I SUONI DELLE DOLOMITI 2019 – SOUNDS OF THE DOLOMITES 2019 – BRZMIENIE DOLOMITÓW
Festiwal „I Suoni delle Dolomiti” (“Brzmienie Dolomitów”), który będzie się odbywał pomiędzy 28 czerwca a 15 września festiwal w tym roku obchodzi swoją srebrną rocznicę i jest to już jego 25. edycja. W ramach rocznicy festiwalu, odbywającego się w górach na wysokości 2 000 m, zostanie wystawiona opera. Rok po roku festiwal “I Suoni delle Dolomiti” proponuje ciekawe zestawienie czarujących miejsc i wyjątkowych przeżyć artystycznych, łącząc ze sobą wystąpienia wielkich muzyków i piękno Dolomitów regionu Trentino.
Co roku tysiące osób odkrywa nowe oblicze gór: można tu nie tylko podziwiać czarującą przyrodę oraz spotkać ciekawych ludzi, ale również przeżyć artystyczne uniesienie, zauroczyć się wspaniałą muzyką, jednym słowem doświadczyć czegoś wyjątkowego. To jedyne w swoim rodzaju przeżycie jest możliwe tylko tu – w Trentino. Z okazji 25. rocznicy festiwalu oprócz tradycyjnych muzycznych wydarzeń z dziedziny jazzu, muzyki klasycznej, world music oraz piosenki autorskiej w programie znajdzie się opera „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego odgrywana u szczytów Dolomitów. Będzie to pierwsza opera wykonana w całości na wysokości 2 000 m n.p.m.
Jak co roku wydarzenie uświetnią muzycy i artyści pochodzący z różnych zakątków świata, którzy zgodnie z tradycją wystąpią w scenerii pięknej przyrody, na rozłożystych polanach, w kotlinach bądź pośród strzelistych gór. To właśnie tu dojdzie do wyjątkowego w swoim rodzaju spotkania natury, kreatywności i wielu miłośników muzyki, którzy wyposażeni w górskie obuwie i plecak dotrą na miejsce wystąpień samodzielnie.
Otwarcie festiwalu przewidziane jest na weekend 28-30 czerwca w Val di Fassa i rozpocznie się od wędrówki u stóp góry Catinaccio oraz muzyki Giovanniego Sollimy i Avi Avitala, którzy wystąpią 30 czerwca w schronisku Micheluzzi.
Liczni turyści z całej Europy przemierzający szlaki grupy górskiej Brenta mogą zatrzymać się 28 lipca na Campo Flavona, aby wysłuchać wystąpienia Septur Brass, septetu instrumentów dętych blaszanych stworzonego przez wybitnych muzyków londyńskich orkiestr, którzy reinterpretują muzykę kameralną, urzekając swoją ekspresywność.
Kolejnym ważnym wydarzeniem jest występ Vilde Frang oraz Nicolasa Altstaedta u brzegów jezior Bombasel w Val di Fiemme, zaplanowany na 4 sierpnia. Norweżka, doceniona już w młodym wieku dzięki swojej ekspresywności oraz świetnej technice, uważana jest za najbardziej interesującą skrzypaczkę swojego pokolenia. W ramach festiwalu wystąpi u boku wirtuoza wiolonczeli Nicolasa Altstaedta o niemieckim i francuskim pochodzeniu, słynącego ze swojego wyjątkowego brzmienia. W środę 7 sierpnia na obszarze Buffaure w Val di Fassa podziwiać będzie można Joscho Stephan Trio wykonujące muzykę z nurtu Gipsy Swing, zapoczątkowanego w latach 30-tych ubiegłego wieku przez legendarnego gitarzystę Django Reinhardta.
W końcu 31 sierpnia w Val di Non na Pian della Nana w Dolomitach Brenta odbędzie się główne wydarzenie tegorocznego festiwalu: „Musica a Palazzo”, czyli Massimo Cagnin, Eugenio Leggiadri Gallani, Lara Matteini, Gabriele Nani, Giovanni Dal Missier, Nicola Fregonese, Federico Furlanetto, Patrick Monticoli w „Cyruliku sewilskim” z muzyką Gioacchina Rossiniego, libretto Cesarego Sterbina.
Ostatnią atrakcją festiwalu jest „Campiglio Special Week”, trwające od 1 do 7 września w Madonna di Campiglio wyjątkowe wydarzenie muzyczne, którego poprzednia edycja odniosła wielki sukces. W tym roku „Campiglio Special Week” poświęcone jest muzyce brazylijskiej, której będzie można wysłuchać nie tylko w zabytkowych posiadłościach, ale również w górskich chatach i na rozłożystych polanach.
Dokładny program festiwalu dostępny na stronie: www.isuonidelledolomiti.it
źródło: materiały prasowe