Wprowadzono stan epidemii w Polsce. Zaostrzenie rygoru
Aktualnosci Polska zdrowie

Wprowadzono stan epidemii w Polsce. Zaostrzenie rygoru

Jak poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od dzisiaj został wprowadzony stan epidemii na terenie całej Polski. Minister zdrowia zyskał nowe uprawnienia, m.in. do ograniczania poruszania się w specjalnie wyznaczonych strefach. Dotychczas był to stan zagrożenia epidemicznego.

Mam nadzieję, że po Wielkanocy będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – zaczął swoją konferencję prasową premier Mateusz Morawiecki po czym poinformował, że na terenie Polski wprowadzony zostanie stan epidemii.

Zamknięte szkoły, wzrost kar

Premier dodał, że przedłuża decyzję o zamknięciu szkół do świąt wielkanocnych, które wypadają w dniach 12-13 kwietnia. Rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat przez cały ten okres będą mogli otrzymywać specjalny dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

W związku z zaostrzeniem rygoru epidemicznego na terenie Polski decyzją premiera wzrośnie kara za złamanie obowiązku poddania się kwarantannie z kwoty 5 tys. zł do 30 tys. zł oraz wdrożony zostanie specjalny mechanizm kontrolowania, czy każda osoba pozostaje pod adresem, który zadeklarowała.

Ceną za złamanie kwarantanny może być życie lub zdrowie – wskazał premier.

Stan epidemii

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że wprowadzenie stanu epidemii na terenie Polski oznacza, że będzie mógł na mocy ustawy o chorobach zakaźnych „wyznaczać rolę personelu służb państwowych w zwalczaniu epidemii”. Ponadto główna różnica między obowiązującym dotychczas stanem zagrożenia epidemicznego i wprowadzanym stanem epidemicznym polega na możliwości ustanowienia tzw. strefy zero, którą mogą być miasta lub wyznaczone przez ministra regiony.

Dzięki wprowadzonej zmianie szef resortu zdrowia otrzyma także prawo do m.in. wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się, zamykania konkretnych zakładów pracy, ustanawiania obowiązkowych procedur sanitarnych lub obowiązku szczepień, a także nakaz udostępniania nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

Ogłoszenie stanu epidemii jest trudne, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że te trudne decyzje są ważne. W tym kontekście niezwykle odpowiedzialnie zachowanie Polaków pozwala na ratowanie życia innych ludzi za co dziękuję – podkreślił Łukasz Szumowski.

Premier zapewnił także, iż stan epidemii nie wpłynie na przełożenie wyborów prezydenckich.

źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: