Cypr – 7 miejsc, które warto zobaczyć
Miejsca podróże Poradnik

Cypr – 7 miejsc, które warto zobaczyć

Cypr słynie z przepięknych plaż, uznanych za najczystsze w Europie. Nie jest to jednak miejsce do którego udają się wyłącznie plażowicze. Wręcz przeciwnie. Kraj z tak bogatą historią i kulturą przyciąga tych, którzy lubią stąpać po śladach starożytności, odkrywać i poznawać mityczne miejsca. Jakie miejsca zwiedzić na Cyprze, by odkryć prawdziwą duszę tej wyspy? Oto one:

Skała Afrodyty

Mityczne miejsce narodzin Afrodyty, Petra tou Romiou, to jednocześnie bardzo interesująca formacja geologiczna złożona z ogromnych skał rozrzuconych na południowo-zachodnim wybrzeżu. To jeden z najpiękniejszych fragmentów linii brzegowych wyspy, nieopodal miasta Pafos. Według mitologii, starożytna grecka bogini miłości i piękna, właśnie tutaj narodziła się z morskiej piany, a następnie na muszli wypłynęła na pobliską plażę. Miejsce to słynie z krystalicznie czystej wody i podobno ci, którzy trzykrotnie opłyną skałę Afrodyty, mogą liczyć na różne błogosławieństwa, w tym na wieczną młodość i piękno, szczęście, płodność i prawdziwą miłość. Jedno jest pewne – to połączenie oszałamiającej naturalnej scenerii i magicznego, mitologicznego kontekstu czyni Skałę Afrodyty miejscem naprawdę niezwykłym.

Skarby Pafos

Nadmorskie miasto Pafos jest jest jednym z najstarszych miast na świecie. Było świadkiem narodzin i upadków wielu królestw. Ze względu na bogatą kulturę całe miasto Pafos zostało uhonorowane statusem UNESCO. Znaleźć tu można kilka zabytków i pomników, które są dobrze znane na całym świecie. Starożytne Grobowce Królewskie (chociaż w rzeczywistości żaden król nie został w nich pochowany w tym miejscu) zachowały się znakomicie. Ich nazwa nawiązuje do ich imponującej natury – wykute w naturalnej skale, zdają idealnie wtapiać się w środowisko.  Wielką atrakcją są również skomplikowane mozaiki z II wieku, przybliżające wizualną kulturę i sztukę czasów starożytnych. Rzymskie dekoracje podłogowe dawno nieistniejących willi, w 1962 r. przypadkowo odkrył miejscowy rolnik. Ukazują one popularne bóstwa starożytnej mitologii: Dionizos jadący na rydwanie, Dionizos i Ariadna, nimfa Akme, pierwsza kąpiel niemowlęcia Achillesa – wszystkie te misternie wykonane układanki są nadzwyczaj dobrze zachowane.

Antyczny urok Kourion (Curium)

Niewiele stanowisk archeologicznych może pochwalić się tak niezwykłą lokalizacją jak starożytne miasto Kourion. Obszar ten był kiedyś tętniącym życiem miastem handlowym, jednym z najważniejszych na Cyprze. Ruiny Kourionu z widokiem na skaliste wybrzeże Zatoki Episkopi, najpiękniej prezentują się o zachodzie słońca. W rozległym kompleksie znajdują się, m.in. stare łaźnie, tzw. Dom Achillesa i rynek, na którym wyraźnie widać dawne oznakowanie. Nie można też przegapić majestatycznego teatru grecko-rzymskiego – niedawno został starannie odrestaurowany i regularnie odbywają się w nim spektakle teatralne i wydarzenia muzyczne. – Kourion, podobnie jak Pafos, słynie z wspaniałych mozaik podłogowych. Najbardziej znane przedstawiają walki gladiatorów, willa w której je odnaleziono nazywana jest w związku z tym Domem Gladiatorów – mówi Piotr Wilk, przedstawiciel biura podróży Rainbow.

Góry Troodos i ich malowane kościoły

Wypiętrzone z dna morskiego przed milionami lat, dziś wznoszą się na wysokość do 2000 m.n.p.m. Przepełnione są czarującymi małymi wioskami i zachwycającą, zieloną śródziemnomorską przyrodą. Każdy kto tu był, nie ma wątpliwości, dlaczego Troodos określane są jako „zielone serce Cypru”.  Ich zbocza skrywają 10 bizantyjskich kościołów ze wspaniałymi freskami, wszystkie obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu również najsłynniejszy klasztor na Cyprze –Kykkos. Większość z kościołów leży na północnym zboczu gór, najłatwiej dostać się do nich z Nikozji, ale są też trzy kościoły łatwo dostępne z Limassol – Diminutive Ágios Mámas, znajdujący się we wsi Louvarás, słynący z tablic (z 1495 roku) ilustrujących życie Chrystusa; Kościół Stavrós, leżący na skraju wioski Peléndri – jego freski prezentują pełen cykl życia Maryi Dziewicy, w końcu kaplica Metamórfosi w pobliżu szczytu wioski Palekhóri, pełna wizerunków lwów i idiosynkratycznych postaci.

Półwysep Akamas

Zachodni kraniec Cypru to obszar znany jako Półwysep Akamas, jedna z najmniej zaludnionych części wyspy. Nie ma tu dosłownie żadnych utwardzonych dróg! Jest to jednak idealny obszar do odkrywania dzikiej przyrody – podziwiania żółwi morskich, gadów i rodzimych ptaków, uprawiania turystyki pieszej czy rowerowych wycieczek. Skrywa on wiele malowniczych plaż, takich jak Lara Beach czy zakątek znany jako Łaźnie Afrodyty – naturalny zbiornik wodny, przy którym bogini piękna spotkała Adonisa. – Warto także odkryć historię półwyspu. W tym celu najlepiej udać się do Agios Andronikos – w tamtejszym dawnym meczecie, który został zbudowany na początku XVI wieku, znajduje się obecnie przepiękny kościół – mówi przedstawiciel Rainbow.

Larnaka

Larnaka jest prawdopodobnie najstarszym miastem na Cyprze, szczycącym się historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Miłośnicy historii powinni zwiedzić tutejszy kościół św. Łazarza z IX wieku lub imponujący kościół Faneromeni, ale wszyscy powinni skupić się na przyrodzie, która jest największym atutem tego miejsca. Warto udać się chociażby nad Słone Jezioro w Larnace, miejsce w którym można zobaczyć różowe flamingi. Miejsce zatonięcia Zenobii, to z kolei jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w całym rejonie Morza Śródziemnomorskiego. Spoczywający 1500 metrów od brzegu wrak, wciąż ma ponad sto ciężarówek przykutych do pokładu, a pomiędzy nimi, obficie kwitnie morskie życie. Początkujący nurkowie w pobliżu znajdą także inne wraki, znajdujące się znacznie płycej, a także rafy i jaskinie morskie.

Nikozja

Stolica Cypru nie jest podobna do żadnej innej stolicy. Jest to jedyna na świecie podzielona stolica, w połowie znajdująca się pod wpływem cypryjskich Turków (część północna) i Grecji (część południowa). Historia Nikozji, choć burzliwa, zostawiła po sobie wiele śladów. Zgromadzono je w licznych muzeach, wśród których najsłynniejsze jest Muzeum Cypru w którym znajduje się słynny „Rogaty bóg” z Enkomi, monumentalna rzeźba z brązu przedstawiająca rzymskiego cesarza Septymiusza Severusa, posąg Zeusa wykuty w asyryjskim wapieniu czy wspaniałe lwy i sfinksy z Tamassos znalezione tylko w 1997 r.Warto też odwiedzić Muzeum Obserwatorium Ledra, gdzie można wspiąć się na 11. piętro i zobaczyć linię podziału (Zieloną Linię, którą stanowi strefa zdemilitaryzowana).

Źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics