Niektóre miejsca na naszej planecie są wręcz uwielbiane. Dlaczego? Nie tak dawno temu podróże międzynarodowe były zarezerwowane dla bogatych światowców. Dziś jednak klasa średnia entuzjastycznie podróżuje po świecie z listami miejsc do odwiedzenia. Podróżni koncentrują swoją uwagę na najpopularniejszych miejscach na świecie (i słusznie). Niestety, produktem ubocznym tego wzrostu liczby podróży jest to, że jeśli oryginalny charakter tych miejsc nie jest teraz zagrożony, lub będzie już w niedalekiej przyszłości. Dlatego eksperci od podróży proponują 6 sposobów odpowiedzialnego podróżowania w epoce rozwinętej turystyki.
1. Zarządzaj swoimi oczekiwaniami i emocjami
Podobnie jak w przypadku całego życia, dostosowanie oczekiwań do rzeczywistości stanowi połowę drogi do sukcesu. Pod tym względem planowanie podróży nie różni się od życia, ponieważ oczekuje się tego, czego pragniemy doświadczyć. Jeśli np. dopuścimy z góry przyjęte wyobrażenia np. o Taj Mahal lub Machu Picchu jako miejsc bez tłumów i kierujemy naszą chęcią podróżowania dookoła świata, aby doświadczyć tych kultowych miejsc, możemy w rzeczywistości bardzo się zawieść.
Odpowiednie badania pomogą ci dostosować oczekiwania do rzeczywistości. Zadawaj wiele pytań, ale zadawaj właściwe pytania i nie bój się uzyskać na nie odpowiedzi. Co najważniejsze, bądź otwarty na doświadczenia, które na ciebie czekają. Nie wiadomo, co nas czeka, i to jest właśnie magia podróży. Bądźcie też otwarci na odpuszczanie z góry założonych oczekiwań i jednocześnie wytrwali w dążeniu do celu. Nie pozwólcie, żeby cokolwiek, w tym irytujące tłumy, słaba pogoda odciągnęły was od tego, co przyciągnęło w dane miejsce. Wtedy płynie prawdziwa radość odkrywania – bez względu na to, jak dane miejsce wygląda.
2. Znajdź połączenie lokalne
Zatrudnij namiętnego lokalnego przewodnika, który pomoże pogłębić wrażenia z podróży, unikając wpływu dużych grup turystycznych na „myślenie grupowe”. Dobry lokalny przewodnik może pomóc omijać tłumy w popularnych miejscach, a nawet proponować mniej znane miejsca z wyjątkowej perspektywy. Na przykład dobry przewodnik zabierze Cię dwa razy do Taj Mahal, raz, aby ustawić się w kolejce przed otwarciem, a później po południu przed zamknięciem, aby doświadczyć zmiennego oświetlenia.
3. Ponownie przemyśleć listę miejsc do odwiedzenia
Odkryj cuda świata także poza zagrożonymi miejscami UNESCO lub ulubionymi miejscami, które masowo odwiedzają biura podróży. Zamiast zatłoczonych wzgórz Toskanii, spróbuj wzgórz półwyspu Istria w Słowenii i Chorwacji. Zamiast brać udział w problemie przeludnienia Wenecji, popłyń promem do małej wioski rybackiej Rovinj, gdzie witają cię miejscowi, którzy zabierają cię tradycyjną łodzią rybacką Batana.
4. Czas to wszystko – spędzaj czas we właściwym miejscu
Starannie zaplanuj swój dzień w znanych miejscach i z bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, ponieważ lokalne warunki i przepisy stale się zmieniają. Nie do przecenienia jest odpowiednie planowanie. W Chorwacji zorganizuj wycieczkę do Dubrownika, zanim pasażerowie statków wycieczkowych zejdą na ląd, w Kambodży odwiedź Siem Reap, zanim autobusy wycieczkowe nawiozą tłumy turystów, a w Peru przyjedź do Machu Picchu, zanim dotrą tam codzienne pociągi. Kiedy wreszcie znajdziesz się w miejscu, o którym marzyłeś, kieruj się zasadami powolnej podróży i pozostań dłużej, ale w mniejszej liczbie miejsc.
5. Pay to Play
Cenne doświadczenia kosztują więcej. Niezależnie od tego, czy jest to część prywatnego i ekskluzywnego wydarzenia, czy starannie zarządzana ekoturystyka, która ogranicza liczbę odwiedzających, dodatkowe wydane pieniądze pomagają chronić niezwykłe miejsca a także wzbogacać wrażenia gości.
W Afryce może to wyglądać jak śledzenie goryli górskich w Rwandzie i Ugandzie, na co wydawane są tylko ograniczone zezwolenia. W celu ochrony unikalnych ekosystemów, w niektórych lokalizacjach przez wiele lat, organizowane tam safari są bardzo ekskluzywne (czytaj drogie) i prowadzone w prywatnych rezerwatach przyrody, takich jak Timbavati w Greater Kruger N.P. w Południowej Afryce. W Tanzanii, żeby dostać się do odległych obozów Katavi i Mahale, jednych z najdzikszych miejsc na świecie należy przelecieć małymi samolotami nad buszem w niedostępne miejsca.
W Ameryce Południowej delikatne unikalne kulturowe Szlaku Inków w Peru i równowaga przyrodnicza na Wyspach Galapagos są starannie zarządzane za pomocą ograniczonych zezwoleń i odpowiednich opłat, mających na celu kontroluję dostępu i zapewnienie źródła dochodów finansujących kluczowe programy ochrony. Niezbędne jest wcześniejsze planowanie, by móc korzystać z przywileju bycia jednym z niewielu, w których przyznano ograniczoną liczbę zezwoleń.
6. Dobrze zastanów się, gdzie się zatrzymasz
Wybór zakwaterowania jest jednym z najważniejszych czynników minimalizujących wpływ na lokalne otoczenie, przy jednoczesnym maksymalizowaniu korzyści, jakie przynosi lokalna społeczność. Wiele hoteli, obozów, ekoobozów, jachtów i statków podróżniczych jest ocenianych pod względem poziomu zrównoważonego rozwoju. Są klasyfikowane na podstawie wykorzystywanych źródeł energii, recyklingu, gospodarki odpadami, oszczędzania wody, pozyskiwania żywności i innych mechanizmów ukierunkowanych na zrównoważony rozwój. Ponadto wiele z nich aktywnie uczestniczy w ochronie przyrody a obiekty noclegowe mocno wspierają kulturę tubylczej oraz dobrobyt społeczności lokalnych. Najwyżej oceniane eko-obozy chronią światowe dziedzictwo kulturowe i naturalne, jednocześnie zapewniając gościom niezapomniane wrażenia.
Odpowiedzialne podróżowanie nie polega na pozostaniu w domu
Odpowiedzialne podróżowanie polega na zarządzaniu podróżami i miejscami docelowymi w sposób odpowiedzialny pod względem środowiskowym i kulturowym oraz na ostrożnym planowaniu programów turystycznych i indywidualnych podróży Ma zapewnić podróżującym poszukiwane przez nich wrażenia, pozostawiając jednocześnie pozytywny ślad w miejscu docelowym. Cele podróży zawsze się zmieniają i mamy wiele możliwości wyboru, ale ważne jest, aby pamiętać o naszym wpływie na ludzi i miejsca, które odwiedzamy a które dają nam tak wiele i pomagają innym robić to samo – podróżować. (TC)