To stąd pochodzą wspaniałe wędliny, najlepsze pod słońcem sery, ręcznie robione makarony, czy „czarne złoto” regionu Aceto Balsamico, bez którego kuchnia włoska nie mogłaby istnieć. A w każdym razie byłaby dużo uboższa.
Turystyka kulinarna w Emilia Romania cieszy się coraz większą popularnością, o czym przekonaliśmy się podczas IX edycji Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie, obfitującego w wiele ciekawych wydarzeń, spotkań i prezentacji w całej Polsce. „Czy włoska kuchnia istnieje? Jaka jest jej historia, tradycje i mity?” to tylko niektóre z poruszanych tematów. Specjalnie dobranych potraw można było spróbować w wybranych włoskich restauracjach, najlepszych zaś win z regionu Friuli-Venezia Giulia – podczas zamkniętej degustacji w Ambasadzie Włoch w Warszawie. Poprowadził ją Master of Wine Wojciech Bońkowski, zaś pokaz przygotowania tiramisu sam szef kuchni Federico Mariutti. Nawiasem mówiąc, ten delikatny, tak przez nas lubiany deser, pochodzi z Friuli. Były też seminaria i degustacje Oliwy Extra Vergine i wieczory poświęcone diecie śródziemnomorskiej.
Sztuka robienia makaronu
Kuchnia Emilia Romania okazała się dla nas szczególnie szczodra, zapraszając na warsztaty do Włoskiej Akademii Kulinarnej w Warszawskim Soho Factory. Pod okiem Cristiny Catese nauczyliśmy się fachowo zagniatać ciasto na makaron! I nie było to takie proste, choć wszystkie ręce poszły w ruch, mąka rozsypała na stołach, a jajka zostały równo wbite… Mogliśmy też posmakować wspaniałych wędlin Prosciutto di Parma, Salumi Piacentini, czy Mortadella di Bologna, jak również serów Parmigiano Reggiano, Squacquerone i Grana Padano, przy okazji delektując się lekko musującym Lambrusco. Emilia Romania, jak powiedział Stefano Zedde z Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, jest pierwszym europejskim regionem z najwyższą liczbą produktów wysokiej jakości, oznaczonych symbolami DOP (ChNP) lub IGP (ChOG). Należy do nich m.in. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia z Brisighelli i tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny i Reggio Emilia, jak również czosnek z Voghiera w prowincji Ferrara, a nawet ziemniak boloński…
Food Valley, dolina smaków
To właśnie dlatego w tym niedużym zakątku Włoch znajduje się Food Valley, Dolina Żywności, kraina najbogatszych smaków, legendarnych produktów, słynnych kucharzy i przepisów popularnych na całym świecie. Food Valley to uznawana na całym świecie marka turystyczna, która swoim zasięgiem obejmuje obszar od Piacenzy przez Parmę, Modenę i Bolonię, aż do Rimini położonego u wybrzeża Morza Adriatyckiego. To kraina wielkich kucharzy – aż 22 lokale gastronomiczne w Emilia Romania zostały wyróżnione gwiazdkami przewodnika Michelin z 2024 roku.
Parma, Bolonia czy Modena
W statystykach Emilia Romania , razem z Sycylią i Kampanią, jest w czołówce najbardziej „smakowitych” włoskich regionów. Turyści chętnie odwiedzają miejscowości takie jak Parma, Bolonia i Modena, gdzie wszędzie można dobrze zjeść, delektować się pysznościami i słońcem w myśl hasła „La Dolce Vitae”. To również okazja, jak powiedziała Lydia Zoffoli, reprezentująca region w Polsce i krajach Europy Środkowej, by odbyć podróż przez malownicze wioski i miasta pełne dzieł sztuki. Wiele takich miejsc leży przy słynnej drodze Via Emilia, wybudowanej jeszcze w czasach rzymskich. Region może się też pochwalić wieloma muzeami poświęconymi historii lokalnej kuchni. Lokalne szynki, sery, ryby rozpływają się w ustach. Ale kto nie spróbuje, ten się nie dowie. Zatem w drogę!
Zdjęcia: materiały prasowe