Najlepsze przyrodnicze atrakcje Wysp Maltańskich
Europa Malta Miejsca podróże

Najlepsze przyrodnicze atrakcje Wysp Maltańskich

Malta jest państwem i wyspą ze świątyniami starszymi niż egipskie piramidy. Niezapomniana architektura, magiczne plaże, ciepłe morze, kilka tysięcy lat historii, najlepszy klimat na świecie według jednego z rankingów i słoneczne niebo przez większość roku – czego chcieć więcej podczas udanych wakacji. Gorące maltańskie lato trwa w najlepsze. Prezentujemy najpiękniejsze przyrodnicze zakątki Wysp, które mogą stanowić doskonałą alternatywę do spędzania czasu na plaży


Błękitna grota

Gdzie? Na południowym wybrzeżu Malty, tuż obok Wied iż-Żurrieq na Malcie.

Błękitna Grota to kompleks 7 jaskiń położonych wzdłuż południowego wybrzeża głównej Wyspy Malty. Nazwa jaskiń pochodzi z lat 50. XX wieku – wtedy to brytyjski żołnierz zauważył podobieństwo do Grotta Azzurra na Capri. Wielka grota główna, 30 metrowy łuk oraz system jaskiń, otoczonych krystalicznie niebieską wodą morską, przyciągają zarówno miłośników nurkowania, jak i malowniczych nadmorskich widoków. Koniecznie zabierzcie ze sobą przyrządy do snorkelingu i pamiętajcie, żeby nie pomylić jej z Błękitną Laguną na Comino!

Il-Maqluba Qrendi

Lej krasowy IL-MAQLUBA

Gdzie? W wiosce Qrendi, w południowej części Malty.

Il-Maqluba w języku maltańskim oznacza „do góry nogami”. Jest to lej krasowy o powierzchni ok. 6000 m², na którego terenie ustanowiono specjalny obszar ochrony Natura 2000. Gęste zarośla porastające lej są zdominowane przez krzewy wawrzynowe. Można tam również spotkać cyprzyk czteroklapowy –  narodowe drzewo Malty. W pobliżu znajduje się istniejąca od XIV wieku kaplica św. Mateusza.

Spektakularna formacja krasowa jest źródłem wielu legend. Jedna z nich wspomina, że w miejscu tym mieszkali bardzo grzeszni ludzie, którzy nie raz byli ostrzegani przed karą bożą. Bóg ukarał ich, pochłaniając wioskę przez ziemię. Aniołowie wrzucili zapadnięty kawał gruntu do morza, tworząc wyspę Filflę.

Dingli Cliffs, Aerial_View

KLIFy DINGLI

Gdzie? Poza wioską Dingli, południowa część wyspy Malty.
Klify Dingli są najwyższym punktem w kraju (253 m n.p.m.). Z widokiem na małe, tarasowe pola, otwarte morze i małą niezamieszkałą wysepkę Filfla, jest to obowiązkowy punkt dla każdego przyjezdnego (szczególnie w czasie zachodu słońca!). Klify rozciągają się od Baħrija do Munqar (czyli aż do Błękitnej Groty). Tuż przy samej krawędzi Klifów znajduje się maleńka kapliczka św. Marii Magdaleny.

Blue Grotto

Jaskinia Ninu

Gdzie? Miejscowość Xagħra na Gozo.

Na tyłach niepozornego domu w Xagħra znajduje się Jaskinia Ninu. Została odkryta w 1888 roku przez lokalnego mieszkańca Josepha Rapę podczas kopania studni. Jaskinia jest niezwykła ze względu na mnóstwo naturalnie występujących stalaktytów i stalagmitów. Do jaskini można dostać się czterometrowym zejściem w dół.

verdala, drone

BUSKETT GARDENS

Gdzie? Dolina Wied Il-Luq, Buskett, w pobliżu Klifów Dingli na Malcie.

Ogrody Buskett to jedyny obszar leśny na Malcie. Znajdują się one w okazałej dolinie Wied Il-Luq na południe od Rabatu. Pierwotnie był to teren łowiecki, z nasadzeniami pochodzącymi z czasów Kawalerów Maltańskich. Dzisiaj ogrody mają duże znaczenie ekologiczne, historyczne i kulturowe. Są także jednym z najbardziej zielonych obszarów Malty. Ogrody Buskett stanowią idealne miejsce na spędzenie spokojnego niedzielnego popołudnia na łonie natury – wśród wyjątkowej przyrody, drzewek owocowych i XVI wiecznego Pałacu Verdala.

Fungus Rock Dwejra

FUNGUS ROCK

Gdzie? San Lawrenz, na zachodnim wybrzeżu Gozo.
Skały Fungus Rock mają 65 metrów wysokości i są znajdują się 60 metrów od wybrzeża Gozo, w miejscowości Dwejra u ujścia pięknej zatoki. Nazwa skał pochodzi od rośliny porastającej skałę, w czasach Rycerzy Maltańskich używanej jako lekarstwo. Fungus Rock zostały wpisane na listę ochronną przyrodniczego dziedzictwa Wysp Maltańskich, stanowiąc specjalny obszaru ochronny w ramach programu Natura 2000. W całości tworzą rezerwat przyrody – także wspinaczka bez odpowiednich zezwoleń i zbieranie roślin są surowo karane!

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: