Niewielkie państwo Brunei położone w Azji Południowo-Wschodniej Azji wprowadziło prawo, według którego homoseksualny seks i cudzołóstwo będzie karane śmiercią przez ukamienowanie. Nowe przepisy wchodzą w życie od 3 kwietnia br., jako część prawa szariatu, które jest sukcesywnie wprowadzane w tym kraju od roku 2014. W przyszłym tygodniu Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) odbędzie coroczny szczyt w Sewilli, w Hiszpanii. Liderzy turystyki z całego świata spotkają się i wysłuchają głównego mówcy, byłego prezydenta USA Obamy. Czy prezydent Obama, sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili, Czy prezes WTTC Gloria Guevara powie coś na temat tego, co się rozwija w Brunei?
Jak dotąd żaden kraj na świecie nie wydał ostrzeżeń dotyczących podróży do Brunei. Władze Stanów Zjednoczonych wydały oświadczenia o 2 stopniu zagrożenia dla podróżujących do Niemiec lub na Bahamy, ale uważają, że podróże dla Amerykanów są całkowicie bezpieczne, gdy nowe prawo zagraża obywatelom i odwiedzającym, w tym dzieciom podlegającym śmierci przez ukamienowanie za akty seksualne osób tej samej płci i amputację za kradzież. Taka ustawa wejdzie w życie w Brunei Darussalam 3 kwietnia.
Brunei to mały kraj zamieszkały przez 450 tysięcy ludzi, położony na wyspie Borneo i graniczy z Malezją. W kraju obowiązuje monarchia absolutna.
Brunei to niewielki kraj zamieszkany przez 450 tysięcy ludzi, na wyspie Borneo. Położony na 2 odrębnych częściach otoczonych Malezją i Morzem Południowochińskim słynie z plaż i różnorodnych lasów deszczowych, z których wiele jest chronionymi rezerwatami. W stolicy kraju, Bandar Seri Begawan, znajduje się bogaty meczet Jame’Asr Hassanil Bolkiah i jego 29 złotych kopuł. Wielki pałac Istana Nurul Iman w stolicy to rezydencja sułtana rządzącego Brunei. W kraju obowiązuje monarchia absolutna.
„Oczekujące przepisy w kodeksie karnym Brunei pozwoliłyby na ukamienowanie i amputację jako kary – w tym na dzieci, by wymienić tylko ich najbardziej haniebne aspekty” – powiedziała Rachel Chhoa-Howard, pracownik naukowy Brunei w Amnesty International.
„Brunei musi natychmiast powstrzymać swoje plany wprowadzenia tych błędnych kar i dokonać przeglądu swojego kodeksu karnego zgodnie z obowiązkami w zakresie praw człowieka. Społeczność międzynarodowa musi pilnie potępić posunięcie Brunei, by wprowadzić w życie te okrutne kary ”.
Kary te są przewidziane w nowo wdrożonych częściach kodeksu karnego Brunei Darussalam Syariah, które mają wejść w życie 3 kwietnia 2019 r., Zgodnie z dyskretnym zawiadomieniem na stronie internetowej prokuratora generalnego.
„Zalegalizowanie takich okrutnych i nieludzkich kar jest samo w sobie przerażające. Niektóre potencjalne „wykroczenia” nie powinny być w ogóle uznawane za przestępstwa, w tym seks konsensualny między osobami dorosłymi tej samej płci ”- powiedziała Rachel Chhoa-Howard. „Te obelżywe postanowienia spotkały się z powszechnym potępieniem, gdy plany zostały po raz pierwszy omówione pięć lat temu”.
Amnesty wyraziła poważne zaniepokojenie kodeksem karnym, gdy pierwsza faza kodeksu została wdrożona w kwietniu 2014 r.
„Kodeks karny w Brunei jest głęboko wadliwym aktem prawnym zawierającym szereg przepisów naruszających prawa człowieka” – powiedziała Rachel Chhoa-Howard. „Oprócz nakładania okrutnych, nieludzkich i poniżających kar, rażąco ogranicza prawa do wolności wypowiedzi, religii i przekonań oraz kodyfikuje dyskryminację kobiet i dziewcząt”.
Ukamienowanie i polowanie na członków społeczności LGBT nie jest odosobnionym problemem w samym Brunei. Brunei dołącza do takich krajów jak Irak, Iran, Arabia Saudyjska czy Tanzania.
Brunei Darussalam podpisał, ale jeszcze nie ratyfikował konwencji przeciwko torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu oraz odrzucił wszystkie zalecenia w tym zakresie wskazane w przeglądzie praw człowieka na forum ONZ w 2014 r.
Zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka kary cielesne we wszystkich swoich formach, takie jak ukamienowanie, amputacja lub biczowanie, stanowią tortury lub inne okrutne, nieludzkie lub poniżające kary, które są zakazane we wszystkich okolicznościach.
Akty tortur i innego złego traktowania są absolutnie zakazane w głównych międzynarodowych instrumentach dotyczących praw człowieka, z których większość Brunei nie podpisała ani nie ratyfikowała. Ponadto zakaz ten jest również uznawany za stanowczą zasadę zwyczajowego prawa międzynarodowego, co oznacza, że każde państwo jest nim związane, nawet jeśli nie jest stroną odpowiedniego traktatu dotyczącego praw człowieka. Wszystkie akty tortur stanowią przestępstwa w świetle prawa międzynarodowego.
Podczas gdy Brunei utrzymuje karę śmierci w prawie, w praktyce jest abolicjonistą. Jeden nowy wyrok śmierci został wydany w 2017 r. Za przestępstwo związane z narkotykami.
Jeszcze kilka lat temu sułtan Brunei powiedział Sekretarzowi Generalnemu UNWTO i dyrektorowi naczelnemu WTTC: „Dołożymy wszelkich starań, aby wspierać turystykę. Turystyka ma strategiczne znaczenie dla Brunei i opiera się na dwóch głównych zasobach: dziewiczym lesie deszczowym kraju w sercu Borneo oraz jego duchowym i kulturowym dziedzictwie. Ochrona środowiska i ochrona środowiska muszą zatem leżeć u podstaw każdego rozwoju turystyki, podkreślił sułtan.
źródło: materiały prasowe