednocześnie nie rezygnując ze świetnej zabawy.
Na trasie nie jesteśmy sami, dlatego też należy być czujnym i skoncentrowanym, aby wybrać odpowiedni tor jazdy i móc przewidzieć ruchy osób znajdujących się przed nami, przede w wszystkim w czasie wyprzedzania, dostosowując prędkość jazdy do własnych możliwości, warunków panujących na trasie oraz widoczności przede wszystkim na skrzyżowaniach. W czasie przerwy pomiędzy zjazdami nie należy spożywać alkoholu. Aby zatrzymać się i nacieszyć pięknem krajobrazu bądź zrobić zdjęcie, trzeba zjechać na pobocze trasy. We Włoszech używanie kasku ochronnego jest obowiązkowe dla dzieci do 14. roku życia, mimo to zalecane jest również dorosłym. Niebezpieczne bądź nieostrożne zachowanie może być ukarane przez odpowiednie służby porządkowe (Policję, Żandarmerię – Carabinieri, Straż Leśną – Forestali), czuwające nad bezpieczeństwem na trasach.

zdjęcie tytułowe: Madonna di campiglio, fot. Paolo Bisti Luconi

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics